سوال کنکور

نحوه تشخیص سوالات وقت گیر سر جلسه آزمون

 

همه سوالات در یک درس با ضریب خاص، امتیاز برابر دارند در نتیجه با توجه به اینکه در یک درس امتیاز و ضریبی که به یک تست ساده تعلق می گیرد به یک تست در سطح متوسط و مشکل نیز تعلق می گیرد، در نتیجه لزومی ندارد خود را در بدو امر درگیر سوالات مشکل کنیم.

کنار سوالاتی که وقت گیرند ضربدر و کنار سوالات مشکل و انهایی که نمیخواهید جواب دهید منها بگذارید و سوالات ساده را پاسخ دهید.

سوال سخت سوالاتی هستند که یا قبلا اصلا نمونه اش را ندیده اید یا منظور سوال را متوجه نمیشوید به عباریتی میدانید گلاویز شدن با آن شما را به جواب نمیرساند و فقط وقتتان را میسوزاند .سوالات وقت گیر سوالاتی اند که میدانید اگر وقتی بیش از دو دقیقه بگذارید قادر به حل انها هستید . تشخیص سوال اسان ؛سخت و غیر قابل حل با سوالات وقت گیر فقط و فقط با مطالعه زیاد و حل تست های متعدد به دست می آید . شما تا تست های فراوان نزده باشید و به کتاب درسی مسلط نباشید قادر نخواهید بود این ها را از هم تمییز دهید .

اما وقتی که فهمیدیم چه کنیم؟

سوالات ساده را پاسخ میدهیم .

کنار سوالاتی که سخت است منها و کنار وقتگیر ها ضربدر میگذاریم.

با تکینیک زمانهای نقصانی اگر وقت اضافه اوردیم به سراغ سوالهای وقت گیر رفته و آنها را حل میکنیم .

در ضمن برای تشخیص نوع سوال باید صورت سوال را به دقت بخوانیم .

پس:

شیوه پاسخ دادن به تست ها:

۱٫ سؤالات را به همان ترتیبی که در دفترچه تنظیم شده است پاسخ دهید.
۲٫ هنگام پاسخ دادن به تست ها، به هیچ وجه وقت خود را صرف سؤالات وقت گیر یا دشوار نکنید و در ابتدا فقط به سؤال هایی که می توانید در وقت مقرر پاسخ دهید، بپردازید.
۳٫ برخی سؤال ها را بلد هستید ولی تشخیص می دهید وقت گیر باشند و پاسخ دادن به آنها زمان زیادی ( بیش از وقت مقرر) نیاز دارند.

این گونه سؤال ها را با علامت ضربدر مشخص کنید و با قاطعیت و خونسردی از آن سؤال عبور کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که در کنکور سؤالات ساده و دشوار به یک اندازه نمره خواهد داشت پس بهتر است در زمان ثابت به چند سؤال ساده پاسخ دهید تا یک سؤال دشوار
۴٫ ممکن است سؤالاتی را اصلاً بلد نباشید یا برایتان دشوار باشند این گونه سؤال ها را با علامت (-) مشخص کنید و فوراً از آن رد شوید.
۵٫ هیچ سؤالی را نخوانده رد نکنید زیرا ممکن است پس از چند سؤال دشوار چند سؤال ساده پیدا کنید.

هر چقدر هم که تعداد سؤال های وقت گیر یا دشوار زیاد باشد نگران نشوید و سؤال های بعدی را با آرامش و به ترتیب بخوانید تا سؤال های ساده تر را بیابید.
۶٫ پس از پایان سؤالات یک درس می توانید به ساعت خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که هنوز مدتی از زمان آن درس باقی مانده است.

پس از اینکه یک بار سؤالات هر درس را مطالعه کردید و به سؤال های ساده تر پاسخ دادید، فوراً سؤالات درس بعدی را آغاز نمایید.

  1. در تمام دروس به سرعت از سؤال های وقت گیر یا دشوار با زدن علامت × و – رد شوید و فقط به سؤال هایی که می توانید در وقت مقرر پاسخ دهید بپردازید.
  2. پس از آن که یک بار تست های تمام دروس را مطالعه کردید به ساعت خود نگاه کنید و ببینید چقدر از کل زمان کنکور باقی مانده است. تا همین جا موفقیت بزرگی نصیب شما شده است زیرا تمام سؤال هایی را که به خوبی بلد بوده اید پاسخ داده اید و پس از جلسه کنکور افسوس نخواهید خورد که وقت کم آورده اید و برخی از سؤال های خیلی ساده را از دست داده اید.

۱۰٫ اکنون وقت باقیمانده را به سؤال های وقت گیر اختصاص دهید چند سؤال را که می توانید پاسخ دهید، ولی وقت بیشتری می خواهند انتخاب کنید. شاید جواب بعضی از تست ها را که در نخستین بار  فراموش کرده بودید اکنون به خاطر بیاورید به هر حال باید وقت مانده را به خوبی بین تست های وقت گیر تقسیم کنید.
۱۱٫ تمام صفحات دفترچه سؤالات را به خوبی بررسی کنید و مراقب باشید که بعضی صفحات یا بعضی سؤال ها را فراموش نکرده باشید

نویسنده : دکتر تواناپور


ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: