انتخاب رشته، هنر ساختن بهترین دستاورد از شرایط موجود است.

شاید مهم‌ترین عامل برای گذار موفق از دوران انتخاب رشته «دید کلی» تأثیرگذاری باشد که به کمک آن علایق شخصی، تعامل با خانواده و همه‌ی شرایط ویژه‌ی انتخاب رشته لحاظ می‌شود. در این دیدِ کلی، ابتدا باید مرور کوتاهی به رشته‌های مورد علاقه داشته باشید؛ رشته‌هایی که آینده‌ی دانشگاهی و فرادانشگاهی شما- چه از نظر اشتغال و چه از نظر دوره‌های بالاتر تحصیلی- در قالب آن‌ها در ذهنتان معنا پیدا می‌کند. اساساً رشته‌ی تحصیلی زیربنای بخش بسیار مهمی از ادامه‌ی مسیر زندگی شماست.

بعد باید به سراغ آمار و ارقام بروید تا با دانشگاه‌های پذیرنده، ظرفیت‌ها، شرایط قبولی‌های سال‌های گذشته و میزان شانس شما در این زمینه آشنا شوید. اطلاع داشتن از این موارد بهترین جهت‌دهی ممکن را در دوره‌ی انتخاب رشته خواهد داشت. هم‌چنین باید به‌خوبی ضوابط انتخاب رشته را بشناسید تا این انتخاب‌های درست در یک چهارچوب درست ارائه شود. اطلاع از دوره‌های مختلف دانشگاهی مانند روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و…، ظرفیت‌های نیم‌سالی هر رشته، جنسیت پذیرش دانشجو، شرایط معدل تحصیلی برای دانشگاه‌های خاص و پذیرش نیمه‌متمرکز که در دفترچه تعریف شده است، نقش بسیار مؤثری در کیفیت انتخاب رشته دارد.

parvaz254137

نباید فراموش کنید که رشته بر شهر تقدم دارد و این رشته‌ی دانشگاهی است که به مسیر تحصیلی و شغلی شما جهت خواهد داد. پس یکی دیگر از مواردی که باید به‌خوبی در دیدِ کلیِ انتخاب رشته لحاظ شود اهمیت رشته‌هاست. با این نگاه می‌توانید شهرها را اولویت‌بندی کنید و این اولویت‌ها را بین دوره‌های مختلف پذیرشی تقسیم کنید.

تجربه‌ی مشاوران و تعامل خانواده‌، برگ برنده‌ی انتخاب رشته است. باید نظر والدین در مورد رشته‌های انتخاب‌شده، میزان دوری و نزدیکی محل تحصیل، هزینه‌های جاری و سایر اولویت‌های این مشاوران دلسوز برای چند سال آینده که در حال تحصیل در دانشگاهی در پهنه‌ی گسترده‌ی کشور عزیزمان هستید به‌خوبی لحاظ شود و باید انتخاب‌های‌تان را با مشورت مشاوران خبره بهینه‌تر کنید. شاید دنبال کردن یک هدف تحصیلی در دوره‌ی نوبت دوم به جای روزانه، در شهر خودتان به جای استان و شهری دیگر، در گرایشی نزدیک به جای گرایش رشته‌ی مورد علاقه‌ی خودتان، در شرایط نمرات به‌دست‌آمده‌ی فعلی شما چندان انتخاب بدی نباشد. تجربه‌ی مشاوران در دوره‌ی انتخاب رشته کیفیت انتخاب‌های شما را بالاتر خواهد برد؛ به همان دلیلِ ساختن بهترین دستاورد از شرایط موجود.

انتخاب مدرسه، رشته‌ی دوره‌ی دبیرستان، منابع آموزشی، برنامه‌ی مطالعاتی و… را پشت سر گذاشتید و به انتخاب رشته‌ی دانشگاه رسیدید. انتخاب‌های ما با گذر زمان بزرگ‌تر و سرنوشت‌سازتر می‌شوند و نقش پررنگ‌تری در آینده پیدا می‌کنند. قبل از کنکور، زمانی طولانی برای خواستن و ساختن هدف تحصیلی‌تان  تلاش کرده‌اید و حالا نوبت داشتن این هدف است و موفقیت داستان آشنای خواسته‌ها، انتخاب‌ها و داشته‌هاست.

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: