برای رفع نقاط ضعفمان باید چه کار کنیم؟

نقص کنکوریها

افزایش اعتماد به نفس را تشبیه کردیم به سوختی که برای حرکت یک اتومبیل نیاز است. دانش‌آموزان نیز برای حرکت به امید نیاز دارند. در ارزیابی ها تاکید به آغاز از نقاط مثبت کردیم و گفتیم کشف علت‌های موفقیت به دانش‌آموزان کمک می‌کند با شناخت بیشتر روش‌های موفق خودشان را ادامه دهند و این روش‌های موفق را به سایر دروس تعمیم دهند.

اما دانش‌آموزان در درس‌هایی که نقاط ضعف آن‌ها محسوب می‌شود ابتدا باید ببینند که آیا واقعا نقطه ضعف است یا بدبینانه ارزیابی می‌کنند. هم‌چنین احساس شکست یا ضعیف بودن در یک درس ممکن است ناشی از انتظارات بلندپروازانه ما باشد. دانش‌آموزان باید با نگاهی واقع‌گرایانانه خودشان را ارزیابی کنند و اگر با نگاه درست باز به این نتیجه رسیدند که ضعف دارند می توانند به نکات زیر توجه کنند:

  • اولین توصیه این است که تلاش و ساعت مطالعه خودشان را افزایش دهند.

تمرین بیش‌تر و صرف زمان بیش‌تر سبب موفقیت است و باید تناسب بین ساعت مطالعه و نتیجه وجود داشته باشد. در نظر گرفتن تمرین‌های ویژه نیز بسیار کارگشاست.

. دفتر برنامه‌ریزی در این زمینه به دانش‌آموزان کمک شایانی می‌کند و دانش‌آموزان با مقایسه ساعات ثبت شده متوجه تفاوت‌های معنی‌دار می‌شوند، مثلا متوجه می‌شوند که در یک درس زمان کمی گذاشته‌اند و می‌توانند آن را جبران کنند.

  • توصیه دیگر تصحیح و تغییر روش مطالعه است.

برخی می‌گویند من در این درس زمان بیش از دروس دیگر صرف می‌کنم اما به نتیجه مطلوبی نمی‌رسم این موضوع غالبا به این دلیل است که استراتژی‌های آن‌ها متناسب با هدف آن‌ها نیست.

روش‌های موفق خودتان را به دروس مشابه دیگر تعمیم بدهید.

هم‌چنین دانش‌آموزان می‌توانند در گفتگو با دوستان مشاورین و پشتیبان‌های کانون نه تنها روش مناسب خودشان را بشناسند بلکه با روش‌های موفق دیگران هم آشنا شوند. خوب است که ما را روش‌های موفق دیگران را بشنویم اما باید روش‌های موفق خودمان را پیدا کنیم و بشناسیم و عادت به تفکر.

با عادت به فکر کردن ما به راحتی می‌توانیم مشکلات خودمان را حل کنیم.

موفق باشید

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: