چگونه در ماه های اخر زیست بخوانیم

نحوه جمع بندی درس زیست شناسی برای کنکور 

 

درس زیست شناسی به عبارتی مهم ترین درس و اصلی ترین درس رشته ی تجربی است.

مطالعه ی صحیح و اصولی این درس می تواند کمک بسیار زیادی در موفقیت دانش اموز در کنکور کند .

روند طرح سوال دیگر مانند گذشته نیست که بتوانیم با صرف حفظ کردن نتیجه ی مطلوب را بگیریم و باید بتوانیم از قدرت تحلیل و استدلال خود در پاسخ دهی به سوالات نیز استفاده کنیم. سوالات در سال های اخیر به صورت ترکیبی و تحلیلی از هر ۳ کتاب طرح می شوند و این تسلط کافی دانش آموز بر هر ۳ کتاب را می طلبد .

نکته ی دیگری که قابل ذکر است این است که هر سوال زیست دیگر فقط یک سوال نیست و هر سوال به تنهایی مروری برر هر سه کتاب سال دوم و سوم و چهارم است . سوالات امروزه به حالت مورد مورد تبدیل شده و نیاز مند این را از داوطلب می خواهد که ضمن حفظیات کافی و قدرت تحلیل خوب ، سرعت عمل خود را نیز به نمایش بگذارد و در ۳۶ دقیقه بتواند ۵۰ سوال را پاسخ دهد

 

چگونه در ماه های اخر، زیست بخوانیم ؟؟؟

زیست شناسی درسی است که نیاز به مطالعه ی مداوم و پیوسته دارد یعنی باید از ابتدا خوانده شود و رکزانه ساعتی را به مطالعه ان اختصاص داد . همان طور که گفته شد این درس در آزمون به صورت تحلیلی سوال داده می شود و نه صرفا حفظ. اما آیا این به ان معنا است که نیاز به حفظ نداریم؟؟؟

نه!!!!  بلکه کاملا برعکس , برای ارائه ی یک تحلیل درست شما نیاز دارید که هر سه کتاب را تماما و با جزعیات حفظ باشید . زیرا گزینه های مطرح شده در سوالات بسیار به هم نزدیکند و اگر فقط یک مقدار تسلط دانش اموز کم باشد ممکن است به شک بافتد و گزینه ی نادرست را انتخاب کند .

خوب … حالا ببینیم چگونه باید زیست را در ماه های پایانی بخوانیم.

اگر فرض را بر این بگیریم که یک دانش اموز در طی سال کنکور به خوبی زیست را خوانده است وحالا وقت جمع بندی رسیده است ؛ یک روش که می تواند خیلی به او کمک کند مطالعه ی هم زمان ۳ کتاب است !  یعنی چه ؟!

با یک مثال این مساله را توضیح می دهم ‌. فرض کنید شما دارید زیست را مرور می کنید مباحث را می خوانید و جلو می روید و می رسید به نوعی کرم به نام کرم پهن پلاناریا .

منظور از مطالعه هم زمان این است که حالا که به این کرم رسیدید بروید و در بخش گوارش ، نحوه گوارش این کرم را بررسی کنید ؛ به مبحث تنفس رفته و تنفسش را بررسی کنید به مبحث دفع مواد بروید و مباحث مربوط را بخوانید . همچنین به کتاب سال ۴ رفته و مباحث تکاملی مربوط به این کرم را در طی دوره های تاریخ بررسی کنید . و به همین صورت مباحث مرتبط را در هر کتاب مطالعه می کنید . به این شکل ذهن شما برای پاسخ به سوالات ترکیبی توانایی بیشتری کسب می کند .

 

اما اگر دانش اموزی مباحث را تا الان خوب نخوانده است چه باید بکند .

در اینجا باید پرسید که ایا این دانش اموز همه ی مباحث درسی مثل فیزیک و ادبیات را کم خوانده است یا فقط زیست از بقیه جا مانده .

اگر که همه ی دروس را کم خوانده بهتر است که روی همه ی درس ها وقت بگذارد و همه را متناسب با هم جلو بیاورد زیرا هر چه درصد ها وتراز ها به هم نزدیک تر باشند نتیجه ی حاصله بهتر است .

این قرد باید روزانه وقت کافی را برای زیست بگذارد و یک سوم تایم مطالعاتی خود را به زیست اختصاص دهد و با برنامه ریزی مناسب همه ی دروس را با توجه به توانایی خود در درس های مختلف خود را به سطح بقیه ی داوطلب ها برساند . این دانش اموز باید زیست را در ابتدا به خوبی حفظ کند و سپس اگر هنوز تا کنکور فرصت داشت با زدن تست و مطالعه ی هم زمان خود را اماده کند .

اما اگر فردی فقط زیست را کم خوانده یا خوب نخوانده .

به این فرد پیش نهاد می شود که با توجه به اهمیت این درس ، نصف تایم مطالعاتی روزانه خود را به زیست اختصاص دهد و با مطالعه و زدن تست های سال های اخیر این درس را به سطح بقیه دروس خود برساند تا با عملکرد مناسب در این درس رتبه ی خود را تا حدود  زیادی بهبود ببخشد .

 

مطالعه یا تست؟؟؟ یا هر دو؟؟!!

برای مرور  زیست در ماه های اخر نباید فقط به تست منتکی بود  چون ممکن است نکاتی از قلم بیافتد . نکاتی که درکنکور سال های اخیر نیست . بنابر این تکصیه می شود برای درس زیست شناسی بیشتر مطالعه و مرور کتاب های درسی (  و نه کتاب های کمک اموزشی )  انجام شود . البته در این دوره تست نیز نباید فراموش شود و با زدن تست مباحث پر تکرار شناسایی شود و باز هم از روی کتاب درسی  و مطالعه هم زمان ۳ کتاب مرور انجام شود .

ممکن است بگویید ایم کار وقت زیادی را می گیرد اما در نظر بگیرید که این درس ارزش وقت گذاشتن دارد .

به امید موفقیت همه ی دانش اموزان سخت کوش

 

نویسنده : دکتر حیدری

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: