باید توجه داشت که از نظر داوطلبان این فصل، سخت ترین فصل فیزیک سوم است و برای کسب مهارت و پاسخگویی به تمامی سوالات آن باید بیشتر از بقیه فصل ها برای آن وقت گذاشت.

همانطور که از اسم فصل پیداست، تمرکز کتاب در این قسمت بر مدار های الکتریکی و جریان الکتریکی می باشد. سوالات این فصل به ۲ بخش کلی تقسیم می شوند.
بخش اول مربوط به سوالات مستقل این قسمت و بخش دوم سوالات ترکیبی آن با خازن است. ما ابتدا به توضیح قسمت اول می پردازیم.

برای حل سوالات بخش اول شما باید درک و تصویر سازی خوبی از اتفاقاتی که با هر تغییر در مدار می افتد داشته باشید. زیرا این بخش از سوالات عموما محاسبات پیچیده ای ندارند و حتی آنهایی که محاسبات زیادی دارند که تعدادشان بسیار کم است بدون درک درست از مدار قابل حل نبوده و یا با حل کردن به گزینه نادرست خواهید رسید. توصیه می شود در این فصل در ابتدای شروع یادگیری همگام با ترتیب مباحث در کتاب( که کتب کمک آموزشی نیز همین ترتیب را رعایت می کنند) تا زمانی که در هر مبحث هرچند کوچکی که کتاب های کمک آموزشی برای آن سر فصل جداگانه ای دارند به مهارت کامل نرسیده اید از پیشروی و شروع مبحث بعدی خودداری کنید. با این کار شاید در نگاه اول زمانی که از شما گرفته می شود بیشتر باشد اما این روش با افزایش زمان بار اول ویا همان یادگیری، زمان های مرور شما را به شدت کاهش می دهد و باعث می شود به راحتی تمامی سوال ها را پاسخ دهید!

بخش دوم سوالات که همان قسمت ترکیبی با خازن هاست برخلاف ظاهرشان بسیار ساده بوده و در اکثر مواقع هیچ نیازی به محاسبات ندارند و تنها با فهم مدار می توان به آنها پاسخ داد. برای کسب مهارت در این قسمت برای داوطلبانی که ۲ فصل را کامل فهمیده اند حل ۵۰ سوال با این مدل کافی است و به بقیه داوطلبان توصیه می شود تا یادگیری کامل ۲ فصل مرتبط به هیچ عنوان اقدام به حل سوالات این فصل نکنند! زیرا حل این سوالات مستلزم درک کامل مدار و خازن ها می باشد.

اکنون به ۳ تا از سوالات متداول داوطلبان در زیر پاسخ می دهیم.

چگونه در گزینه ۲ به سوالات الکتریسیته ی جاری پاسخ دهیم؟
برای حل این قسمت سوالات در آزمون های گزینه ۲ باید تمرکز بیشتری بر روی فهم مدار ها و تصویر سازی آن ها داشت. زیرا طراحان گزینه ۲ علاقه ی زیادی به مفهومی تر کردن سوالات و پیچیده کردن آن ها دارند و برای این کار از مدار های پیچیده استفاده می کنند.

چگونه در قلمچی به سوالات الکتریسیته ی جاری پاسخ دهیم؟
طراحان فیزیک قلمچی در این فصل نیز برای پیچیده تر کردن سوالات، به مانند فصل های دیگر فیزیک، از وقت گیر کردن محاسبات و اعداد غیر رند استفاده می کنند و بیشتر مواقع مدار های آن ها شکلی ساده دارد. با توجه به توضیحات بالا، قوی کردن محاسبات راه اصلی افزایش درصد در فیزیک قلمچی می باشد. قسمتی از سوالات نیز که جدیدا توسط طراحان قلمچی طرح می شود و معمولا ۱۰% سوالات را تشکیل می دهد با داشتن محاسبات ساده و مدارهای بسیار پیچیده و حتی در بعضی مواقع بالاتر از سطح کنکور داوطلبان را با چالش جدیدی رو به رو می کنند. یادگیری این گروه از سوالات با اینکه تاثیر زیادی در آزمون قلمچی شما ندارد اما تاثیر آنها برای کنکور شما بسیار بیشتر از سوالات دیگر است و یادگیری و حل آنها به تمامی داوطلبان توصیه می شود.

سوالات این فصل فیزیک در قلمچی بهتر است یا گزینه ۲؟
فیزیک گزینه ۲ شباهت بسیار زیادی به کنکور دارد و از این جهت به تمامی داوطلبان توصیه می شود که حتما سوالات فیزیک گزینه ۲ را برای آمادگی بیشتر در کنکور حل کنند. سوالات قلمچی نیز سوالات استانداردی هستند اما شباهت آنها به سوالات کنکور به خیلی زیاد نیست.

مطالعه عربی

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: