مرور دروس

مرور و فواید آن برای کنکور

 

 

✔️ گاهی در امتحانات فراموشی مطلبی ذهنتان را ناآرام می‌کند و تمرکز ذهن را در جلسه‌ی امتحان از بین می‌برد. علت فراموش کردن مطالب، مرور نکردن مطالب درسی و انتقال ندادن آن به حافظه‌ی بلندمدت است. مرور مطلب باعث نگهداری مطلب در ذهن و از بین نرفتن آن‌ها می‌شود.

 

✔️ در مرور، از یادداشت‌برداری‌هایی که هنگام مطالعه تهیه کرده‌اید، استفاده کنید. البته می‌توان از روی منابع اصلی (کتاب، جزوه و…) هم مرور کرد که این کار نیز مفید است؛ اما مرور هر چه صحیح‌‌تر و دقیق‌تر انجام شود، تأثیر آن قدرتمندتر و عمیق‌تر خواهد بود.

 

?? مرور فواید و کاربردهای زیادی دارد، ازجمله:

 

۱️⃣ نگهداری مطالب، ۲️⃣ فهم مطالب، ۳️⃣ تسلط و سرعت، ۴️⃣ یادآوری مطالب

 

✔️ پیش‌شرط مرور آن است که از قبل مطالب را خوب یاد گرفته و آن‌ها را فهمیده باشید؛ در غیر این صورت، مطالعه‌ی بعدی نقش مرور و تکرار را نخواهد داشت و همان یادگیری نخستین خواهد بود. لازم به ذکر است که مرور نیاز به تمرکز فراوان دارد. مرور بدون تمرکز مثل یک روخوانی بی‌فایده است. مرور هم مانند مطالعه، جزئی از مراحل یادگیری است و همان شرایط لازم را دارد؛ بنابراین بهترین ساعات شبانه‌روز را باید به مرور اختصاص دهید.

 

? شرایط مرور:

 

? برنامه‌ریزی صحیح و نظم دادن به مرور

? تمرکز کافی هنگام مرور

? مطالعه با حجم مناسب

? انتخاب روش درست برای مطالعه

? فهمیدن و یادگیری مطالب خوانده‌شده

? تسلط بر درس

 

♦️♦️♦️شیوه درست مرور

 

? دانش‌آموزان کنکوری با توجه به حجم زیاد مطالعه‌ای که باید داشته باشند باید از اصل «یک بار بخوانید چند بار مرور کنید» استفاده کنید. این اصل به این ترتیب است که بار اول در مطالعه‌ی یک مبحث از یکی از روش‌های خوب مطالعه الگو بگیرید و با دقت تمام مطالعه کنید؛ به طوری که مطالعه‌ی اجمالی و دقیق مبحث و خلاصه‌نویسی یا نکته‌برداری و از حفظ گفتن مطالب انجام شود. بعد از آن برای مطالعه‌ی این مبحث در زمان‌های مناسب مرور انجام دهند. این مرور باید به صورت بازیابی اطلاعات انجام شود، نه بازخوانی اطلاعات؛ زیرا در بازیابی اطلاعات، سرعت مطالعه بالا می‌رود و دانش‌آموز می‌تواند به صورت منظم و طبقه‌بندی‌شده مطالب را مرور کند.

? بازیابی اطلاعات نیز به این ترتیب است که اول از مبحث مورد نظر چند تست بزنید. نیاز نیست زیاد تست بزنید ولی باید کل مبحث یا مطلب مورد مطالعه را در بربگیرد. بعد از آن به بررسی تست‌ها بپردازید. ابتدا سؤالات درست را از نادرست و نزده تفکیک کنید و بعد به بررسی سؤالات نادرست و نزده در پاسخ‌نامه‌ی کتاب یا برای یادگیری بیش‌تر در کتاب درسی اقدام کنید و بعد سؤالاتی را نیز که درست زده‌اید بخوانید و اگر مورد مهمی وجود دارد آن را یادداشت کنید.

? این کار باعث می‌شود بدانید که کدام نکته تثبیت شده است و کدام مطلب را فراموش کرده‌اید و به مطالعه‌ی مطالبی که فراموش شده است بپردازید. البته این کار یک ویژگی دیگر نیز دارد و آن این است که می‌تواند در مطلب یا مبحث مورد مطالعه مهم‌ها را از غیر مهم‌ها تشخیص دهید. مطالبی را که در کتاب درسی مهم یا مهم‌تر هستند برای مطالعه و مرورهای بعدی نشان‌دار کنید. روش مطالعه‌ به صورت بازیابی اطلاعات، بهترین روش برای مطالعه‌ی آزمون‌های مروری و ایستگاه‌های جبرانی است .

نویسنده : دکتر جمالی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: