چگونه خود را  آماده آزمون کنیم؟

چگونه پس از شکست در یک آزمون خود را برای آزمون بعدی آماده کنیم؟

 اشتباه کردن لازمه ی زندگیست

اشتباه یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به موفقیت است.

اشتباه جزء جدایی ناپذیر یادگیری است بنابراین نباید از آن ترسید.

بعد از این که آزمونی را میدهید ممکن است قبل از تصحیح آن نیز به آن واقف باشید که این اشتباهات آزمون میتواند ناشی از نخواندن مباحث مربوط ، تمرین نکردن آنها ، فراموشی مطالب ب دلیل عدم تکرار و یا عدم تسلط به مباحث آزمون باشد اما گاهی تصور شما پس از تحویل برگه ی پاسخنامه ی آزمون داشتن یک عملکرد مناسب است، در حالیکه پس از تصحیح سوالات یا دیدن کارنامه غافلگیرمیشوید، این بد دادن آزمون میتواند ناشی از بی دقتی ها هنگام محاسبات و یا توجه نکردن به افعال مثبت و منفی و حتی اشتباه وارد کردن گزینه ی صحیح در پاسخنامه باشد.

آزمون باید به دقت بررسی شده و دلیل اشتباهات مشخص شود.

اولین روش که برای کاهش اشتباهات آزمون به ذهن میرسد ، تغییر روش مطالعه است .

توجه ب این نکته ضروری است که در دروس حفظی تکرار مطالب اهمیت زیادی داشته و بین مطالعه و تست زنی باید فاصله ای ایجاد شود تا بتوان دریافت که بخش هایی که مطالب آن فرارتر است و یا شما به آن تسلط کافی ندارید کدامند.

در دروسی مانند زیست نباید انتظار داشت که فقط با خواندن دو یا سه بار کتاب درسی بتوان عملکرد خوبی در آزمون داشت ، بنابراین با کسب درصدی پایین تر از هدف نباید ناامید شد ، بلکه روش صحیح خواندن و تست زدن را ادامه داد و در مطالعه استمرار ورزید.

بنابراین صبر کردن و برنامه ریزی ک از روی عجله نباشد نکته ای کلیدی در ارتقاء درصدهای دروس است.

در دروس ریاضی و فیزیک میتوان در هفته ی آخر آزمون ازمباحث و عنوان های گوناگون نمونه سوالاتی را حل کرد، یعنی روش های حل و فرمول های انواع سوالات در ذهن مرور شود تا سرعت عمل سر آزمون افزایش یابد اما هنگام حل سوالات آزمون به وقت اختصاص داده شده برای هر درس توجه کنید و روی یک درس بیش از حد وقت نگذارید و روی یک سوال بیش از حد فکر نکنید.

این جرئت را داشته باشید که از برخی سوالات وقت گیر بتوانید به آسانی بگذرید و در پایان اگر فرصتی باقی ماند به آنها بازگردید.

نویسنده : دکتر واحدی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: