کنکور ۹۸

 

کنکور سراسری از جمله آزمون های بزرگی است که هر ساله در کشور ما متقاضیان بسیاری را برای ورود به دانشگاه می آزماید بنابراین کوچکترین تغییری در آن سبب بروز پرسش های زیادی برای بسیاری از شرکت کنندگان این آزمون خواهد شد .

منبعی که سازمان سنجش برای کنکور سراسری معرفی می کند کتاب های درسی ۴ سال آخر دبیرستان یعنی پیش دانشگاهی و اول و دوم سوم دبیرستان را شامل می شود . 

همانطور که می دانید با تغییر کتاب های درسی و تغییر نظام آموزشی در سال های اخیر ، کنکور ۹۸  دقیقا همان نقطه عطفی است که با اعمال تغییراتی که در نظام آموزشی و کتاب های درسی و در نتیجه در منابع کنکور ایجاد شده است برگزار خواهد شد و این تغییرات برای آن دسته از داوطلبانی که درکنکور ۹۷  و یا ادوار گذشته نتیجه مطلوبشان را کسب نکرده اند و قصد شرکت در کنکور سراسری ۹۸ را دارند ( به عبارت بهتر پشت کنکوری های ۹۸ ) می تواند سوالاتی را بوجود آورد .

در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی در خصوص تغییرات کنکور سراسری ۹۸ و نحوه اعمال آن در اختیار شما قرار دهیم . 

 

در کنکور ۹۸ دو دسته سوال مطرح خواهد شد ؟

سوال اول : تغییرات کتاب درسی در کنکور سراسری ۹۸

همانطور که می دانید منبع سوالات کنکور سراسری کتاب های درسی ۴ سال آخر دبیرستان هستند که با تغییراتی که در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر بوجود آمد و مقاطع تحصیلی بصورت ابتدایی و متوسطه اول و متوسطه دوم دسته بندی شدند و کتاب های درسی نیز دستخوش تغییراتی شدند .

تغییراتی که در کتاب های درسی اتفاق افتاده است مفهوم و اصل محتوا را شامل نمی شود و با مقایسه کتاب های دوم و سوم دبیرستان با کتاب های متوسطه دوم ( دهم و یازدهم ) متوجه خواهید شد که چهارچوب و مفهوم اصلی یکسان بوده و تغییرات در موارد جزئی رخ داده است بطوریکه داوطلبانی که کتاب های سال دوم و سوم دبیرستان را مطالعه کرده اند به راحتی با مطالعه کتاب های سال دهم و یازدهم به تسلط خواهند رسید و متوجه تغییرات جزئی آن خواهند شد

سوال دوم : نحوه برگزاری کنکور سراسری ۹۸ و تکلیف پشت کنکوری ها

کنکور سراسری ۹۸ در واقع اولین کنکوری می باشد که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قبلی فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور ۹۸ هستند این سردرگمی بوجود می آورد که آیا سوالات کنکور ۹۸ بر مبنای کتاب های نظام جدید بوده و می بایست مجددا کتاب های نظام جدید را تهیه و مطالعه نمایند یا می توانند با مطالعه کتاب های قبلی در کنکور سراسری ۹۸ شرکت کنند .

در اوایل دهه ۸۰ نیز چنین تغییری در نظام آموزشی بوجود آمد و کتاب های درسی تغییر کردند و کنکور ۸۱ نیز مانند کنکور ۹۸ اولین کنکوری بود که براساس تغییرات بوجود آمده برگزار می شد .

در آن سال سازمان سنجش آموزش کشور برای برقراری عدالت آموزشی برای متقاضیانی که با نظام آموزشی قبلی فارغ التحصیل شده بودند این امکان فراهم شد که در کنکور با سوالاتی که از کتاب های خودشان طرح شده بود شرکت کنند یعنی برگزاری یک آزمون ولی با دو دسته سوال مختلف .

به این شکل متقاضیان نظام آموزشی قدیم این فرصت را تا دو الی سه کنکور بعدی داشتند تا شانسشان را برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری بیازمایند و این روند تا سال ۸۳ تکرار شد .

حال با تعمیم این اتفاق به کنکور سراسری ۹۸ می توان پیش بینی کرد که در کنکور ۹۸ نیز برای متقاضیان نظام جدید و نظام قدیم دو دسته سوال مطرح خواهد شد و تمامی داوطلبان در یک آزمون همزمان شرکت می کنند با این تفاوت که سوالات مطرح شده از بخش های مشابه در دو نظام آموزشی یکسان بوده و فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید در قسمت های غیرمشابه سوالات مجزایی خواهند داشت .


طبق گمانه زنی های فعلی و سابقه ای که برگزاری کنکور سراسری داشته است همانطور که گفته شده در قسمت های مشابه دو نظام آموزشی سوالات یکسان و در قسمت های غیر مشابه سوالات مجزایی طرح خواهد شد .

 رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش به طور قطعی اعلام کرد : در سال ۹۸ دو کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار خواهد شد که احتمالا این طرح فقط در سال ۹۸ اجرایی شود . درهرصورت تا انتشار اخبار قطعی بهتر است که برنامه ریزی کنکور ۹۸  را براساس آمادگی روی کتاب های درسی خود انجام دهید ، اگر نظام قدیم هستید صرفا کتاب های نظام قدیم را مطالعه کنید و اگر دانش آموز نظام جدید هستید هم صرفا کتاب های خودتان .

تاثیر میزان سوابق تحصیل در کنکور ۹۸

در کنکور سراسری ۹۸ هر داوطلب باید نمرات دقیق خود را در اختیار سازمان سنجش قرار دهد که برای این کار کافی است در زمان مشخص وارد سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی شده و با وارد کردن اطلاعات دانش آموزی ، نمرات خود را تایید کند و کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را دریافت نماید .

میزان تاثیر سوابق تحصیلی با توجه به تغییرات کنکور ۹۸ مورد سؤال داوطلبان است که با توجه به اخبار واصله و پیشنهاد آموزش و پرورش به سازمان سنجش ، احتمال دارد تاثیر سابقه تحصیلی دیپلم از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش یابد و به صورت قطعی باشد .

 

سرنوشت قطعی کنکور ۹۸ بالاخره مشخص شد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در مورد کنکور ۹۸ بیان کرد : کنکوری‌های ۹۷ اگر در رشته دلخواه خود قبول نشوند، می‌توانند با کتاب‌های نظام آموزشی خود کنکور بدهند.

یعنی کنکور ۹۸ به دو صورت برگزار می شود، یکی برای کنکوری های ۹۸ ، یکی هم برای کنکوری های ۹۷ که سال ۹۸ کنکور دارند.

وی خاطر نشان کرد مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش و مرکز سنجش وزارت علوم هماهنگی می کنند که دانش آموزان نظام قدیم تا یک، دو یا سه سال ،تا جاییکه نظام تطبیق را داریم باید برایشان کنکور مستقل را برگزار کنیم.همزمان ولی با سوالات مستقل.

سرنوشت نهایی کنکور سراسری ۹۸ مشخص شد

دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش اعلام کرد که در کنکور سراسری ۹۸ دو سری سوال در قالب سوالات نظام جدید و قدیم برای داوطلبان مطرح می شود و در کنکور سراسری ۹۹ به روند قبلی خود برمیگردد .

البته طبق آخرین اطلاعات فقط سال ۹۸ دو کنکور برگزار می شود و پس از کنکور ۹۸ دیگر دو نمونه سوال طرح نخواهد شد !

با توجه به این خبر بسیار مهم به یکی از نگرانی ها و بزرگترین دغدغه هایی که بچه های پیش دانشگاهی امسال و حتی دانش آموزان سال های قبل دارند،پاسخ داده شد.

نگاهی به گذشته ای مشابه به کنکور ۹۸

این اولین باری نیست که نظام آموزشی در ایران عوض شده و اولین باری نیست که یه سری مثل شما این نگرانی رو داشتند!

اما خبر خوب اینه که دفعه های پیشینی که چنین اتفاقی افتاد سازمان سنجش دو سری سوال به دانش آموزان میداد و هر دانش آموز با توجه به کتاب هایی که خونده بود سوالات خودش رو انتخاب می کرد.

اگر دانش آموز نظام قدیم بود سوالات نظام قدیم و اگر نظام جدید بود سوالات نظام جدید. این روند تا سه سال بعد از تغییرات هم ادامه پیدا کرد و بعد از اون فقط یک کنکور برگزار شد.

آیا در سال های گذشته برگزاری دو کنکور نظام جدید و قدیم سابقه داشته است ؟

تا اواخر دهه ۷۰ نظام آموزشی کشور ترمی واحدی  بود که به نظام قدیم معروف بود و اوایل دهه ۸۰ نظام آموزشی به سالی واحدی تغییر کرد. در کنکور ۸۱ سازمان سنجش آموزش کشور برای هر دو گروه داوطلبان نظام قدیم و جدید سوالات جداگانه ای طرح کرد و این روند تا سه سال یعنی تا کنکور ۸۳ هم ادامه پیدا کرد.

 یکی از نگرانی های رایج در داوطلبان، تغییرات کتب درسی است که ترس زیادی رو براشون ایجاد کرده اما این تغییرات در چه حدی است؟؟؟

خیلی ساده بگم که تغییرات خیلی زیاد نیست؛ پس نترسید!! چون چهارچوب کلی دروس حفظ شده است!!!

این یکی از سوالات مهم است!

هر داوطلبی برای رسیدن به موفقیت به سه فاکتور:

  1. منبع خوب
  2. برنامه خوب
  3. انگیزه و تلاش

ابهاماتی که درباره کنکور سال ۹۸ هنوز باقی هست؟

هر ساله با توجه به ظرفیت دانشگاه های دولتی، آزاد و پردیس های خودگردان چیزی در حدود ۵ هزار نفر امکان قبولی در رشته پرطرفدار پزشکی رو دارن.

سوالی که اینجا برای خیلی‌ها بی جواب مونده، این هست که چه درصدی از این ظرفیت به داوطلب‌های نظام قدیم و چه درصدی به داوطلب‌های نظام جدید تعلق میگیره؟ جواب این سوال مشخص نیست و هنوز صحبت خاصی در این مورد نشده.

منابع جدید و تغییرات کتب درسی برای کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود ؟

در کنکور سال های گذشته از کتاب های درسی دوم و سوم دبیرستان ، پیش دانشگاهی و همچنین فیزیک اول دبیرستان سوال طرح شده و منابع ۹۷ هم همین کتاب ها هستند .

اما در کنکور۹۸ برای داوطلبان نظام جدید از دروس دهم ، یازدهم و داوزدهم دبیرستان سوال طرح میشه.

شاید برای داوطلبان نظام قدیم و پشت کنکوری های ۹۷ که نتونستن در رشته و دانشگاه دلخواهشون قبول شوند و مثل کنکور ۹۹ فقط یک کنکور طبق کتاب های درسی نظام جدید برگزار بشه ، تغییر کتاب های درسی برای کنکور ۹۸ چقدره و آیا این افراد میتونن با توجه به تغییر منابع کنکور ۹۸ شرکت کنن و موفق شوند ؟!

با نگاه کلی به تغییر کتاب های نظام جدید می بینیم که تغییر کتاب های درسی دبیرستان خیلی زیاد نبوده و چهارچوب اصلی مطالب تقریبا همون مطالب کتاب های درسی نظام قدیم هستند . حتی دی وی دی های کنکور برای بعضی دروس مثل ریاضی عینا قابل استفاده برای هر دو نظام قدیم و جدید هستند .

یا مثلا در درس زیست شناسی مباحثی مثل گوارش ، قلب ، دفع مواد زائد ، گازهای تنفسی و … که در کتاب درسی زیست دوم دبیرستان نظام قدیم وجود داشت با شباهت بسیار زیادی در کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید تکرار شده و فقط نکات ریزی حذف یا اضافه شدن و بعضی اسم ها فارسی شدن که البته در اکثر موارد معادل لاتین این اصطلاحات هم در کتاب ذکر شده .

در تمام دروس رشته تجربی، ریاضی و انسانی تغییرات تقریبا در همین حد بوده و خیلی زیاد نیست.

آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری ۹۸ چه تغییری خواهد کرد ؟

با توجه به اینکه هنوز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ شروع نشده نمی توان دقیقا پیش بینی کرد که چند داوطلب در کنکور ۹۸ شرکت خواهند کرد.

اما با توجه به سیر صعودی تعداد داوطلبان کنکور تجربی و سیر نزولی تعداد داوطلبان کنکور سایر رشته ها میتوان پیش بینی کرد که احتمالا پرجمعیت ترین کنکور ۹۸ کنکور تجربی باشد مخصوصا اگر دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار بشه .

آمار شرکت کنندگان کنکور در سال های گذشته در هر رشته را می توان از جدول زیر مشاهده نمود

همانطور که در تصویر بالا می بینید تعداد شرکت کنندگان در کنکور تجربی سال به سال رو به افزایش است که دلیل اصلی آن تقاضای زیاد برای قبولی در رشته های پرطرفداری همچون پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، فیزیوتراپی ، پرستاری و دیگر رشته ها می تواند باشد.
همچنین طبق آمار اعلام شده در مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ حدود ۹۴۶ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۶۸۰ هزار نفر داوطلب کنکور تجربی بوده اند .

بنابراین نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر به تعداد اداوطلبان کنکور تجربی اضافه شده و تقریبا نصف این جمعیت فارغ التحصیل هستند .

علاوه بر این از ۱۳ تا ۱۶ اسفند۹۶ هم مهلت ثبت نام مجدد در کنکور سراسری ۹۷ وجود داشت که تعدادی هم در این بازه ی زمانی ثبت نام کردند.

نحوه برگزاری کنکور ۹۹ چگونه خواهد بود ؟

اوایل اردیبهشت ۹۷ رئیس سازمان سنجش در پاسخ به این سوال که کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود ، گفت : در کنکور سراسری ۹۸ دو سری سوال در قالب نظام جدید قدیم بین شرکت کنندگان پخش خواهد شد و سال ۹۹ به روال سابق برمی گردد .
بنابراین در سال ۹۹ فقط کنکور برگزار خواهد شد و منابع تست ها ، کتاب های نظام جدید می باشند .

در نتیجه با این وجود داوطلبان نظام قدیم برای شرکت در کنکور ۹۹ باید از همین الان کتاب های درسی ، منابع کمک درسی ویژه نظام جدید را تهیه کنند.

 

نتیجه گیری

سوال شما : آیا سال ٩٩، یک نظام قدیمی میتونه بر اساس منابع نظام جدیدیا کنکور بده یا نه؟

جواب : بر اساس مطالب گفته شده ، خیر نمی تواند

 

ما را در شبکه های اجتماعی کافه کنکور دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور
اینستاگرام کافه کنکور
امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: