سلاااام به همه کافه کنکوریای عزیییز، آقا دکترا و خانوم دکترای گل که هدفتون فقط و فقط پزشکیه…

امروز میخوام رشته ی پزشکی رو به طور کامل بهتون معرفی کنم تا باعلم برید سمتش و براش بجنگید…

انشالله که بعد از خوندن این مطالب بتونید با دید بهتری مهمترین انتخاب زندگی تون یعنی انتخاب رشته رو انجام بدین

– نظام آموزش پزشکی عمومی شامل ۴ دوره است:
۱- علوم پایه
۲- فیزیوپاتولوژی
۳- کارآموزی بالینی ( یا همون استاجری)
۴- کارورزی بالینی ( یا همون اینترنی)

بنده خودم در این زمان که متن رو مینویسم در مقطع استاجری به سر میبرم و سعی میکنم بهترین اطلاعات رو از تجربیات خودم در پزشکی در اختیارتون بذارم

آناتومی

آناتومی

الف ) علوم پایه: دوره ی نه چندان متبط با پزشکی اما بسیار مفید و پرسود برای دانشجوها ، در این دوره شما با مباحثی مثل دروس آناتومی ( تشریح جسد ؛) ، فیزیولوژی ، بافت شناسی ، باکتری شناسی و …. آشنا میشید…

میکروب

میکروب شناسی، از درس های سنگین دوره علوم پایه

درواقع میشه گفت این دوره لذت بخش ترین و کم کار ترین دوره ی پزشکی هست، بسیار لذت بخش…

 

طول این دوره ۲ سال و نیم یا همون ۵ترم هست  است که در پایان این دوره دانشجو در آزمونی شامل کلیه دروس این دوره شرکت می‌کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می‌یابد. ۲۰۰تا سوال میاد که باید ۱۰۰ تاشو درست جواب بدی … قبولی در این آزمون کار سختی نیست اما متاسفانه هر دانشجو حداکثر سه بار می‌تونه در این آزمون شرکت کنه، و خدایی نکرده اگر هر سه بار رو قبول نشه از دانشگاه اخراج میشه (اینجا پزشکی چهره ی خشنشو ب ما نشون میده )

ب) فیزیوپاتولوژی : بخوام ساده صحبت کنم باهاتون در این مقطع شما تمام بیماری های داخلی رو به صورت تئوری می خونین ( دقت کنید ، بیماری های داخلی، یعنی مبانی بیماری های زنان یا اطفال یا جراحی یا چیزای ذیگه رو نمیخونین، فقط بیماری های داخلی)

سختترین دوره ی پزشکی همین دوره هست و یک سال پشت سر هم کلی امتحان سنگین و کمر شکن دارید و اصطلاحا پوستتون کنده میشه…

قلب

بیماری های قلب  و عروق جزو مباحثی هست که در این دوره میخونید

طول این دوره ۱سال است و طی آن دانشجو ضمن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک ، با مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها به طریق تحلیل گرانه آشنا می‌شود و نشانه‌های بیماریها و تشخیص و درمان آنها را یاد می‌گیرد.

ج ) کارآموزی بالینی (استاجری) : خوب… دوره ی هیجان انگیز استاجری …

اینجا برای اولین بار به طور رسمی وارد بیمارستان میشین و همه ی کلاسا و درستون توو بیمارستان و در بالین بیمار انجام میشه ، یه دوره ی عالی که تازه طعم اصلی پزشک بودن رو میچشید…

successful female doctor holding something

شروع دکتر شدنتون

شناخت آثار و علائم بیماریها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی و بدست آوردن توانائی های لازم در به کار بردن اندیشه، استدلال و نتیجه گیری سریع در طراحی عملیات پیشگیری و درمان است.

طول این دوره در برخی دانشگاهها ۵ و در برخی دیگر ۴ ترم است…

در پایان این دوره هم یک امتحان مثل امتحان پایان علوم پایه دارین و از کل مطالبی که از ترم ۶ تا پایان ترم ۱۱ خوندین امتحان گرفته میشه…

این امتحان سختتره از علوم پایه و باز هم فقط سه بار حق امتحان دادن دارین..

د) کارورزی بالینی (اینترنی): اینجا دیگه واقعا واقعا پزشک میشین یعنی برای اولین بار حق امضا دارین و میتونین دارو تجویز کنین برای مریض اصطلاحا اوردر بنویسین…

اما دوره ی طاقت فرساییه ، همش کشیک همش کار همش شب زنده داری ولی خوب پزشک ساز….
طول دوره ۱۸ ماه است و هدف پرورش مهارتها، تقویت قدرت تصمیم‌گیری ، افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی ، درمانی و تقبل مسوولیت مستقیم امور بهداشتی، درمانی به عهده همه است.

 

تواناییهای فارغ‌التحصیلان
فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند بعد از پایان تحصیلات، مسوولیتهای متفاوتی را عهده‌دار شوند، از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱) تشخیص – درمان و پیگیری بیماران در مطبهای شخصی، درمانگاهها و بیمارستانها.
۲) مدیریت و سرپرستی مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی.
۳) مشارکت در امر تحصیلی و پژوهشی در ارتباط با بیماریهای مختلف.

آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد:
بازار کار رشته پزشکی از منزل شخصی پزشکان شروع و تا بیمارستانها، کلینیک ها، درمانگاه ها، اورژانس ها و کلیه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی، ورزشگاه ها و غیره گسترش می یابد و در صورت بضاعت و توانائی مالی امکان تأسیس مطب را نیز می توان یکی از بخش هایی دانست که پزشک اشتغال خود را فراهم می کند.

دکتر پولدار
عمده‌ترین موقعیتهای شغلی که بیشتر پزشکان می‌توانند جذب آنها شوند، عبارتنداز:
الف ) مطبهای شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطب‌ها انجام می‌دهند.
ب ) بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خصوصی و دولتی که در آن‌ها پزشکان به تشخیص و درمان بیماریهای مراجعان خود می‌پردازند.
ج ) مراکز بهداشتی درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماریها نیز استفاده می‌نمایند.

 

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر :
ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:

الف ) ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می‌تواند در رشته‌های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می‌شوند ادامه تحصیل دهد.

رشته‌های تخصصی بالینی در حال حاضر شامل ۲۳ رشته می‌باشد که عبارتند از : جراحی عمومی ،‌ جراحی مغز و اعصاب، جراحی استخوان و مفاصل (ارتوپدی) ، جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی (ارولوژی) ، بیماریهای اعصاب، بیماریهای داخلی ، بیماریهای عفونی و گرمسیری ، بیماریهای قلب و عروق ، بیماریهای کودکان، بی‌هوش ، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته‌ای ، آسیب‌شناسی (پاتولوژی) ، پوست ، پزشکی فیزیکی و توان‌بخشی، چشم‌پزشکی ، پرتودرمانی (رادیوتراپی) ، پرتوشناسی تشخیصی (رادیولوژی) ، زنان و زایمان ، روان‌پزشکی، گوش و حلق و بینی ، پزشکی قانونی و طب کار می‌باشد.

ب) ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پایه ، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصصهای علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی ، ایمونولوژی، ژنتیک، ویروس‌شناسی پزشکی، میکروب‌شناسی پزشکی ، انگل‌شناسی پزشکی، بیوشیمی ، آمار حیاتی و تغذیه نیز شرکت نمایند.

 

راستی یادتون نره توو اینستا ما رو فالو کنید ….instagram-follow us-02

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: