خود را برای آزمون آماده کنید!

white-background-of-circuit-design_1035-4664

چگونه برای هر آزمون آزمایشی آماده شویم؟

پس از اینکه برنامۀ آزمون­های مؤسسات علمی مختلف را بررسی و مؤسسۀ مناسب را انتخاب نمودیم­، اکنون باید برنامه ­ریزی برای آزمون را شروع کنیم­.

بهتر است برنامه ریزی به صورت هفتگی صورت بگیرد؛ نه این­که برای دو هفته یکجا برنامه ­ریزی کنیم؛ چرا که در صورت طولانی شدن بازه­ی زمانی برنامه­ریزی کوتاه مدت، امکان تعهد به برنامه و پیگیری آن کاهش می­یابد.

در قدم اول باید ببینیم مباحث آزمون پیش رو چیست؟

برای مثال­:

زیست­شناسی : فصل ۱ و۲ زیست ۲ / فصل ۱ زیست پیش                                                       

شیمی : بخش ۱ شیمی ۳ / بخش ۱ شیمی پیش                    و …

حال مقابل هر درس می­نویسیم که در هفتۀ اوّل چه حجمی از مباحث را می­خواهیم بخوانیم و چه کتاب­هایی­ را می­خواهیم کار کنیم­(منظور انتشارات مختلف است)­.

مثلا­ :

زیست­شناسی : متن کتاب درسی فصل۱ زیست۲ و پیش- تست­های مربوطه از خیلی­سبز و نشرا­لگو

و به این ترتیب برای همۀ درس­ها این روند را طی می­کنیم­. سپس با توجه به شناختی که از خودمان داریم پیش­بینی می­کنیم که هر یک از این کارهای تعیین شده چند ساعت زمان می­برد  سپس ساعات همۀ درس­ها را با هم جمع می­زنیم­، اگر حاصل جمع حدودا با مجموع ساعت مطالعۀ هفتگی­مان یکی شد که فبها! اگر کمتر شد می­توانیم تست­های بیشتری حل کنیم­.

اگر بیشتر شد باید بازه­هایی را که اهمّیت کمتری دارند حذف کنیم تا به ساعت مطالعه خود برسیم و از اجرای برنامه مطمئن باشیم.

بعضی از دانش­آموزان معتقدند که بهتر است هفتۀ اوّل به دروس اختصاصی و هفتۀ دوّم به دروس عمومی پرداخته شود­. چرا که جنبۀ حفظی­ بودن دروس عمومی بیشتر است­ ولی درست آن است که دروس اختصاصی و عمومی را با هم پیش ببریم و در برنامۀ روزا­نۀ ما دروس اختصاصی و عمومی هر دو گنجانده شوند­(با نسبت بیشتر دروس اختصاصی)­.

بعضی نیز معتقدند که هفتۀ اوّل به مطالعۀ تشریحی و هفتۀ دوّم به تست زدن پرداخت که این طرز تفکّر نیز غلط است­،چرا که مطالعۀ تستی و تشریحی ازهم جدا نیستند و وقتی درسی را به صورت تشریحی خوب یاد بگیریم به خوبی هم می­توانیم به تست­ها جواب دهیم­. بهترین شیوه این است که ابتدا یک درس را به صورت تشریحی از کتاب درسی و در صورت لزوم سایر درسنامه ها مطالعه کنیم و در روزهای بعد به تست­های آن مبحث بپردازیم.

لازم به ذکر است که تست­زنی  یک مهارت است که بسیاری از دانش­آموزان از آن برخوردارند و از آنجایی که نهایتا کنکور به صورت تستی است، لازم است بقیه دانش آموزان نیز این مهارت را با کمک مشاوران و دبیران فرا گیرند.

هفته دوم هم به همین ترتیب هفته اول مباحث باقیمانده را مطالعه می­کنیم و لازم است در هفته قبل از آزمون روز پنجشنبه – و تا حد امکان چهارشنبه –  فقط به مرور مباحث آزمون بپردازیم؛ برای مرور ریاضی، مسائل فیزیک و شیمی کافی است به حل مجدد تست­های مشکل و مارکداری که طی این ۲ هفته کار کردیم بپردازیم و نیز از هر درس چند تست جدید انتخاب و به صورت زماندار حل کنیم و درصدگیری کنیم تا دستمان آید که کجای کاریم! فراموش نشود شب قبل از آزمون، معنی لغت و تاریخ ادبیات را به صورت موضوعی بخوانیم؛ چرا که سؤالات از این مباحث با دقت و ریزبینی بسیار طرح می­شوند و در عین حال با مرور آن میتوانیم به خوبی به این تست­ها پاسخ دهیم.

سعی کنید هر شب و مخصوصا شب قبل از آزمون به موقع بخوابید تا صبح با انرژی و بازدهی بیشتری عمل کنید.

نویسنده : دکتر قائدی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: