آمادگی آزمون

چگونه پس از شکست در یک آزمون خود را برای آزمون بعدی آماده کنیم؟

اشتباه کردن لازمه ی زندگیست.

اشتباه یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به موفقیت است. اشتباه جزء جدایی ناپذیر یادگیری است بنابراین نباید از آن ترسید و بعد ازین ک آزمونی را میدهید ممکن است قبل از تصحیح آن نیز به بددادن آن واقف باشید که این اشتباهات آزمکن میتواند ناشی از نخواندن مباحث مربوط ، تمرین نکردن آنها ، فراموشی مطالب به دلیل عدم تکرار و یا عدم تسلط به مباحث آزمون باشد.

اما گاهی تصور شما پس از تحویل برگه ی پاسخنامه ی آزمون داشتن یک عملکرد مناسب است، در حالیکه پس از تصحیح سوالات یا دیدن کارنامه غافلگیرمیشوید، این بد دادن آزمون میتواند ناشی از بی دقتی ها هنگام محاسبات و یا توجه نکردن به افعال مثبت و منفی و حتی اشتباه وارد کردن گزینه ی صحیح در پاسخنامه باشد.

آزمون باید به دقت بررسی شده و دلیل اشتباهات مشخص شود.

اولین روش که برای کاهش اشتباهات آزمون به ذهن میرسد ، تغییر روش مطالعه است .

توجه به این نکته ضروری است که در دروس حفظی تکرار مطالب اهمیت زیادی داشته و بین مطالعه و تست زنی باید فاصله ای ایجاد شود  تا بتوان دریافت که بخش هایی که مطالب آن فرارتر است و یا شما به آن تسلط کافی ندارید کدامند. در دروسی مانند زیست نباید انتظار داشت که فقط با خواندن دو یا سه بار کتاب درسی بتوان عملکرد خوبی در آزمون داشت ، بنابراین با کسب درصدی پایین تر از هدف نباید ناامید شد ، بلکه روش صحیح خواندن و تست زدن را ادامه داد و در مطالعه استمرار ورزید.

بنابراین صبر کردن و برنامه ریزی ک از روی عجله نباشد نکته ای کلیدی در ارتقاء درصدهای دروس است.

در دروس ریاضی و فیزیک میتوان در هفته ی آخر آزمون ازمباحث و عنوان های گوناگون نمونه سوالاتی را حل کرد، یعنی روش های حل و فرمول های انواع سوالات در ذهن مرور شود تا سرعت عمل سر آزمون افزایش یابد.

اما هنگام حل سوالات آزمون به وقت اختصاص داده شده برای هر درس توجه کنید و روی یک درس بیش از حد وقت نگذارید و روی یک سوال بیش از حد فکر نکنید. این جرئت را داشته باشید که از برخی سوالات وقت گیر بتوانید به آسانی بگذرید و در پایان اگر فرصتی باقی ماند به آنها بازگردید.

نویسنده : دکتر واحدی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: