چگونه اطرافیان خود را مدیریت کنیم؟

 

market-control-background_1132-5

 

 چگونه در سال کنکور اطرافیان خود را مدیریت کنیم؟

همانطور که همیشه شنیده ایم، « آن یک سالی که برای کنکور تلاش میکنیم، زندگی ما را می سازد. » و می توان گفت که این جمله یک واقعیت است؛ چرا که درصد بیشتری از افرادی که تحصیلات دانشگاهی را می گذرانند، شغلشان نیز مرتبط با رشته تحصیلی و مدرک دانشگاهیشان خواهد بود و شغل نیز بسیاری از پارامتر های زندگی هر فردی را تعیین می کند.

بنابراین باید به بهترین نحوه ممکن برای کنکور تلاش کنیم و از بسیاری از کارها و تفریحاتی که پیش تر انجام می دادیم، صرف نظر کنیم تا به هدف والا و ارزشمند خود – که همان رشته ی دانشگاهی دلخواه و یا رتبه ی مورد نظر می باشد – دست پیدا کنیم.

مدیریت رابطه ی ما با دوستانمان در سال کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است. در سال کنکور اولویت زندگی ما هدفمان می باشد؛ پس باید به نسبت آن بیشتر وقت خود را درجهت رسیدن به آن تلاش کنیم و رابطه با دوستانمان را به تایم مدرسه محدود کنیم. زمانی که در خانه هستیم، باید فقط به برنامه ی درسیمان بپردازیم. گاهی صحبت کردن با یک دوست خوب در زمان استراحت بسیار کمک کننده است و انرژیمان را چند برابر می کند.

البته خلاف آن نیز مصداق دارد بنابراین باید بسیار هوشمندانه عمل کنیم؛ به این صورت که ارتباط خود را با دوستان و همکلاسی هایی که به نگرانی و استرس ما می افزایند، به حداقل برسانیم و رابطه مان را با دوستانی که از موفقیت ما خوشحال می شوند و خیر و صلاح ما را می خواهند، در حد متعادل حفظ کنیم و ما نیز متقابلا تسلی دهنده دوستانمان باشیم.

اطرافیان یک فرد کنکوری باید بدانند که او هدف بزرگی برای خودش دارد و اولویتش تلاش برای رسیدن به آن است در نتیجه انتظارات دیگران از فرد کاهش می یابد.

از دیدگاه بنده رابطه با دوستانمان در سال کنکور باید بیشتر در مدرسه و زنگ های تفریح باشد. بعضی از دانش آموزان از همه ی لحظاتشان برای درس خواندن استفاده می کنند و به خودشان استراحت نمی دهند که این شیوه بیشتر از این که موثر باشد، انرژی فرد را تحلیل می دهد. استراحت های کوتاه بین بازه های درس خواندن در خانه و ساعات تفریح در مدرسه، به ما برای حرکت در ادامه ی مسیر کمک می کنند. ساعات تفریح زمان بسیار مناسبی برای معاشرت با دوستانمان است و هیچ وقت نباید از شوخی ها و شیطنت های دوستانه گذشت.

سعی کنیم جمعه های بعد از آزمون، کلیدها را با دوستان خود چک کنیم و روی پاسخ سوالات بحث کنیم و هرکس نظر خود را بگوید . این کار برای همه ی درس ها از جمله زیست شناسی بسیار مفید واقع می شود و از آموخته های یکدیگر استفاده می کنیم. بعد از ارزیابی آزمون بیرون رفتن و تفریح با دوستان بسیار دلچسب و انرژی بخش است و ما را برای دو هفته پیش رو (تا آزمون بعد) آماده می­کند.

نویسنده:دکتر قائدی

موضوعات مرتبط با مطلب

آموزش محاسبه سریع ذهنی

۱۰ روش کنترل بی خوابی و خواب ناآرام ناشی از استرس

چرا کتاب برای ما خواب آور می شود؟

جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: