فصل القای الکترومغناطیس راحت ترین فصل فیزیک!!

 

white-background-of-circuit-design_1035-4664

 

چگونه فیزیک را بیاموزیم؟؟

درمورد میزان سختی اون باید گفت که آسونترین و کم حجم ترین فصل فیزیک ۳به حساب میاد.مطالب مفهومی اون نسبت به سه فصل اول این کتاب خیلی کمتره و بیشتر سوالاتش برپایه ی قوانین حفظی و فرمولی به جواب میرسن.

قبل از اینکه وارد فصل چهارم بشید فصل مغناطیس رو خیلی خوب کار کنید. این دو فصل خیلی به هم پیوسته اندو باید سیملوله و پیچه و تعیین جهت میدان مغناطیسی در اونها و قانون دست راست و …. رو بدون نقص بلد باشید.

images

فصل ۴ برپایه ی دوتا قانون کلی استواره :

قانون فارادی وقانون لنز . تمام ازمایشات فرمولها ومطالب بیان شده در این فصل بر اساس این دو قانون اند.

در شروع فصل مفهوم شار مغناطیسی و عواملی که باعث تغییر شار میشن بیان شده و همه ی سوالات این قسمت با جاگذاری عدد در فرمول به جواب میرسن . برای هر یک از عوامل تغییر دهنده ی شار چند نمونه سوال حل کنید تا از این جهت دچار مشکل نشید .

بعد از اون قانون فارادی بیان میشه که قبل از ورود به این قسمت باید کمی روی مشتق ها کار کنید.معمولا این فصل زودتر از فصل مشتق ریاضیات تدریس میشه و دانش اموزان هیچ اطلاعاتی درباره مشتق ندارن. تمرین چند نمونه مشتق گیری بخصوص مشتق عبارات سینوسی و کسینوسی برای این فصل کافیه .

در مورد قانون فارادی هم چگونگی ایجاد نیروی محرکه القایی و عوامل ایجاد آن مطرح میشه که برای بدست آوردن نیروی محرکه جاگذاری اعداد در فرمول کفایت میکنه.

سوالاتی که درباره نمودار های نیروی محرکه-زمان و شار-زمان مطرح میشن مهمترین سوالات این مبحث هستن پیشنهاد میکنم برای اینکه در سوالات تستی این نمودارها دچار مشکل نشید  برای چند نمونه از سوالات تشریحی نمودارهارو رسم کنید .

حالا به دومین قانون در این فصل یعنی قانون لنز میرسیم . بر خلاف قانون فارادی که همه چیز به فرمول ختم میشه در قانون لنز مطالب تحلیلی تره ….

در ابتدا پس از اشنایی با مفهوم قانون لنز تشخیص جهت جریان القایی از شما خواسته میشه که اگر چه نیاز به کمی تجزیه وتحلیل داره اما به راحتی میشه به سوالاتش پاسخ داد .

سپس در باره القا گرها و انواع اونها و وظیفه ای که در مدار های جریان مستقیم وجریان متناوب دارن بحث میشه حتما به مطالب حفظی این قسمت در کتاب درسی رجوع کنید .

در مورد پدیده خود القایی باید گفت چالشی ترین وسخت ترین قسمت این فصل هست که نیازمند اطلاعاتی از فصل جریانها هم هست البته خیلی مختصر . نمونه سوالهای این قسمت تنوع زیادی دارند پس باید بیشتر از دیگر قسمتها براش تست حل شه .

بدست اوردن نیروی محرکه ی خود القایی و ضریب خود القایی هم تابع فرمول هستن .

چگونگی ذخیره وازاد سازی انرژی توسط القا گرها هم جزو مطالب خواندنی در کتاب محسوب میشه .بدست اوردن انرژی ذخیره شده در القا گرها هم با یه فرمول حل میشه .

در انتهای فصل به مطالب خیلی مهم جریان متناوب میرسیم برای این قسمت چند سوال به صورت تشریحی حل کنید سعی کنید موارد مختلفی رو در هر کدوم مورد سوال قرار بدید وهر سوالی که باهاش بر خورد میکنید از همه ی جنبه های احتمالی بررسی کنید وبرای هر کدوم نمودارهای نیروی محرکه – زمان و شار-زمان وجریان-زمان رو رسم کنید. برای فهم چگونگی تغییرات جریان متناوب در یک دوره حتما مطالب کتاب رو بخونید.

و آخرین مطلب این فصل هم در مورد مبدل هاست که خوندن متن حفظی کتاب دراین قسمت هم ضرورت داره.

 

منابع پیشنهادی:

بهترین کتاب از لحاظ آموزشی کتاب فیزیک۳ فار هست.

برای تست آموزشی از گاج جامع و برای تست در سطح بالاتر از نشرالگو یا خوش خوان استفاده کنید.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: