زیست شناسی مهمترین درس در گروه تجربی!

 

blue-logo-insurance-health_1057-2823

 

زیست شناسی را در کنکور بالا بزنید!

درس زیست شناسی در آزمون رشته تجربی به‌خاطر دارا بودن ضریب بالا در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است وبه‌خاطر تأثیر مهمی که این درس در کنکور دارد، معمولاً دانش آموزان این درس را خیلی خوب مطالعه می کنند.

در کنکور سراسری تعداد سوالات این درس ۵۰ومدت پاسخگویی ۳۶دقیقه است.

دراین درس ۵۴تا۵۶ درصد سوالات کنکور ازدروس پایه و ۴۴تا۴۶ درصد ازدروس پیش دانشگاهی است.

زیست شناسی با ضریب ۱۲ بالاترین ضریب را در میان دروس گروه آموزشی علوم تجربی دارا است و این نشان از اهمیت ویژه این درس در بین دانش آموزان این رشته می‌دهد.

شواهد نشان می‌دهند که فقط ۷ درصد از دانش آموزان تست‌های زیست شناسی را بالای۵۰ درصد می‌زنند.

 

از دو جنبه می توان به این مشکل نگاه کرد:

 

اول آن که دانش آموزان سواد کافی نداشته باشند. اما این دلیل چندان قابل استناد نیست.

نکته دوم و عامل اصلی ضعف داشتن در پاسخ گویی به تست‌های زیست‌شناسی، عدم درک سؤالات و عجله در پاسخ دادن است. هر سؤال نکات کلیدی دارد که با خوب فهمیدن سؤال قابل دستیابی است.

برای هر سؤال زیست شناسی ۴۵ ثانیه زمان وجود دارد. از این زمان می‌توان ۱۵ ثانیه را به خوب خواندن سؤال، ۱۵ ثانیه را به خواندن گزینه‌ها و ۱۵ ثانیه را به پاسخ دادن و پر کردن پاسخ نامه اختصاص داد.

البته بیان این نکته صرفاً برای ایجاد یک الگو و تصویر ذهنی است، نه این که واقعاً برای هر تست زمان بگیرید! در تست های زیست شناسی، دقت به روی درک و فهم متن سؤالات اهمیت بیش‌تری دارد.

یکی از سوال های رایج دانش آموزان تجربی اینست که چرا علیرغم مطالعه ی فراوانم در درس زیست،توفیقم در پاسخ به تست های این درس کم است؟

تطبیق روش مطالعه ی درس زیست شناسی با سبک سوال های کنکور این درس ،می تواند کمک شایانی کند.

سوالات آزمون سراسری در درس زیست شناسی ، از سال ۸۵ تا ۹۱ به چهار صورت زیر طراحی شده است:

 

۱-تا قبل از آزمون سراسری ۸۷ ، سطح سوالات زیست بین دانش آموزانی که کل مباحث زیست را می خواندند و به همه ی جزئیات کتاب توجه می کردند و دانش آموزانی که کتاب زیست را به خوبی نمی خواندند یا بعضی بخش های آن را حذف می کردند ، تفکیک انجام می داد .

۲-در کنکور سراسری ۸۷ تا ۸۹ رویکرد طراحی تست به سمتی رفته بود که فرض را طراحان براین گذاشتند که شرکت کنندگان کل مباحث زیست را می خوانند و دیگر نکته ای درکتاب درسی نیست که از دید دانش آموزان مخفی مانده باشد لذا سوالات را مفهومی طراحی کردند ، کم شدن میانگین زیست گواه این مسئله است!

۳-در کنکور سراسری ۹۰ باز کمی چرخش در نگرش طراحان کنکور دیده می شود یعنی فرض را براین گذاشتند که دانش آموزان با تست های مفهومی آشنا شده اند ، لذا در کنکور ۹۰ فاکتور دقت و تمرکز به همراه سرعت پاسخ دهی به سوالات در محدوه ی زمانی ۳۶ دقیقه کار را برای دانش آموزان سخت کرد ، به همین خاطر میانگین زیست باز هم نسبت به سال های قبل کم تر شد و هیچ کس نتوانست در این درس نمره ی ۱۰۰ کسب کند و فقط ۸۲ نفر توانستند زیست رابالای ۹۰% بزنند!

۴-اما در کنکور ۹۱ ، به غیر از فاکتورهای مفهومی بودن تست ها ، دقت و تمرکز و سرعت در پاسخ دهی به سوالات که مشابه کنکور ۹۰ بود ، ویژگی منحصر به فردی دیده می شود که در کنکورهای سال قبل این قدر پررنگ نبوده است . ورود تست های تعمیمی به تست های سال ۹۱ ، این آزمون را نسبت به آزمون های قبلی بسیار ممتاز کرده بود .

حال شاید شما دوست عزیزم پس از مطالعه ی این دسته بندی متوجه شده باشید که هنوز در حد پاسخ گویی به سبک سوال های ۸۷ و قبل از آن توانایی دارید و یا با تمرین و ممارست خود را برای پاسخ گویی به سوال هایی با سبک کنکور ۹۱ نیز آماده کرده اید.

 

نویسنده : دکتر رحمانی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: