مشاوره با مشاوران تخصصی یک رشته

 

مزیت کار کردن با مشاورانی که در رشته مد نظر دانشگاهی قبول شده اند بر مشاورانی که تحصیلات دیگر دارند؟

کنکور از آن دسته آزمون هایی است که باید با یک برنامه ریزی دقیق برای آن آماده شد و البته  داشتن  مشاور کنکور نیز بسیار ضروری است چرا که بدونه مشاوره تحصیلیه خوب ممکن است از مسیر خود منحرف شوید مشکل از آنجایی شروع میشود که دانش آموز نمیداند چه کاری برای موفقیت در کنکور باید انجام دهد و زمانی که خودش کارهای را که میخواهد انجام دهد، نتیجه اش در اغلب اوقات تراز های کم دانش آموزان در آزمون های آزمایشی میشود در صورتی که اگر دانش آموز بتواند با یک مشاور در ارتباط باشد میتواند از بسیاری از این موضوعات پیشگیری کند.

 

ویژگی های یک مشاور خوب:

قبل از هر چیز باید توجه داشت که شیوه ی درست مطالعه برای هر داوطلب کنکور سراسری با توجه به تیپ شخصیت، شرایط روحی، جسمی، خانوادگی و محیطی  متفاوت می باشد. این تفاوت ها نه تنها بد نیست بلکه بسیار مفید هم هستند، زیرا همین تفاوت ها یکی از مهم ترین دلایل موفقیت آنها میباشد.

در حقیقت شما با تیپ شخصیتی، طبیعت بدن و شرایط مختلف از راه های متفاوتی مطالب درسی را یاد می گیرید، بنابراین مشاوره درسی کنکور برپایه تیپ شخصیتی میتواند نقشی تعیین کننده در نتیجه کنکور شما و آینده شغلی شما دارد.

 

حال چند ویژگی دیگر یک مشاور خوب را بررسی میکنیم:

۱_ارتباط خوب: داشتن ارتباط صمیمی و خوب و حفظ این رابطه تا پایان دوره مشاوره باعث میشود حس آرامش و اعتماد بین دانش آموز و مشاور به وجود بیاید و داوطلب بتواند با مشاورش به راحتی از مشکلاتی که روی درس خواندنش تاثیر میگذارد حرف بزند.

۲_تخصص:یکی از مهم ترین فاکتورها در این مسیر داشتن دانش کافی و تخصص در امر مشاوره است و در واقع مشاور باید کار بلد باشد تا بتواند به درستی شاگرد هایش را راهنمایی کند.

۳_صبر:یک مشاور خوب باید با صبر و حوصله به سوالاتی ک شاگردش از او میپرسد جواب بدهد.

۴_دلسوزی:مشاورخوب،مانند یک برادر و یا خواهر بزرگتر، دلسوز است و خیر و صلاح شاگردش را میخواهد

۵_روحیه: داشتن روحیه خوب و شاد باعث میشود شاگرد ها از کسلی و بی رمقی در بیایند و با انرژی به ادامه ی مطالعاتشان بپردازند

۶_تجربه: داشتن تجربه خوب، یک امتیاز عالی برای هر مشاور است. یک مشاور باید بتواند در شرایط مختلفی که شاگردش در آن قراردارد، بهترین تصمیم ها را برایش بگیرد.

۹_پیگیری : یک مشاور خوب، به صورت مداوم پیگیر شاگردهایش است و از آنها گزارش کار میخواهد و عیب  و ایراد های آنها را بررسی میکند و راهکار ارائه میکند.

 

یک سوال اساسی:

این ها تعدادی از ویژگی های یک مشاور خوب بود که بررسی شد ولی به نظر شما آیا کسی که خودش مسیری را طی نکرده است میتواند آن مسیر را به دیگری نشان دهد؟

در پاسخ به این سوال باید جواب داد که احتمال آن که یک مشاور که خودش راه قبولی در آزمون سراسری را طی نکرده است و سختی های راه را تجربه نکرده است و صرفا از روی خواندن مطالب و شنیدن تجارب دیگران بخواهد مشاوره ای قوی که منجر به قبولی داوطلبان در رشته های مورد علاقه شان بشود بدهد، بعید نیست ولی یقینا احتمالش ضعیف است.

 پس باید چه کنیم؟

از آنجا که کنکور سراسری خصوصا در سال های اخیر به غولی بی شاخ و دم تبدیل شده است و داوطلبان در این مسیر استرس های زیادی را تحمل میکنند و غالبا همه میخواهند همان سال اولی که آزمون میدهند در رشته ی مورد نظرشان قبول شوند و بنا به همین دلیل نمیتوانند در انتخاب مشاور ریسک کنند پس بهتر است از همان ابتدا به دنبال مشاوری بروند که خودش این مسیر را طی کرده باشد و رتبه برتر کنکور باشد، زیرا مشاورینی که حائز رتبه ی برتر کنکور باشند،مشاورین  زبره و آگاه تری نسبت به سایر مشاورین هستند و آنها با داشتن رتبه ی برتر و درصد های بالا در هر درس میتوانند راهنمای خوب و منطقی ای برای دانش آموزان در راستای بهبود نمرات و درصد ها در هر درس باشند  تکنیک ها و روش های مختلفی را به آنها یاد بدهند. چنین مشاورانی  سختی ها و مشکلات این مسیر را تجربه کرده اند و می دانند چگونه میتوان این سختی ها را تحمل و مشکلات را برطرف کرد.

 

نتیجه گیری:

داشتن راهنما و مشاوری که خودش در همان رشته ی مد نظر قبول شده است مانند داشتن چراغی در تاریکی شب است که مسیر درست را به شما نشان میدهد و باعث دست یابی به هدف مورد نظرتان می شود.

 

در صورت لزوم میتوانید از مشاورین کافه کنکور استفاده کنید و روی کمک ما حساب کنید..

مشاورین کافه کنکور

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: