چگونه تست های مقاطع مخروطی را به آسانی پاسخ دهیم!

این مبحثِ بسیار شیرین اغلب به علت فرمول‌های فراوان، سخت تلقی می‌شود؛ در صورتی که برای حل سوالات این بخش تنها باید به چند نکته ی ریز توجه کرد.

۱- باید برای هر یک ازچهار مورد دایره، سهمی، هذلولی و بیضی، فقط یک فرمول برای ترسیم شکل آن در دستگاه مختصات به خاطر بسپاریم. مثلاً برای سهمی، نباید ۴ حالت را در نظر بگیریم و تنها به یک حالت بسنده کنیم؛ زیرا نوشتن فرمول‌های فراوان در این درس و حفظ کردن آن‌ها نه‌تنها کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند باعث سردرگمی بیش‌تر بشود.  به عبارت دیگر حفظ کردن فرمول‌های کمکی، راه میانبر مناسب برای حل کردن مسایل این بخش نیست و تنها قسمتی از ذهن شما را مشغول می کند. باید مفاهیم را روی شکل درک کرده و از این راه، تست‌ها را سریع‌تر حل کنید. از آن‌جا که شباهت میان فرمول‌های بیضی و هذلولی، بیش‌تر است باید در آن‌ها تسلط بسیار زیادی داشته باشید.البته در کنار این موضوع به این نکته هم توجه کنید که به راحتی می توانید با مدل سازی مقاطع همه ی فرمول ها را شبیه هم در آورید. برای مثال دایره یک بیضی خاص،‌هذلولی مزدوج بیضی و سهمی شبیه هذلولی است.خیلی نیاز به حفظ کردن فرمول با این روش نیست.

۲- رعایت یک ترتیب خاص در نوشتن معادلات مقاطع مخروطی مختلف (به صورت قرارداد با خودتان) کمک می‌کند تا مقاطع مختلف و حالت‌های هر کدام را کم‌تر با هم اشتباه کنید.البته باید مراقب باشید که این ترتیب مانند خلاصه نویسی های شما شخصی است و فقط مخصوص شماست و آن را را هنگام حل کردن فقط شما رعایت می‌کنید و لزوماً طراح و دانش آموزان دیگر به همان ترتیب نمی‌نویسد. این یک اشتباه شایع بین دانش‌آموزان است.

۳- نکته ای که شاید خیلی ها در مورد این مبحث فراموش می کنند این است که از این فصل حتماً خلاصه برداری کنند و از آن خلاصه تهیه کنند: برای هر مقطع مخروطی، یک ورق A4 در نظر بگیرید و شکل آن را تمیز و رنگی بالای صفحه بکشید و فرمول ها و نکات مربوط به آن را در همان صفحه بنویسید(به این نکته توجه کنید که این برگه خلاصه است و نباید کتاب و یا جزوه ی خود را در آن کپی کنید).این کار در یادگیری شما و صرفه جویی در زمان بسیار موثر است. توصیه می شود هر روز ۱۰ دقیقه را به این فصل اختصاص دهید و یکی از اشکال را با استفاده از خلاصه ی خود دوره کنید.

۴- دانش‌آموزان معمولاً در این فصل سعی دارند حفظ کنند، در صورتی که جز ۲ یا ۳ فرمول دیگر، هیچ چیز حفظی نیست. باید مفهوم قضیه را درک کنید. بعد از اتمام تدریس معلم و حل تعداد کمی تست، برای درک این فصل، چند ساعت با آرامش به مقاطع مختلف و فرمول‌های آن فکر کنید،به تعاریف مقاطع مخروطی (دایره،‌بیضی، ‌سهمی،‌هذلول) به طور دقیق توجه کنید و آن را تجزیه و تحلیل کنید و تعدادی از سوالات را با ذهن باز و به منظور فهم کامل فرمول ها پاسخ دهید تا آن‌ها را درک کنید. از این فصل، بسیار زیاد تست بزنید. فصل بسیار زیبایی است. سعی کنید از این فصل لذت ببرید.

۵- نکته ی دیگری که در هنگام حل تست ها باید به آن توجه کرد این است که بلافاصله بعد از دیدن مسئله شروع به رسم شکل مقطع کنید. اطلاعات را بر روی شکل مشخص کنید. خیلی سریع متوجه خواهیدشد که از کدام روش برای برای به دست آوردن مجهولات مسئله می توانید کمک بگیرید. در سال‌های اخیر، سؤالاتی در مورد امتداد شعاع نوری تابیده‌شده به سهمی نیز داده شده است که در این موارد، رسم کردن دقیق می‌تواند شما را سریع‌تر به نتیجه برساند؛ بنابراین باید در ترسیم سریع آن‌ها مهارت داشته باشید. به طور کلی سؤالات بسیار متعددی در مورد مقاطع مخروطی طرح می‌شوند که تنها با تمرین تست‌های مختلف می‌توانید بر آن‌ها مسلط شویدو به راحتی در هنگام آزمون به آنها پاسخ دهید.

نویسنده : دکتر آرمان حسین آبادی

دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران

مطالعه عربی

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: