نحوه مطالعه فیزیک کنکور

بر خلاف ظاهر سخت فیزیک مخصوصا برای بچه های تجربی اگر رو اصول این درس را بخوانید یکی از درس های شیرین و به یاد ماندنی تبدیل میشه تو این درس حل تست بسیار مهم است یعنی فقط با تمرین و تست مفهموم درس را متوجه میشین پس تا جایی که میتونید تست بزنید و تمرین حل کنید البته قبلش باید به روش درست درس را بخوانید که بنده روش صحیح مطالعه فیزیک کنکور را تو این پست آوردم که در ادامه به آن میپردازیم:


فیزیک

نحوه مطالعه فیزیک کنکور:

برای مطالعه درس فیزیک، نخست هر فصل را دقیق بخوانید. اگر مانند برخی از داوطلبان شیوه و ترتیب خاصی برای مطالعه مباحث مختلف ندارید، به ترتیب زیر مباحث را با دقت مطالعه کنید(۱- نور ۲- فشار ۳- گرما و ترمودینامیک ۴-مکانیک ۵-  الکتریسته ۶- موج). علت این ترتیب آن است که خواندن و اشراف به مطالب برخی از قسمت‌ها باعث می‌شود تا شما راحت‌تر و بهتر بتوانید مباحث بخش های بعدی را یادبگیرید و به خاطر بسپارید و سپس وارد مثال ها و تمرین های متن و پایان فصل مربوط شوید. در مرحله اول، تک تک مثال ها و تمرین ها را با جواب تشریحی آنها بخوانید و یاد بگیرید و در صورتی که اشکال یا ایرادی داشتید، به متن درس مراجعه نمایید تا اشکال شما بر طرف شود. در مرحله دوم، دو مرتبه به مثال‌ها و تمرین‌ها برگردید و بدون اینکه به جواب‌ها نگاه کنید، تست‌ها را برای خودتان حل کنید و در پاسخگویی در هر قسمتی از جواب شما که ابهامی وجود داشت، به جفیزیکواب آن قسمت نگاه کرده و سپس دوباره خودتان به حل سؤال بپردازید و این کار را تا پایان تمرین های پایان هر فصل ادامه دهید و پس از اینکه به تمام مثال‌ها و تمرین‌ها مسلّط شدید، در مرحله سوم وارد تست‌های آزمون‌های سراسری و آزاد فصل مورد نظر شوید و تست‌ها را تک تک بخوانید و آنها را حل کنید و سپس به پاسخنامه مراجعه نموده و راه حل خودتان را با جواب تشریحی تست مقایسه کنید. این روش مطالعه، روشی اساسی است و در مدت زمان کوتاه،  سطح یادگیری شما را در درس فیزیک بالا برده و کمک می‌کند تا شما نتیجه خوبی در این درس کسب کنید.

 

نکاتی برای مطالعه فیزیک:

۱-روی کتاب و مفاهیم و تعاریف آن زیاد کار کنید؛ زیرا تست زدن و تمرین قبل از یادگیری مفاهیم، ارزش و کاربرد چندانی ندارد.
۲-فیزیک پیش دانشگاهی ۲ و سؤالات ساده آن را از دست ندهید. سؤالات این قسمت در حدود ۴ یا ۵ سؤال است و به دلیل آنکه مباحث این قسمت آسان است، سؤالات طرح شده از این قسمت ها هم احتمالاً آسان است.
۳-سؤالات فیزیک ۱ هم که مربوط به آیینه ها و عدسی هستند، سؤالات سختی نیستند و با حل تعداد بالایی از تست­های متنوع و داشتن تجسمی قوی از موقعیت عدسی یا آیینه یا سایه و فهم درست از صورت سؤال، براحتی می‌توانید تست های این مباحث را هم درست بزنید.
۴-در درس فیزیک هم مثل ریاضی و فنی سعی کنید که پس از مطالعه و مرور درس و مباحثی که خوانده‌اید،فیزیک با پشتکار و سماجت خاصی به حل تمرین ها و تست زنی مباحث مورد نظر بپردازید و سپس اگر اشکالی داشتید، تست را از روی راه حل آن، نکته به نکته و گام به گام دوباره حل کنید تا متوجه شوید که اشکال شما کجا بوده است؛ بعد دوباره همان تست را حل کنید و پس از آن، برای اینکه مطمین شوید که اشکال شما رفع شده و آن مبحث و شیوه حل مسایل آن، ملکه ذهن شما شده است، چندین تست دیگر را حل کرده و راه حل و جواب خود را با کتاب یا جزوه مقایسه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر مشکلی در آن قسمت نداشته باشید.
۵-مباحث را به گونه ای مطالعه کنیدکه به هم مرتبط باشند تا یادگیری شما راحت تر شود. هر بار که می خواهید مبحث جدیدی را مطالعه کنید، حتماً مطالب قبلی را مرور کنید و چند تست از آن مبحث را حل کنید تا فاصله گرفتن از مباحث، باعث فراموش شدن آن مطالب نشده و پیوستگی مطالب نیز حفظ شود.
۶-حتماً در خلاصه نویسی به فرمول ها توجه داشته باشید و بخش مهمی از خلاصه هایتان را به فرمول ها اختصاص دهید. سعی کنید فرمول­هایی را که از روابط اصلی به دست می‌آید، خودتان اثبات کرده و به دست آورید؛ همچنین اگر فرمولی به نظرتان مهم رسید، ابتدا ببینید که روابط آن فرمول خاص از کجا آمده‌اند، بعد آنها را به کار ببرید.

تمرین و تست زنی را فراموش نکنید و وقت زیادی را در هر ساعت مطالعه خود به این کار اختصاص بدهید. در ابتدا تست ها را بدون در نظر گرفتن زمان آنها حل کنید و هر چه به کنکور نزدیک‌تر می‌شوید، به تست‌زنی سرعتی مبادرت کنید تا قدرت تست‌زنی شما در این درس بالا رود و نتیجه بهتری به دست آورید.
کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: