چگونه دروس کنکور را در کوتاه ترین مدت جمع کنیم؟

 

watercolor-running-man_23-2147492712

 

۲ ماه مونده به کنکور چگونه از صفر شروع کنیم؟

 

 

خیلی از بچه ها به هزارویک دلیل درست نمیخونن و ماه های زیادی رو از دست میدن.

بعضی از این افراد توی چندماه اخر به خودشون میان و شروع به خوندن میکنن بعضی هم کتاب دفترشون رو میپیچن میذارن کنار و قید کنکور امسالو میزنن. اما باید بدونین این دسته از افرادی که اینقدر زمانو از دست دادن اگه بذارن واسه سال دیگه بعداز کنکور باخودشون میگن ۱۲ ماه دیگه تا کنکوربعدی مونده و دوباره شروع خوبی نخواهند داشت درنتیجه سال بعد هم کپی پیست سال قبل میشه.

ولی اگه توی همین مدت کم نسخه ی یه سری از درسارو بپیچین هم درصد چندتا درسو افزایش میدین وبه تسلط توی اونها میرسید هم ترستون از کنکور میریزه و به این اعتماد میرسین که اگه توی این دوره ی کوتاه میشه انقدر درصدهارو افزایش داد توی ۱۲ ماه سال بعد خیلی کارا میشه کرد و با  انگیزه ی خوب یه استارت خیلی خوب برای سال آینده میزنید.

ولی همیشه به پشت کنکور نشستن ختم نمیشه و خیلی ها با همین چند ماه تلاش به نتیجه ی دلخواه میرسن و همین امسال وارد دانشگاه میشن.

برای شروع از خودتون یه ازمون تعیین سطح بگیرید که بهتره با سوالات استاندارد باشه یعنی یه کنکور رو از خودتون آزمون بگیرید.

این آزمون باید بدون زمان گیری انجام شه چون میخواید اطلاعاتتون رو بسنجید نه سرعت عملتون رو.

بعداز این ازمون مطالبی که روش مسلط هستید(دسته۱) مطالبی که درونشون کم تسلط اید (دسته۲) و مطالبی که نخوندید (دسته۳)رو از هم تفکیک کنید هرچند که نخونده ها مطالبی اند که خودتون قبل از تعیین سطح هم میدونید چیا هستن و با این ازمون مطالب دسته۱و۲ ازهم تشخیص داده میشن.

چون بعضی از دانش اموزا قبل از آزمون تعیین سطح یه سری از مطالب دسته ی ۱ رو جزو کم تسلطی های دسته ۲ قرار میدن اما با پاسخگویی به سوالات  این مطالب میفهمن که هنوز هم روی این مباحث مسلط اند ونیاز به دوباره خوندن نیست.

بخش بزرگی از اطلاعات چنین افرادی در دسته ی۲ قرار میگیرد. پس این دروس دسته ی ۲رو در یک برگه کاغذ نوشته و اونها رو براساس اینکه شما چقدر در اونها مشکل دارید و چقدر سوالخیز اند دسته بندی کنید.

از درسی که به تسلط رسیدن روی اونها براتون راحتتره شروع کنید.

به این ترتیب که از هردرس یه مبحث رو انتخاب کنیدو طی سه یا چهار روز به تسلط برسونید تا در دسته ی ۱ قرارگیرند تازمانی که روی این درس ها کاملا مسلط نشدید سراغ مباحث بعدی نرید.

بعد از این دوره چند روزه یه آزمون جامع دیگه از خودتون بگیرید. توی این ازمون باید پاسخ دروس دسته ۱ +دروسی از  دسته ۲ که توی این چند روز مطالعه شده رو بدید.

اگر درصدتون نسبت به آزمون قبل  افزایش داشت باید سراغ مباحث انتخابی بعدی برید ولی اگر درصدها پیشرفتی نکردباید همون مباحث قبلی خونده شن. اینجوری با هر بار آزمون دادن هم دروسی که مسلط بودید دوره ومرور میشن هم به تدریج  در دروس دسته ۲ به اشراف خواهید رسید.

توجه کنید که بهترین زمان برای انجام این روش دو یا سه ماه قبل کنکور هست وصرفا روشی برای دوران جمع بندی نیست.

اگربه نکات زیر توجه داشته باشید میتونید بهترین استفاده از این دوران چندماهه داشته باشید:

 

  • دروسی برای خوندن در هر بازه سه روزه انتخاب میشن باید مباحثی باشن که یا پیش نیاز نداشته باشن یا اگه هم پیش نیاز داشتن خوندنشون خیلی سخت و وقتگیر نباشه.

مثلا در درس زیست ۴فصل اول سال سوم پیش نیاز ندارن با فصول دیگر هم مرتبط نیستن و پرسوال اند. یا در زیست دوم فصول ۴و ۵و ۷و ۸ به راحتی به تسلط میرسن.

  • درسی که از همه بدقلق تره و رسوندنش به درصد بالا در مدت کوتاه یکم سخته ریاضیه .

دلیلش اینه که خیلی مطالب پیوسته ای داره و یادگیری اون نیاز به استمرار داره ولی بعضی از مباحثش رو میشه در این مدت خوند.مثل احتمالات و لگاریتم و تصاعدها و آمار وحتی ماتریس.

  • اولویت با دروس دسته ۲ هست و تا زمانی که مطلبی از این دسته باقی مونده نباید سراغ مطالب خونده نشده دسته۳ بریم. بعد از تکمیل دسته دوم اگر زمانی باقی موند سراغ دسته سوم برید.

 

برای دانش آموزایی که نخونده ها وکم تسلطی های زیادی دارن و مدت زیادی طول میکشه که این دروس رو به سطح قابل قبولی برسونن این روند میتونه تا سه چهارشب قبل کنکور ادامه پیدا کنه که این چند روز پایانی هم باید به مرور حفظیات اختصاص پیدا کنه.

اگر این روند آزمون و مطالعه زودتر به اتمام رسید کنکورهایی که توی این دوران زدید و در ابتدا خیلی از سوالاتش رو غلط میزدین یا نزده رها میکردین دوباره در بازه های زمانی یه روزه آزمون بدید و مرور کامل زیست رو علاوه بر حفظیات در برنامه خود قرار بدین.

انسان همان میشود که اغلب به آن فکر میکند.

کارتان را آغاز کنید توانایی انجامش به دنبال آن می آید و بدانید تنها راهی که به شکست می انجامد تلاش نکردن است.

آنچه که گذشته است فراموش کن و به آنچه که نرسیده ای رنج مبر.

دشوارترین قدم همان قدم اول است.

 

نویسنده : دکتر افیان

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: