چگونه آزمون های آزمایشی تحلیل کنیم؟

information-search_23-2147501898

خودتان باید خودتان تحلیل کنید!

شرکت در آزمون­های زمایشی در سال کنکور بسیار مهم و ضروری است­، ولی چیزی که بیشتر از آن اهمیت دارد ارزیابی و بررسی آزمون می­باشد­.

درست است که با آزمون دادن جایگاه خود را در بین دیگر دانش­آموزان متوجه می­شویم ولی هدف اصلی از ازمون دادن یادگیری است و رسیدن به این هدف جز با بررسی آزمون میسر نیست.

در واقع آزمون دو مرحله دارد­؛

مرحله اول در جلسه آزمون صورت می­گیرد که همان آزمون دادن است و مرحله دوم در خانه (خودمان یا دوستمان) صورت می­گیرد که بررسی آزمون می­باشد. بررسی آزمون ترجیحا باید همان روز آزمون انجام شود زیرا تصویر کاملی از ازمون در ذهنمان است .

حال ببینیم بررسی آزمون به چه صورت انجام می­شود؟

بررسی آزمون همانند درس خواندن است­­؛ یعنی طی آن یا نکات جدیدی یاد می­گیریم و یا آموخته های دو هفته پیش ما بار دیگر مرور و جمع­بندی می­شوند. ترتیب درس­های آزمون در هنگام بررسی سلیقه­ای می­باشد؛ یعنی لازم نیست حتما به ترتیب دفترچه عمل کنیم ولی باید اوّلین سوال تا آخرین سوال هر درس را بخوانیم­. پاسخ ما در آزمون به هر سوال سه حالت داشته­است؛ یا پاسخ صحیح به آن داده­ایم یا غلط و یا پاسخی نداده­ایم(سوال سفید).

  • اولین دسته سوالات درست پاسخ است که احتمالا با اطمینان به آن­ها جواب داده­ایم­. کاری که برای سوالات باید انجام دهیم این است که اگر نکته جالب و قابل توجهی در آن­ها وجود دارد که نیاز به یادآوری دارند­، در حاشیۀ کتاب درسی کنار مبحث مربوطه بنویسیم­. نکاتی که می­نویسیم باید به گونه­­ای خلاصه و برای مرور سریع مناسب باشند­.(می­توانیم این نکات را دردفتری که به بررسی آزمون اختصاص داده­ایم یادداشت کنیم ولی مراجعه به کتاب آسان­تر است).
  • دستۀ دوم سوالاتی هستند که به آن­ها پاسخ غلط داده­ایم و بررسی این دسته بسیار مهم است­، چرا که دلیل غلط پاسخ­ دادن خود را می­فهمیم و سعی می­کنیم تعداد غلط­­های­­مان را در هر آزمون کم­تر کنیم؛ علت اصلی پاسخ غلط، می­تواند سطحی خواندن، تفهیم ناقص مطالب یا بی­دقتی در جلسه آزمون باشد. که دو مورد اول را می­توان با عمیق­تر درس­ خواندن و مرور بیش­تر رفع کرد­. نکتۀ بسیار مهم در هنگام آزمون دادن این است که به سوالات شکدار پاسخ ندهیم­، چرا­ که پاسخ سفید بهتر از نمره منفی است.

بی دقتی در جلسۀ آزمون موارد زیادی را شامل می­شود از جمله : اشتباه وارد کردن گزینه­،­اشتباه خواندن فعل سوال( مثلا «است» به جای «نیست» یا بالعکس)­،اشتباه در محاسبات عددی و مثبت و منفی و … که مطمعننا همه دانش آموزان با این چنین بی­دقتی­هایی سر­و­کار دارند و می­توانند مواردی نیز به آن­ها اضافه کنند و مهم این است که این اشتباهات را به حداقل برسانیم که این امر در طول یک آزمون ممکن نیست و باید به­تدریج صورت گیرد.

برای رفع این بی­دقتی ها باید بیندیشیم، با دوستان خود مشورت کنیم و راه­های مختلف را یادداشت کنیم و در هر جلسه آزمون به کار گیریم تا به راه­حل مناسب دست یابیم.

  • و بالاخره دسته سوم، سوالات سفید هستند که اکثرا به دلیل مطالعه نکردن مبحث، کم خواندن و سطحی خواندن به آن­ها پاسخ نمی­دهیم و برای رسیدن به پاسخ صحیح باید طوری برنامه­ ریزی کنیم که همه مباحث آزمون در برنامه درسی ما جا بگیرند و مرور موثری نیز برای آن­ها در نظر بگیریم و مطالب را عمیق­تر بخوانیم.

در حین بررسی آزمون لازم است برای تفهیم بیشتر و تکمیل کردن آموخته­های خود علاوه بر پاسخ تشریحی آزمون، به متن کتاب درسی و(در صورت وقت داشتن) تست­های مشابه کتاب­های کمک­درسی مراجعه کنیم.

به این ترتیب پروژه درس خواندن دوهفته خود را با خیال راحت می­بندیم.

نویسنده:دکتر قائدی

موضوعات مرتبط با مطلب

آموزش محاسبه سریع ذهنی

۱۰ روش کنترل بی خوابی و خواب ناآرام ناشی از استرس

چرا کتاب برای ما خواب آور می شود؟

جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: