• شیوه افزایش تمرکز هنگام مطالعه


«عدم تمرکز حواس»، موضوعی است که بسیاری از ما از آن رنج میبریم و دلایل زیادی دارد

و همانطور که میدونید تمرکز هنگام مطالعه از ضروریات است و بازدهی مطالعه را بالا میبرد

نکات زیر به ما کمک میکنه هنگام مطالعه تمرکز بالاتری داشته باشیم:2

 

۱ ) سعی کنید هدف مشخصی را معین کنید که در هر بار درس خواندن به آن برسید . این کار کمک می کند توجه تان را به کار مشخصی که در دست دارید معطوف کنید. همچنین این کار باز خوردی از پیشرفت به دست تان می دهد.(مثلا چند صفحه تعیین کنید و هدفتون این باشه که تا پایان، کتابو رها نکنید)

 

۲)به اتفاقاتی که بعد از امتحان می افتد فکر نکنید. تمرکز خودتونو رو برای کاری که میکنید بگذارین و از اینکه بعدا این  روزارو از دست دادین پشیمون نباشین.

 

۳)همیشه نمیشه موضوعی که باعث حواص پرتی میشود رو نادیده گرفت. بعضی موقع ها نیازه با رسیدگی به آن از حواص پرتی جلو گیری کنیم. گاهی با حذف علت حواس پرتی اصلی می توانید زمان بیشتری را به درس اختصاص دهید و بعداً کمتر نگران باشید.

 

۴ ) مکان خاصی برای مطالعه انتخاب کنید شایدشما بتوانید جلو تلوزیون و رادیو درس بخوانید ولی مطمئنا بازدهی باIMG_2836لایی ندارد.

 

۵ ) هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاری کنار دستتان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می رسد و مزاحم درس خواندن تان می شود یادداشت کنید . با این کار دیگر نگران فراموش کردن کارها و ایده ها نیستید و به خودتان یادآوری می کنید درست است
که این کارها به اندازه ای مهم هستند که آنها را یادداشت کنید و بعداً برایشان کاری انجام بدهید اما آنقدر مهم نیستند که به خاطر شان درس خواندن را متوقف کنید.

 

 

۶ ) محل درس خواندن خود را تمیز و مرتب نگه دارید و سعی کنید از آن فقط برای درس خواندن استفاده کنید . این کار حواس پرتی را کاهش می دهد و کمک می کند راحت تر به حالت تمرکز دست یابید . مثلاً ممکن است وقتی روی تخت دراز می کشید و درس می خوانید کمتر تمرکز داشته باشید تا وقتی که پشت میزی می نشینید که همیشه از آن برای درس خواندن استفاده می کنید.1

 

۷ ) درس خواندن را در دوره های زمانی محدود انجام بدهید تا بدانید به زودی نقطه پایان فرا می رسد . بی وقفه درس خواندن طوری که به نظر می رسد نقطه پایانی وجود ندارد سخت تر اس
ت.

 

۸ ) همه کتاب ها ، جزوه ها و کتاب های کمک درسی تان را کنار دست تان بگذارید . اگر لازم باشد برای اینها از جایتان بلند شوید یا مدتی دنبالشان بگردید حواس تان بیشتر پرت می شود.

 

۹)سعی کنید از مطالبی که علاقه بیشتری به آن دارید و برایتان آسانتر هستند مطالعه را شروع کنید چون هم روحیه بالایی میگیرید و هم به اصطلاح گرم میشوید ((:

 

۱۰ ) برای کاهش اضطرابی که با گذشت زمان پدیدار می شود استراحت جسمی کمک می کند نگرانی تان کمتر شود و آگاهی و انرژی خود را بازیابید . شاید هم لازم باشد هر بخش از درس را که تمام می کنید مروری بر آن داشته باشید تا حس تمام کردن و اطمینان تان افزایش یابد . البته اگر درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید کمتر دچار اضطراب می شوید.

 

۱۱ ) با هم کلاسی هایتان راجع به درس خواندن تان صحبت کنید . با بحث کردن درباره مطالب مهم درس ذهنیت معقولی درباره مسائل مهم درس و سوال هایی پیدا می کنید که بیشتر ممکن است در امتحان بیایند . این کار همچنین فرصت ایده آلی است برای آشنایی با نظرات دیگران و درس خواندن گروهی راه بی نظیری برای مطالعه فعال است.

کافه3

 

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: