خاطرات دوران تحصیل

خاطره ی تغییر رشته به تجربی

از وقتی یادم می آمد عاشق این بودم که ادیب شوم و علاقه ی زیادی به علوم انسانی داشتم ولی سال دوم دبیرستان با مخلفت شدید مدرسه و خانواده علی رغم تلاش های بسیار نتوانستم به رشته ی انسانی بروم.و ازآنجا که میدانستم آنها دوست دارند تجربی بخوانم از سر لجبازی وارد رشته ی ریاضی شدم طی کمتر از یک ماه به شدت به آن علاقمند شدم و تمام آرزوهایم را در قالب این رشته ساختم حالا آرزویم این بود که نفت بخوانم و در پالایشگاه کار کنم . ولی وقتی دانشگاه صنعت نفت با پذیرفتن دانشجوی دختر مخالفت کرد خیلی نگران شدم ، نگران آینده ی کاری که داشتم و نگران خیلی چیزهایی که داشتم برای رسیدن به آنها سخت تلاش میکردم.

زمان امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان بود که به کتابخانه رفته بودم آنجا بابهترین دوستم تصمیم گرفتیم که در زندگیمان تجدید نظر کنیم خیلی خطرناک بود ولی در هر حال انگار لازم بود.

ان روز شروع بحث تغییر رشته به تجربی بود چند روز مانده بود به پایان امتحانات نهایی و سرو صدای عجیب درس خواندن تجربی ها حتی از دور هم به گوش میرسید اوایل حتی از فکرکردن به آن میترسیدم ولی کم کم در موردش با پدرو مادرم حرف زدم انها هم دودل بودند ولی مثل من امیدوار . با مشاورم مشورت کردم و او مرا بسیار امیدوار کرد که میتوانم از پسش بر بیایم .

مشکلات بیشتر زمانی شروع شد که دبیر های زیست تدریس به مارا قبول نمی کردند و البته تاحدودی حق داشتند . وقتی یکی از دبیر های زیست تدریس به مارا پذیرفت کم کم امیدوارتر شدم .ولی سختیه کار از اینجا شروع شد.

زیست برایم چقدر مبهم بود.

اصلا چگونه باید ان را میخواندم؟ بار اول فقط نگاهش میکردم سر فصل ها را نگاه میکردم و کم کم بر ترس خودم غالب شدم تا بخوانم شروع به خواندن که میکردم برایم جالب بود اول فقط میخواندم که ببینم چیست. البته در سال اول دبیرستان زیست داشتیم ولی چون هرگز قصد رفتن به تجربی را نداشتم برایم مثل علوم اجتماعی و جغرافیا بود که سر سری میخواندمشان ولی همین درس قرار بود سر نوشت مرا مشخص کند.

جلسه ی اول دبیر زیست به ما گفت که باید کتاب را بخوانیم بارها و بار ها بخوانیم و بند به بندش را ، کلمه به کلمه اش را بلد باشیم هم صورت کلی را بدانیم و هم صورت جزئی هم اصل مطلب را عمیق بفهمیم و هم خط به خط مطلب را حفظ کنیم. انروز متوجه شدم که چه چیزی از من میخواهند و وقتی بدانی که چه میخواهند میدانی که چکار باید بکنی. درنگ نکردم تمام تابستانم به خواندن زیست سپری میشد بند به بند، حرف به حرف . البته بهتر است این را بگویم که من تقریبا روی درس شیمی مسلط بودم و خیالم ازبابتش راحت بود ولی می دانستم که اینده ی کنکور مرا این دو درس مشخص می کند.

تا اینجا میخواستم بگویم که زیست را باید خواند در مرحله ی اول باید خواند و خیلی زیاد باید خواند. ده بار درس رامیخواندم ولی بار یازدهم باز هم چیز جدیدی پیدامیکردم نکته ی جدید پیدا میکردم. دبیر خیلی از ما امتحان میگرفت شاید برای اینکه بفهمد چه قدر مشتاقیم ما خیلی مشتاق بودیم چون مسیر روشنی میدیدیم. هدف معلوم بود و چگونگیه رسیدن به هدف را هم دبیر گفته بود حالا فقط مابودیم که باید حرکت میکردیم.

وقتی روی زیست آن قدر که دبیر انتظار داشت تسلط پیداکردیم نوبت رسید به تست های زیست. اینجا دنیای دیگری بود ما خیلی خوانده بودیم و خیلی نکته پیداکرده بودیم ولی انگار آنها بیشتر ازما خوانده بودند و بیشتر نکته در تستها پنهان بود. این را خواستم بگویم که معلوم شود حل کردن تست ها در درس زیست شناسی چقدر مهم است.

دنیای تستها در قلب دنیای سوالات بود جایی که ما آنرا پیدانکرده بودیم.  با انکه تست میزدیم ولی باز هم از کتاب غافل نبودیم برعکس هر بار که سری جدید از تستها را میزدیم بهتر یاد میگرفتیم که چگونه درس بخوانیم. حالا در پیدا کردن نکات بهتر شده بودیم و فکر میکردیم خیلی بلد شدیم حالا نوبت تست هایی بود که روی  دیگر سکه را نشانمان بدهد که تا فهم کامل مسیر طولانی مانده است.شاید رسیدن به فهم کامل مطالب در آن زمان کوتاه غیر ممکن بود ولی حرکت کردن به سمت آن هدف هم ارزش زیادی داشت.

در نهایت ما سه منبع داشتیم کتاب درسی، تستهایی که از نظر دشواری متعادل هستندو تست هایی که از خیلی دشوار وو ترکیبی و تحلیلی هستند.اصل اساسی این بود که در درس زیست شناسی اولویت اول کتاب درسی است ولی کتاب درسی نمی گوید که چگونه بخوانیمش از شیوه ی طرح سوالات در تستها میتوانیم بفهمیم چگونه بایدکتاب را بخوانیم پس از هیچ کدام از این منابع نباید غفلت کنیم.

زیست شناسی درکنکور تجربی مهم ترین درس است، این مسئله را کسی بهتر درک میکند که ناگهان وارد این رشته شود و کسی موفقیت بیشتری کسب می کند که بیشتر از بقیه بخواند و البته درست بخواند خیلی ها به زیاد خواندن بیشتر از درست خواندن توجه میکنند که این اشتباه است حتما به کمک افرادی که بیشتر تجربه دارند شیوه ی درست خواندن خود را پیداکنید.

 

نویسنده : دکتر علیزاده

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: