کلاس کنکور

از کجا بفهمیم در چه درسی و در چه زمانی به کلاس کنکور نیاز داریم؟

مهمترین و پراهمیت ترین مساله برای هر داوطلب کنکوری،زمان است و اگر داوطلبی تصمیم به کلاس رفتن داشته باشد باید به زمان خود بسیار حساس باشد.متاسفانه در بین داوطلبان بسیار دیده میشود که داوطلب در تمام طول هفته درگیر کلاس های کنکوری است و خستگی ناشی از حجم درس ها و کلاس ها،دیگر انرژی و رمقی برای مطالعه و تست زنی در خانه باقی نمیگذارد.

همواره توصیه ی اکید مشاوران و داوطلبان برتر کنکوری این بوده است که نباید زیاد خود را درگیر کلاس های کنکوری کنید.در اکثر موارد دیده شده که داوطلب در یک درس ،سطح متوسط و نسبتا خوبی دارد که میتوانست تنها با اجرای تکنیک های خاص آن درس به همراه برنامه ی تست زنی در منزل و بدون نیاز به شرکت در کلاس های کنکوری،آن درس را تبدیل به نقطه ی تسلط و قوت خود نماید.ولی با کلاس رفتن وقت دوره و تست زنی را از خود گرفت.

پس همواره قبل از ثبت نام در کلاس کنکور،اول به خود فرصت چند هفته ای بدهید و از مشاور خود برنامه ی مطالعاتی آن درسی که نیاز به کاربیشتری دارد، بخواهید.

جالب است بدانید که در کلاس های کنکوری ۹۰ درصد مباحث تدریس شده همان تدریس های دبیرستان است و تنها۱۰ درصد تست و تکنیک تست زنی چاشنی کلاس های کنکوری میشود.که این ثابت میکند که داوطلب میتواند بدون شرکت در کلاس کنکور و تنها با استفاده از یک یا چند منبع درسی خوب تا حد قابل قبولی در آن درس درصدهای بالایی کسب کند.

مثلا داوطلبان رشته ی تجربی عموما در دو درس ریاضی و فیزیک ضعیف هستند ولو اینکه زیست و شیمی قوی دارند،ابتدا باید به خود این زمان را بدهند و با تشخیص مشاورخود منبع درسی را با توجه به سطح درسی خود انتخاب کنند و حداقل یک ماه را طبق برنامه ی هدفمند و راهبردی آن درس،شروع به مطالعه نمایند.مطمئن باشید که نتیجه شگفت انگیز خواهد بود

اگر با خواندن حداقل پنج بار و مرور از روی منابع درست ، نتوانید به تسلط برسید و خودتان برای خودتان تدریس کنید یا مشکل پایه ای در درسی دارید میتوانید حداکثر دو کلاس را اسم بنویسید

به یاد داشته باشید این کلاسها صرفا جهت رفع اشکال و کسب مهارت بیشتر است پس باید پایه قوی داشته باشید و اگر در درسی از پایه مشکل دارید باید با معلم خصوصی یا کلاس غیر کنکوری جبران کنید.

چند نکته :

۱ . اگر کلاس کنکور رفتن فایده ای داشته باشه،بهترین موقع کلاس رفتن ، تابستان هست. پاییز اصلا” مناسب کلاس نیست و هر چی اتمام کلاس به کنکور نزدیک باشه خطرناکتره.
علتش خیلی زیاده. یکی اینکه کلاس ، وقتی ممکنه بتونه براتون مفید باشه که فرصت خوندن و تسلط بر مطالب کلاس را پیدا کنید و قبل از جمعبندی یه دور درس را خونده باشید . کلاسی که تا دیماه ادامه داره ضررش بیشتر از نفعشه.
در پاییز روزها کوتاهه و خستگی بیشتر نمود میکنه . استرس ثبت نام در کنکور و احیانا” کنکر آزمایشی و …. هم مضاف بر علت میشه و عملا” حداقل فایده اش را از دست میده.
بنابراین ترم پاییز ترم مناسبی برای کلاس کنکور نیست مگر اینکه همه درسها را خونده باشید و مسلط باشید و یکی دو درس را کلاس برید اونهم هفته ای یکی دو روز.

  1. سطح درسی کلاس باید در سطح درسی داوطلب باشد و اگر سطح درسی شما ضعیف و یا متوسط است نباید در کلاس هایی شرکت کنید که مختص داوطلبان با پایه و تراز بالاست.(منطقی و واقع بین باشید)
  2. آنچه که از کلاس های کنکوری انتظار می رود این است که درصدهای شما بالاتر از زمانی باشد که بدون کلاس بودید.پس در کلاس کنکور به دنبال منفعت بیشتری باشید.اگر بعد از سپری شدن ۸ تا ۱۰ آزمون ،افزایش درصدی رخ ندهد در صورتیکه داوطلب واقعا تلاش کرده و طبق برنامه درس خوانده،بدانید که آن کلاس بریا شما بی فایده است و ادامه ندهید .
  3. دقت داشته باشید به همان تعداد ساعتی که کلاس میروید باید خودتان در خانه مطالعه داشته باشید.

نویسنده : دکتر تواناپور


ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: