یکی از سخت ترین فصل های زیست، فصل ۱۱ زیست سوم (تولید مثل) است که بسیاری از داوطلبان در هنگام رو به رو شدن با سوالات این فصل یا شرکت در آزمون هایی که فقط این فصل از زیست را مورد سوال قرار می دهند، با ناراحتی بسیار از آن می گذرند و به آن پاسخ نمی دهند.
دلیل اصلی سختی این فصل قرار داشتن آن در آخر کتاب زیست سال سوم است که باعث کم توجهی به این فصل می شود و طبیعتا زمان کمتری برای دوره و خواندن این درس در برنامه شما قرار می گیرد. یکی از راه کار های رفع این مشکل خواندن زیست یک بار از اول به آخر و بار دیگر از آخر به اول و ادامه ترتیب مطالعه و دوره کردن به همین شیوه است که بسیاری از مشکلات شما در این فصل را رفع می کند.

دلیل دیگر سختی این درس مطالب سنگین و زیاد آن برای یک فصل زیست است. برای حل این مشکل هم یک راه حل بیشتر نیست و آن هم خواندن بیشتر این فصل می باشد.

حالا به تحلیل تست ها و نحوه ی مطالعه این فصل می پردازیم:
این فصل از ۳ قسمت عمده تشکیل شده که به ترتیب تولید مثل جانوران( به جز انسان) ، دستگاه تولید مثل مردان و دستگاه تولید مثل زنان هستند.
دو قسمت اول نحوه ی مطالعه شبیه به هم دارند و از پیچیدگی خاصی برخوردار نیستند. برای حل تست های این دو قسمت بهتر است بر روی تست زدن زیاد کار کنید تا سرعت مناسبی در تشخیص گزینه ی درست بدست آورید.
مشکل اصلی داوطلبان قسمت سوم این فصل است که بسیار پیچیده است و برای طراحان قسمت خوبی برای طراحی تست های دشوار است. برای یادگیری بهتر این قسمت بهتر است چرخه ی قاعدگی به همراه تمامی افزایش و کاهش های هورمونی را در خلاصه ای تهیه کنید و تا تسلط کامل هر شب آن را مرور کنید تا در ذهن شما جای گیرد و براحتی به تست ها جواب درست دهید.

مسئله دیگر در تست های این فصل، طولانی بودن زمان تحلیل سوالات در هنگام آزمون بدلیل طولانی بودن سوالات و پیچیدگی خاص این فصل می باشد. این مشکل نیز با تمرین و آمادگی کلی برای تست های زیست بسیار ساده حل خواهد شد و با مدیریت زمان براحتی می توانید در این قسمت از رقبای خود سبقت بگیرید.

یک تذکر خیلی مهم به همه داوطلبان در این فصل : به هیچ عنوان از ۲ قسمت اول فصل غافل نشوید زیرا سوالات کنکور در سال های اخیر به صورت ترکیبی از همه قسمت های این فصل طرح می شود و در صورت فراموش کردن ۲ قسمت اول حتی تسلط کامل شما بر قسمت سوم کمکی برای حل تست های این فصل به شما نخواهد کرد.

در آخر ما به ۲ سوال متداول داوطلبان پاسخ داده ایم:
۱- سوالات این فصل قلمچی را چگونه درست پاسخ دهم؟
سوالات این فصل در قلمچی توجه تقریبا مساوی به تمام قسمت ها کرده و از تمام  قسمت ها تقریبا به تعداد مساوی تست طراحی میکند و باعص توجه داوطلبان به هر ۳ قسمت می شود. برای  کسب درصد مناسب بهتر است قبل از رسیدن بودجه بندی آزمون به این فصل، این فصل را دوره کرده باشید.

۲- سوالات ژنتیک گزینه ۲ را چگونه درست پاسخ دهم؟
گزینه ۲ سبک شبیه به کنکور خود را در این فصل نیز حف کرده و تمرکز بیشتری بر قسمت سوم فصل دارد به طوری که شاید بتوان گفت که به قسمت های دیگر بی توجهی می شود. برای کسب درصد عالی در گزینه ۲ کافی اسن قسمت تولید مثل زنان را مسلط باشید و براحتی درصد خوبی را کسب کنید.

نویسنده: دکتر آرمان حسین آبادی

 

مطالعه عربی

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: