رشته های دانشگاهی

معرفی رشته تکنولوژی پرتو شناسی(رادیولوژی)

 

مقدمه

علم پزشکی امروزه نیاز شدیدی به روش های تصویر برداری جهت تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها احساس میکند.
از سویی دیگر امکانات و تکنولوژی های مربوط به این رشته روز به روز پیشرفت کرده و نیازمند متخصصان جوان و به روزیست که توانایی کار با فناوری های پیشرفته را داشته باشند.
از این رو توجه بسیاری از دانش اموزان به این رشته جلب شده و انتظار میرود که در اینده ای نه چندان دور به جمع رشته های پرطرفدار رشته ی تجربی بپیوندد.

برنامه اموزشی

برنامه آموزشی این رشته در راستای تربیت کارشناسان پرتوشناسی با توانمندی مناسب جهت استفاده از فناوری های جدید در زمینه تصویربرداری پزشکی طراحی شده است.

اهداف و رسالت برنامه آموزشی: رسالت این رشته ایجاد توانایی‌های علمی و تخصصی لازم جهت تربیت کارشناسان پرتوشناسی و افزایش کارایی آنان در زمینه تصویرگیری پزشکی و فراگیری علم تصویربرداری پزشکی از تکنیک های ساده تصویر برداری تا روش‌های پیشرفته تصویربرداری پزشکی (شامل سیستم‌های دیجیتال، CT,MRI، سونوگرافی‌های مدرن و استفاده از ابزارهای جدید با تکنولوژی پیشرفته می باشد.

وظایف حرفه‌ای دانش آموختگان
کارشناسان تکنولوژی پرتوشناسی بر اساس نقش‌هایی که در بخش‌ها دارند، وظایف گوناگونی شامل: مراقبتی، اجرایی، مدیریتی و ارتباطی را به عهده خواهند داشت.
امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در حال حاضر دانش آموختگان این رشته می توانند در مقطع کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی، آناتومی و رادیوبیولوژی، تصویربرداری پزشکی و دکترای تخصصی فیزیک پزشکی و آناتومی ادامه تحصیل دهند.

فرصت های شغلی و تحصیلی

اغلب کارشناسان رادیولوژی در بیمارستان های آموزشی- درمانی (دولتی و خصوصی) و مراکز و کلینیک های تخصصی در بخش رادیولوژی، استخدام می شوند. CT scanو MRI

دروس دانشگاهی

پایه : ریاضی عمومی – فیزیک عمومی – امار – فیزیولوژی – اناتومی – اشنایی با فناوری نوین اطلاعات – زیست شناسی سلولی – بیماری شناسی – اخلاق حرفه ای – اسیب شناسی عمومی – بهداشت عمومی
اختصاصی :  فیزیک پرتوها – فیزیک پرتوشناسی تشخیصی – رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یون‌ساز- روش‌های پرتونگاری – رادیوگرافی با ماده حاجب – اصول تاریکخانه – اصول نگهداری و تعمیرات مقدماتی دستگاه‌های پرتوشناسی – ارزیابی تکنیکی فیلم‌های پرتونگاری – کارآموزی بیمارستانی – اصول فیزیکی سیستمهای توموگرافی کامپیوتری – تصویر برداری با امواج فراصوتی در پزشکی
حدود رتبه برای قبولی در این رشته

منطقه ۳ منطقه ۲ منطقه ۱ دانشگاه
۲۲۲۹ ۴۳۴۷ ۲۴۳۸ دانشگاه علوم پزشکی تهران
۲۶۵۵ ۴۳۰۱ ۲۹۹۰ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
۳۴۳۸ ۶۰۴۱ ۴۴۸۳ دانشگاه علوم پزشکی تبریز
نیمسال اول
۳۱۵۶ ۵۲۴۷ ۳۶۶۲ دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۶۲۱۱ ۱۰۰۵۱ ۵۹۴۷ دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۵۹۸۴ ۸۸۹۸   دانشگاه علوم پزشکی مازندران(ساری)
۴۵۹۴ ۸۳۱۶   دانشگاه علوم پزشکی بابل
۴۱۳۰ ۴۹۳۲ ۳۵۰۴ دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  ۷۷۸۲ ۳۷۲۰ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۵۰۰۱ ۹۷۶۵   دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

 

 

نویسنده : دکتر علیزاده

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: