سلام دوستان میخوایم تو این پست راج به درسی حرف بزنیم که خیلی از ما دل خوشی ازش نداریم و شاید ده ها بار گفته باشیم اصلا چه نیاز این درسو بخونیم. بله درس عربی درسی که شاید بخاطر استثنات زیاد بیشتر بچه ها خیلی سخت به سراغش میرن ولی همین درس برای کسایی که هدف های بزرگ دارن نوعی برگ برنده تلقی میشه چون تو رقابت باید از نقاط ضعف رقیبامون استفاده کنیم.

قوی شدن  در درس عربی شاید سکوی پرتاب ما به سمت رتبه های خوب باشه پس اگر هدف های بزرگ در سر داریم باید سختی رسیدن بهش بکشیم.

اما چطور میشه تو این درس قوی شد.

مطالعه عربی

روش صحیح مطالعه عربی کنکور

حتماً به این موارد عمل کنید:
مرحله‌ی اول:در قدم اول، یک بار کل قواعد درس را از روی جزوه، کتاب درسی یا کتاب کمک‌آموزشی بخوانید. سعی کنید قواعد را کامل یاد بگیرید و نکته‌های مهم و ریز را در برگه‌ای وارد کنید (خلاصه‌برداری قواعد مهم)
در قسمت خلاصه‌نویسی شیوه‌ی آن توضیح داده شده است.
مرحله‌ی دوم:پس از یادگیری و حفظ و نوشتن قواعد در برگه‌ی خلاصه، یک بار از ابتدا تا انتهای درس به هم‌راه تمرین‌ها و مثال‌ها را ترجمه کنید و از لغت‌های انتهای کتاب نیز استفاده کنید.
مرحله‌ی سوم:قواعدی را که در مرحله‌ی اول یاد گرفتید، روی متن پیاده کنید؛ یعنی درواقع متن درس را صرف و نحو کنید. مثلا اگر درس استثنا هستید «مستثنی» و «مستثنی‌منه»ها را در متن درس پیدا کنید و ترکیب کنید. آن قدر این کار را انجام دهید تا با قواعد آن درس کاملا آشنا شوید.
مرحله‌ی چهارم:بعد از یادگیری قواعد و ترجمه، نوبت به تمرین‌ها می‌رسد. سعی کنید تمرین‌های کتاب را خودتان بدون نگاه کردن به جزوه‌ حل کنید. حتی می‌توانید کمی آن‌ها را تغییر داده و باز هم حل کنید. به‌طور مثال در مبحث اعلال، فعل معتل ناقص را تبدیل به اجوف کنید و بار دیگر در ذهنتان به سوال پاسخ دهید.
مرحله‌ی پنجم:شاید ۴ مرحله‌ی قبل، برای دانش‌آموزان سال دوم و سوم هم یک‌سان است. اما شما کنکوری‌ها باید یک مرحله‌ی دیگر هم انجام دهید و آن هم زدن تست‌های کنکور است. یک کتاب تست خوب تهیه کنید و هر زمان که ۴ مرحله‌ی قبل را به‌خوبی انجام دادید، بعد از ۲، ۳ روز وقفه به سراغ تست‌های آن بروید. اگر در تست‌ها به نکته‌ی جدیدی برخوردید (که احتمالش زیاد است) آن را به خلاصه‌ای که در مرحله‌ی اول تهیه کرده‌اید اضافه کنید. می‌توانید اگر احساس ضعف می‌کنید بار دیگر قواعد جزوه و کتاب یا کتاب‌های کمک‌آموزشی را مطالعه کنید و نکته‌های مهم را به خلاصه بیفزایید.
پیش‌نهاد کاربردی مهم:هنگام تست‌زنی و دیدن پاسخ تشریحی، حتما حتما هر ۴ گزینه را بررسی کنید.

 

مطالعه عربی

 

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: