چگونه زیست را برای کنکور و امتحان پایانی بخوانیم؟

cup-and-splash_19-133003

همه چیز در مورد جمع بندی :

دوران جمع بندی از چه زمانی آغاز میشود؟

 

جمع بندی  ۷ الی ۱۰ روز بعد از اتمام امتحانات نهایی آغاز میشه.این مدت زمان باید روی درس هایی که خوب خونده نشده سرمایه گذاری کنید.البته که بهتره در دوران امتحانات دروس پیش دانشگاهی خوب خونده شه و بصورت تستی جمع بندی شه.و این مدت روبه دروس پایه اختصاص بدید.                      برای دانش آموزان قوی این فاصله زمانی میتونه در۲یا۳روز خلاصه شه تا سریع تر وارد دوران جمع بندی شن.

 

چگونه جمع بندی کنیم ؟

 

روش های جمع بندی مختلفی وجود داره که رایج ترین و بهترین اونا جمع بندی بصورت سه روز یکباره. در این روش برای جمع بندی از آزمون های شبیه ساز کنکور استفاده میشه .

منظور از آزمونای شبیه ساز کنکورهای داخل وخارج از کشور در سال های اخیر است. روش جمع بندی برای دانش آموزان قوی با ضعیف تر کمی متفاوته.

دانش آموزان قوی اینگونه جمع بندی میکنن:

قبل از ورود به این دوران یک کنکور رو از خودتون آزمون بگیرید البته بدون زمان گیری.

با این کار میتونید تشخیص بدید کدوم مطالب رو هنوز مسلط اید و کدوم مطالب از خاطرتون رفته ونیاز به مرور داره واینکه به شناختی نسبی از خودتون میرسید.حالا براساس مطالبی که میدونید نیاز به خوندن یا تست زدن دارید برای هر روز دوران جمع بندیتون برنامه ی دقیقی رو تدوین کنید.

در این روش هر روز رو به دو نیمه روز تقسیم کنید. به این صورت که در نیمروز اول یک کنکوررو از خودتون آزمون بگیرید و در نیمروز دوم تصحیحش کنید. در دو روز باقیمانده به رفع اشکال بپردازید و همچنین مباحثی که در برنامه ریزیتون قرار دادید رو مرور کرده و تست بزنید.سوالات  غلط و نزده رو بررسی کنید.

چیزی که در این سوالات مشکل ساز شده اگه ناشی از بی دقتی بوده باید عامل بی دقتی روبشناسید و سوال رو یه بار دیگه حل کنید.

این بی دقتی هارو یادداشت کنید وهربار اونا رو برای خودتون یادآوری کنید تا در کنکور خودتون ایجاد مشکل نکنن.

چون توی درس خاصی دچار مشکل نیستید و همه ی مطالب از قبل به خوبی خونده شده در این دوران بیشتر از تست زنی برای مرور و یاد آوری مطالب استفاده کنید یعنی به جای استفاده از باز خوانی مطالب که وقت زیادی ازتون میگیره به بازیابی مطالب بپردازید.

اگه سرعت بالایی در مرور مطالب دارید میتونید به جای ۳روز یکبار ۲روز یکبار آزمون بدید.

بعد از زدن تست  کنکورهای داخل وخارج میتونید از آزمون های جامع سنجش یا قلمچی برای آزمون گرفتن استفاده کنید .حتی میتونید سوالای شیمی کنکورهای رشته ریاضی در ۲یا ۳سال اخیر رو بزنید و همچنین قادر به پاسخگویی به سوالات عمومی همه ی رشته ها هستید.

دانش آموزان ضعیف اینگونه عمل میکنن:

این دسته هم باید یه آزمون تعیین سطح بدون زمان گیری از خودشون بگیرن. بعد از آزمون دروسی که کم تسلط اید و دروسی که تسلط کافی دارید و دروسی که  خونده نشده رو از هم تفکیک کنید.

دروسی که کم تسلطید در اولویت قرار میگیره .اونا رو بر اساس میزان تست خیز بودن و روان بودنشون برای خودتون رتبه بندی کنید. در هر دوره ۳روزه در نیمروز اول کنکوری رو آزمون بدید و تصحیح کنیدو در دوروز و نیم باقیمانده از هر درس مبحثی که روانتر و پرسوالتره روانتخاب کرده وتا زمانی که به تسلط کافی روی اونها نرسیدین سراغ دروس انتخابی بعدی نرید. اینجوری با هر بار آزمون گرفتن هم مطالبی که مسلط بودید مرور میشن وهم مطالبی که کم تسلطید به تدریج رفع میشن.

 

دوران جمع بندی چه فوایدی داره؟

 

تا قبل از این دوران تست های زده شده تفکیک شده بودن و در واقع میدونستید که تست ها از چه مبحثی هستند. در دوران جمع بندی توانایی پاسخگویی به سوالات ترکیبی رو بدست میارید.

قبل از این دوران ذهنتون پراز نکات و مطالب پراکنده است که یادآوریشون سرجلسه کنکور خیلی سخته اما در دوران جمع بندی اطلاعات در ذهن دسته بندی وطبقه بندی میشن.

چون باید حجم زیادی از مطالب در مدت زمان کوتاهی خونده شه کارایی مغز بالاتر میره و مطالب خونده شده رو خیلی سریعتر بیاد میاره پس عمل مرور در زمان کوتاهتری انجام میگیره.

white-background-of-circuit-design_1035-4664

برای اینکه بخوبی از پس این دوران سخت و سرنوشت ساز بربیاید به موارد زیر دقت کنید:

  • آزمون های شبیه ساز رو باید درشرایطی مثل روز کنکور برگزار کنید. یعنی باهمون لباسی که در روز کنکور میپوشید آزمون بدید. هنگام آزمون روی یه صندلی دسته دار بشینید و حتی میتونید از اعضای خانوادتون بخواهید تا به عنوان مراقب بالای سرتون حضور داشته باشن.

 

  • در آزمون های شبیه ساز حتما از زمان های نقصانی استفاده کنید تا وقتی برای بازگشت روی سوالات سخت و وقتگیر ذخیره کنید حتی میتونید انقدر سرعت پاسخگویی خود رو بالا ببرید تا برای اتفاقات احتمالی در روز کنکور هم زمانی رو کنار بذارید و دیگه از این جهت نگرانی نداشته باشید.

 

  • در این دوران برای مرور از خلاصه هاتون استفاده کنید ولی از اونجایی که خیلی از بچه ها خلاصه نویسی نکردن و بعضی از خلاصه هاهم خیلی طولانیه و کاربردی نداره از کتب جمع بندی استفاده کنید. ولی هرگز دروسی که مشکل دارید یعنی دروسی که تاحالا نخوندین یا دروسی که توشون کم تسلط اید برای سریع خوندنش از کتب جمع بندی استفاده نکنید.

 

  • در دوران جمع بندی چون حجم دروس خیلی زیاده ساعات خواب از نظم خارج میشه این مشکل باید در هفته آخررفع شه و ساعت خوابتون رو جوری تنظیم کنید که بعد از ۶ الی ۷ ساعت خواب در ساعات برگزاری کنکور کاملا هوشیار باشید.

 

  • ساعت شروع آزمون های شبیه ساز باید باکنکور مطابقت داشته باشه. ولی اگر دوران جمع بندی در ماه رمضون قرار گرفت میتونی از یک یا دوساعت زودتر آزمون رو شروع کنید تا انرژی کافی تا ۴ ساعت آینده رو داشته باشید.

 

  • در صورت قرار گرفتن دوران جمع بندی در ماه رمضون برای اینکه انرژی و تمرکز کافی روی دروس رو داشته باشید پیشنهاد میشه که ساعات خواب و بیداری رو تغییر بدید یعنی از سحر تا بعدازظهر حدود ساعت۱۴ جزو ساعات بیداری قرار بدید و فاصله زمانی بعدازظهر تا افطار رو بخوابید و پس از خوردن افطاری دوباره شروع به خوندن کنید.

 

  • هفته آخررو به تورق سریع مطالب حفظی اختصاص بدید. بهتره یکبار زیست رو در این یک هفته کامل مرور کنید. این عمل باید خیلی سریع انجام شه و اگه در این تورق ها کند پیش رفتید یکی از افراد خانواده کنارتون بنشونید و ازش بخواید تا بعداز یک یا دو دقیقه صفحه رو ورق بزنه . توجه کنید که هنگام تورق وسواسی بودن رو کنار بذارید و یه پاراگراف رو چندین بار تکرار نکنید.

 

  • بعضی از دانش آموزا حین خوندن هرمطلب انقدر سوالات کنکور رو تکرار وتمرین کردن که هنگام نگاه کردن به سوال جواب رو از حفظ میدونن. پیشنهاد میکنم برای آزمون هایی که سه روز یکبار از خودشون میگیرن از کتاب های شبیه ساز کنکور قلمچی استفاده کنن چون فرم و قالب سوالاتش با سوالات کنکور یکسانه و فقط اعداد متفاوتی در اونها به کار رفته.

 

  • اگر جزو افرادی هستید که با دیدن سوالات کنکور ریاضی در روز قبل از کنکورتون استرس نمیگیرید و دچار افت روحیه نمیشید میتونید از اونها به عنوان یه منبع خوب برای محک زدن خودتون استفاده کنید.

 

  • بهتره رتبه ی آزمونهای جامعی که در این دوران برگزارمیشه رو نگاه نکنید چون ملاک قابل قبولی نیستن در روز کنکور خیلی از این نتیجه ها و رتبه ها زیرو رو میشن.

 

توکل به خدا رو فراموش نکنید. معجزه میکنه…..

 

نویسنده : دکتر افیان

 

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: