شیمی کنکور در سال های اخیر بسیار سخت تر شده و سوالات محاسباتی آن هر سال بیشتر و زمان گیر تر می شود. از آنجایی که پایه ی حل تمامی مسائل در این فصل آموخته می شود پس بدون شک این فصل مهم ترین و تاثیرگذار ترین فصل در شیمی کنکور است.

بسیاری از داوطلبان کنکور از سختی و زمانبر بودن حل مسائل در کنکور به دلیل دادن عدد های نا مناسب در محاسبات و کمبود وقت برای حل سوالات شکایت دارند. این نکته را نباید فراموش کرد که کنکور آسان نمی شود و این اعداد غیر رند و محاسبات وقت گیر در کنکور های پیش رو حذف نخواهد شد! این موضوع شاید خیلی ها را دل سرد و نا امید کند اما براحتی می توان این مسائل را حل کرد و درصد بالایی را در شیمی کنکور بدست آورد. یکی از نکاتی که برای کسب مهارت و سرعت مناسب در حل سوالات محاسباتی باید رعایت کنید این است که از ابتدای سال سوم و پس از تدریس معلم حداقل شبی ۲ یا ۳ مسئله را با در نظر گرفتن زمان حل کنید(این کار را بدون توجه به سختی مسئله و زمان گیر بودن آن انجام دهید و برای هر مسئله وقت استاندارد آن که ۱ دقیقه است را رعایت کنید زیرا با حل سوالات خیلی سخت در زمان مناسب هنگام تمرین های خود است که می توانید در کنکور مسائل سخت را حل کنید). البته این کار به هیچ عنوان جایگزین زمان مطالعه ی شیمی شما در هفته نیست و تنها برای افزایش سرعت و کاهش بی دقتی انجام می شود.
نکته ی دیگری که در قسمت مسائل باید به آن توجه کرد حفظ بودن تعداد زیادی از اعداد مرسوم در شیمی استوکیومتری (مانند : ۲۲٫۴-۱۱٫۲-۵٫۶ – ۲٫۸ -… که مقسوم الیه های مرسوم ۲۲٫۴ یا همان حجم مولی گازها در شرایط استاندارد یا STP) است. این کار سرعت شما را بسیار افزایش داده و بی دقتی را کاهش می دهد.
نکته ی دیگر در هنگام حل مسائل توجه دقیق به داده های سوال و چیزی که از شما خواسته شده است. بسیاری از داوطلبان کنکور که اکثریت آنها را داوطلبان قوی تشکیل می دهند به دلیل عادت حل مسئله در تمرینات خانه بدون توجه به خواسته ی مسئله تمامی مجهول ها را بدست می آورند و سپس به خواسته ی سوال توجه می کنند. این کار زمان حل سوال را تا ۳ برابر افزایش می دهد که با توجه به وقت گیر بودن سوالات نتیجه ی بسیار بدی را برای این دسته از داوطلبان بدنبال دارد.

تا اینجا راجع به مسائل و سوالات محاسباتی این فصل صحبت شد و حالا نوبت به قسمت های دیگر این فصل میرسد. همانطور که میدانید نیمی از سوالات شیمی مسئله و بقیه آن را سوالات حفظی تشکیل می دهد. در این فصل باید تمام واکنش های کتاب را، چه در فکر کنید ها و چه در متن اصلی و یا هر جای دیگر کتاب، و شرایط آن را حفظ کنید. در بسیاری از مسائل واکنش ها را به شما نمی دهند و طراح از شما انتظار دارد که آن واکنش را حفظ باشید.
علاوه بر واکنش ها، باید متن کتاب و حاشیه ی آن را خوب بخوانید و تمام نکاتی را که ممکن است طراح در سوالات خود چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم بیاورد بلد باشید. حتی این نکات نیز قابل ترکیب با مسایل برای سخت تر کردن آن و سنجش توانایی داوطلب برای ارتباط دادن بخش های مختلف دانسته های خود است.
مثال مناسب در این قسمت سوالات کنکور در رابطه با تخریب لایه ی ازن و واکنش های آن است.
باید یاد آوری کنم که رسوبات ایجاد شده در واکنش ها و همچنین رنگ رسوبات ایجاد شده بسیار مهم است و مثال بارز آن سوال زیر است:
قسمت دیگری که به طور معمول به دلیل حجم زیاد مطالب مهم این فصل از چشم داوطلبان دور می ماند، قسمت انواع واکنش ها می باشد. این تقسیم بندی برای موارنه و فهم بسیاری از سوالات و حفظ کردن واکنش ها به شما کمک شایانی می کند.

امیدوارم با رعایت نکات بالا بتوانید درصد بالایی را در کنکور کسب کنید و مزد تلاش های خود را بگیرید.

نویسنده: دکتر آرمان حسین آبادی

مطالعه عربی

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: