اهمیت مرور در برنامه‌ی راهبردی قلم چی

images

وقتی به جدول‌های برنامه‌ی راهبردی نگاه می‌کنیم چیزی که بیش از همه توجه ما را به خود جلب می‌کند، مرور چندباره‌ی مباحث است. مثلاً درس اول عربی (۲) برای دانش‌آموزان چهارم ریاضی و تجربی در طول سال ۷ بار دوره می‌شود. البته این بدون احتساب ۳ آزمون جمع‌بندی خردادماه است. این کار چه ضرورتی دارد؟

ذهن انسان پس از مطالعه‌ی هر مطلب آن را در خود ثبت می‌کند؛ اما پس از گذشت مدتی، همان مطلب کم کم به نقاط دوری در حافظه منتقل می‌شود. بنابراین برای این‌که همیشه به مطلبی که مطالعه کردیم دسترسی داشته باشیم، باید آن را اصطلاحاً دم دست نگه داریم. در دسترس ماندن مطالب تنها با تمرین و تکرار میسر است. تا جایی که اگر تعداد تکرارها به اندازه و منطقی باشد، مطلب برای همیشه در ذهن باقی خواهد ماند. این دقیقاً مثل فرایندی است که برای حفظ کردن یک مفهوم در جعبه‌ی لایتنر اتفاق می‌افتد.

چنان‌چه دانش‌آموزی از ابتدای سال طبق برنامه درس بخواند، این مرور چندباره به او کمک می‌کند که مطالب را همیشه در دسترس در ذهنش داشته باشد؛ اما اگر در آزمونی غفلت کرده می‌تواند این اطمینان را داشته باشد که در برنامه‌ی راهبردی، مرور یک اصل پابرجا و همیشگی است.

مرور همیشه برای به یاد آوردن نیست. گاهی اوقات مرور کردن فرایند یادگیری را کامل می‌کند و موجب می‌شود مفاهیمی را که در دفعات قبل توجه کافی به آن نداشته‌ایم، این بار با دقت بیش‌تری بازآموزی کنیم. ضمن این‌که مرور موجب بالا رفتن سرعت در تست‌زنی نیز خواهد شد.

نکته‌ی مهم این‌جاست که در آزمون‌هایی که درس‌ها برای چندمین بار مرور می‌شوند هرگز نباید درسی را به بهانه‌ی این‌که چندمین باری است که در برنامه‌ی راهبردی قرار گرفته کنار بگذاریم. منطق برنامه حکم می‌کند که آن را مو به مو اجرا کنیم. اگر مرور مباحث بارها و بارها در برنامه گنجانده شده، بنا به اهمیت هر درس باید تمرین و تکرار کنیم. اهمیت این موضوع در درس‌های عمومی که بیش‌تر دانش‌آموزان نگرانی فراموش کردن آن‌ها را دارند بیش‌تر هم می‌شود.

مرور زمانی معنا می‌یابد که بار اول مباحث را خوانده و یاد گرفته باشیم. در غیر این صورت مطالعه‌ی بعدی نقش مرور را نخواهد داشت؛ بنابراین اهمیت مرور را در برنامه‌ی راهبردی از یاد نبرید و پابه‌پای قطار آزمون‌ها، مطالب را با خیال راحت تمرین و تکرار کنید. می‌توانید برای مرور بهتر از نکته‌ها و خلاصه‌های خودتان یا تست‌های ستاره‌دار استفاده کنید.

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: