چگونه زیست را برای کنکور و امتحان پایانی بخوانیم؟

white-background-of-circuit-design_1035-4664

نحوه مطالعه درس زیست شناسی

درس زیست شناسی در آزمون رشته تجربی به‌خاطر دارا بودن ضریب بالا در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است وبه‌خاطر تأثیر مهمی که این درس در کنکور دارد، معمولاً دانش آموزان این درس را خیلی خوب مطالعه می کنند.

انچه در درس زیست‌شناسی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند چگونه خواندن این درس و پی بردن به نکات، مفاهیم و مطالب در کتاب درسی است.

کتاب درسی منبع اول و آخر طرح سوال در کنکور است و نکته ی مهمی که در هنگام مطالعه ی این درس باید به آن توجه داشت مرور است .

این درس ، درسی نیست که با یک بار خواندن توانست در آن درصد بالایی کسب کرد بنابراین مرورهای متوالی ومفهومی خواندن این درس باید در اولویت برنامه‌ها قرار داده شود.

blue-logo-insurance-health_1057-2823

علت اینکه دانش آموزان این درس را بیش از دروس دیگر می‌خوانند ولی موفقیتی هم ردیف با زحمات خود کسب نمی کنند چیست؟

دانش‌آموز مطالب را رو بنایی و سطحی خوانده و هرگز به عمق مفاهیم مطرح شده فکر نکرده بنابراین قادر به ارتباط دادن مسایل مختلف کتاب‌ها با هم نبوده و لذا نمی‌تواند پاسخ صحیح را انتخاب کند به همین منظور باید نکات خاصی را در زمینه خوب خواندن کتاب و ارتباط دادن مطالب درسی کتاب‌های مختلف زیست با هم مد‌نظر قرار دهد.

در هنگام مطالعه ی این درس ، کتاب درسی به عنوان بهترین مرجع مطالعه است، منظور از مرور های متوالی و مطالعه ی مستمر، خواندن طوطی‌وار مطالب و تنها حفظ کردن آن ها نیست، شما باید برای یادگیری عمیق مطالب از شیوه های صحیح مطالعه استفاده کنید. دقت کنیدکه شیوه ی مطالعه و یاد گرفتن از خود مطالعه مهم تر است..

از حاشیه نویسی در این درس استفاده کنید و همچنین از مطالب خوانده شده ، خلاصه نویسی به عمل آورید و مطالب خلاصه شده را به صورت نمودار درآورید و آنها را دسته بندی کنید.

اگر در آزمون‌های ازمایش دوره ای شرکت می‌کنید ،حتمآً بعد از بررسی سوالات نکته های هر تست را در حاشیه درس مربوطه یا در دفتر نکته برداری یادداشت نمایید یا از روش پشت نویسی برگه تست که روش انتخابی من به شخصه بوده است استفاده کنید.

آیا زیست شناسی درسی حفظی است ؟

پاسخ صریح , ساده و روشن به پرسش بالا یک کلمه است. ” خیر ”

اما اجازه بدهید پاسخ را بیشتر واکاوی کنیم و با دقت بیشتری به مطالعه ی آن بپردازیم:

زیست شناسی تلفیقی از حفظ و مفهوم است.

به عبارت بهتر برخی از فصول درس زیست شناسی کاملأحفظی و برخی دیگر کاملأمفهومی است و بعضی از آن ها تلفیقی از هردو است.به طور مثال شمادر مبحث هورمون های گیاهی کاملأباید مطالب را حفظ کنید یا در سر فصل باکتری ها و ویروس ها نیزهمینطورباید به حفظ کردن بپردازید ولی در عوض مباحثی مانند:

ژنتیک ( فصول ۵, ۶, ۷و ۸ زیست ۲ و فصل ۵ سال چهارم ) , گردش خون, متابولیسم,هورمون ها,اعصاب,حواس و …. را باید کاملأ فهمید و با حفظ کردن آن ها نمی توان موفق بود.

امیدواریم در گام نخست توضیحات مختصر ذکر شده, نگرش شما نسبت به این درس را تغییر داده باشد و بدعتها و گفتمان هایی نظیر :

مگه زیست خوندن داره ؟

مگه زیست سوال حل کردنی داره ؟

کتاب و بگیر دستت و عین شعر حفظ کن!!.

روش کلی مطالعه ی صحیح زیست شناسی چیست؟ 

یکی دیگر از ذهنیت های غلط به هنگام مطالعه و آموختن زیست شناسی بارم بندی فصول این درس است.

سوالات آزمون سراسری سال های اخیرمعرف این مطلب است که درس زیست شناسی دیگر فاقد بارم بندی مشخص و مدونی است پس بدون توجه به بودجه بندی سوالات برای فصل ها ی مختلف کتاب های هر سه پایه (دوم , سوم و چهارم وپیش دانشگاهی) را به صورت موازی (همراه با هم) مطالعه نمایید به عبارت بهتر اهمیت یکسانی برای تمامی فصول هر سه پایه قائل شوید.

این اهمیت یکسان نیز به دلیل مقایسه ی سوالات طرح شده از بخش های مختلف در طی سالهای اخیر است به طوری که نمی توان هیچ فصلی از دروس زیست شناسی را فاقد اهمیت یا حتی کم اهمیت تر از بقیه دانست.

تمام فصول زیست شناسی سه پایه را با توجه به ارتباط موضوعی آن ها تحت عنوان هایی دسته بندی کنید. به عبارت دقیق تر فصول و مباحثی را که ازیک جنس و ساختار هستند ولو در کتاب های مختلف آمده باشند را در یک دسته قراردهید و به هنگام مطالعه ی دسته ی مذکور تمام مباحث مشترک رادر کنار یکدیگر مطالعه کنید.

تجربه ی مطالعه ی زیست شناسی به این روش گویای موفقیت در پاسخ به تست های ترکیبی است.

و در کلام اخر تلاش ما در کافه کنکور بر آن است که شما را در مسیر درست رسیدن به هدفتان راهنمایی کنیم وتجربه های شخصی خود را در اختیارتان بگذاریم،دانش اموزان هوشمند نیز با استفاده از این تجربیات و با تکیه بر تلاش و همت خودشان به اهداف خویش خواهند رسید.

 

نویسنده : دکتر رحمانی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: