تعادل‌های مطالعاتی در تابستان

رعایت تعادل‌ها عامل موفقیت‌اند و بازه‌های زمانی مختلفِ سال تحصیلی، بنا به شرایط خاص خود، رعایت موارد گوناگونی از تعادل‌ها را ایجاب می‌کند. دو عنصر اصلی برنامه‌ی تابستان نگاه به گذشته و آینده هستند؛ پس برای موفقیت در این پروژه باید گام اول را در رعایت تعادل‌های این فصل برداریم.

الگوی استاندارد مطالعاتی در دوره‌ی تابستان، اختصاص دادن ۳۰ درصد از تمرکز برنامه‌ای به نگاه به گذشته و ۷۰ درصد از آن به بخش مهم‌تر یعنی نگاه به آینده است. دلیل این الگو کاملاً مشخص است. مطالب سال تحصیلی قبل چندین و چند بار پروسه‌ی یادگیری و بازیابی را پشت سر گذاشته‌اند و حالا صرفاً به نوعی نگاه پوششی و تکمیلی نیاز دارند. در گروه دیگر یعنی نگاه به آینده، تقریباً شرایط متفاوتی حاکم است. مطالب در چرخه‌ی اولین یادگیری و بازیابی قرار دارند و این یعنی نیاز به تمرکز بیش‌تر برای یادگیری بهتر.

images

آن‌چه بیش از همه نیازمند توجه است، شرایط شخصی شماست. شرایط شخصی هر دانش‌آموز می‌تواند تغییراتی در این تناسب ایجاد کند. دانش‌آموزانی که هنوز کار‌های انجام‌نشده‌ی زیادی از سال تحصیلی قبلی خود دارند باید به جمع‌بندی و مرور سال گذشته اهمیت بیش‌تری بدهند و سهم ۳۰ درصدی نگاه به گذشته را افزایش دهند. دانش‌آموزانی که در تعداد قابل توجهی از درس‌ها وضعیت مثبت داشته و در امتحانات نیم‌سال دوم و آزمون تعیین سطح نتیجه‌ی مطلوبی داشته‌اند به همان ۳۰ درصد برای فراموش نکردن مطالب پایبند باشند.

دومین نتیجه‌گیری مهم:

اگر تعادل مطالعاتی ابزاری برای موفقیت شخصی است، در نظر گرفتن شرایط شخصی در رعایت تعادل‌ها یک پارامتر مهم و حیاتی است.

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: