چجوری در فصل احتمالات به درصد بالایی برسیم؟

احتمالات یکی از فصولی است که خیلی از بچه ها باهاش کنار نمیان وهمیشه به عنوان یه فصل ترسناک تلقی میشه. سوالهایی که از این فصل در ازمون های ازمایشی به خصوص ازمونهای قلمچی طرح میشن گاهی انقدر پیچیده هستن که شبیه سوال هوش به نظر میان ولی سوالهای ازمونهای گزینه دو و حتی سوالات کنکور از سطح دشواری استانداردی برخوردارن پس اگه توی ازمونهای قلمچی با این دسته از سوالات برخورد کردین و نتونستین از پسشون بربیایدنباید به طور کلی قید این فصلو بزنین .گذشتن از ۳سوال چیزی حدود ۱۰درصد کنکور کار عاقلانه ای نیست.

فصل احتمالات برای شروع وابسته به انالیز ترکیبیات است.فصل کم حجم واسونیه و مطالب ابتدایی احتمالات مثل ترکیب و ترتیب و فاکتوریل و جایگشت هارو اموزش میده.

مسئله ای که در این فصل ممکنه برای بچه ها مشکل ساز باشه عدم تشخیص ترکیب و ترتیب در سوالاته و تنها راه حل این مشکل هم حل تمرین و تست های زیاده تا این مطلب براشون جا بیفته.

SONY DSC

در ابتدای فصل مطالعات با مبحث انواع پیشامد ها  و اشتراک و اجتماع اونها رو به رو هستید.برای اینکه بتونید از پایه این فصل رو قوی کنید و توانایی حل سواات ترکیبی رو بدست بیارید باید مفهوم مواردی گفته  شده رو به خوبی درک کنید.باید اینقدر تست های متنوع برای این بخش کار کنید تا در تشخیص پیشامد های مختلف و بدست آوردن اجتماع و اشتراک و تفاضل پیشامد ها مهارت  و سرعت عمل لازم رو کسب کنید.

بعد از این مطالب به احتمال شرطی میرسیم که مهمترین و سوال خیز ترین بخش در این فصله.بعداز حل چند نمونه تست واشراف کامل در تشخیص احتمال شرطی از غیرشرطی باید سوالات این قسمت رو در ترکیب با پیشامدهای مختلف حل کنید.

در آخر فصل با مبحث ساده ی توضیح احتمالات مواجه هستید که در واقع حل سوالات این قسمت نیاز به جاگذاری اعداد در فرمول دارد.

برای اینکه سرعت عمل بالایی درحل سوالات احتمالات داشته باشید بهتره یه سری از فاکتوریل های مرسوم تو سوالای تستی رو حفظ باشید.

اصولا تست های احتمالات تستای وقت گیری هستن پس برای افزایش سرعت عملتون بهتره از هر نمونه تست ترکیبی و وقت گیر یک نمونه مثال انتخاب کنید و هر از چند گاهی این تست ها رو تمرین کنید تا با دیدن تست های دیگه سریع بتونین تشخیص بدین از چه راهی به جواب برسین.

 

منابع پیشنهادی ما به شما:

اگر در مفاهیم این فصل دچار مشکل هستید و از اصل و پایه ضعیف هستید بهترین راه حل خوندن درسنامه مهر و ماهه! برای افرادی که زیاد با خوندن درسنامه جور نیستن برای شروع زدن تست های گاج عمومی به عنوان تستای آموزشی بهترین پیشنهاده.

بعد از اینکه مشکلات اموزشی حل شد و به تسلط نسبی روی این فصل رسیدین زدن تستای کتاب مهر و ماه مهمترین کاریه که بهتون توصیه میکنم.

تستای  احتمالات مهروماه هم سوالای متوسط رو شامل میشه و از این نظر به آموزشتون کمک میکنه و هم تستایی با ایده های خیلی خوب و وقت گیر رو تمرین میکنین. با این کار در واقع ده درصد از ریاضی کنکورتون رو تضمین خواهید کرد.اما باید به این نکته توجه کرد که تنوع زیاد درسوالات احتمال باعث میشه  تا اونها سخت به نظر برسن پس بایدهرچی میتونید براش تست حل کنید و اینکه سوالات سخت و ایده دار رو علامت دار کنید و چندین و چند بارتمرین کنین تا به تسلط کافی برسین.

تلگرام کافه کنکور

 

نویسنده:دکتر ندافیان

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: