عربی پایه ی دهم

 

 

عربی درس مهمی است که برای خیلی از دانش آموزان، سخت و دشوار به نظر می رسد اما اگر اصولی و طبق قواعد خوانده شود می تواند آسان و چه بسا شیرین هم باشد. این درس در کنکور ضریب ۲ دارد اما با توجه به اینکه اغلب دانش آموزان درصد پائینی در کنکور می زنند، گرفتن یک نتیجه ی خوب در این درس، تاثیر بسزایی روی رتبه ی کنکور شما می گذارد.

یک نکته ی مهم در درس عربی این است که پایه ی خود را قوی کنید. از دوران دبیرستان به فکر یادگیری عمیق و مفهومی این درس باشید و در کنار تشریحی خواندن و آمادگی برای امتحان های مدرسه، با تست های آن هم آشنا باشید.  

تقسیم بندی درس عربی:

درس عربی از ۳ قسمت تشکیل شده است: ترجمه، قواعد و لغات. که هر ۳ قسمت هم در کنکور و هم در امتحان ها مهم و مورد توجه طراحان سوال است و تسلط بر این بخش‌ها باعث می شود به نتیجه ی خوبی در کنکور برسید.  

نکات خواندن عربی برای آمادگی در امتحان:

برای آمادگی در امتحان های مدرسه ای خواندن تشریحی دروس لازم است و به تسلط بیشتری نسبت به تستی خواندن نیاز دارد که البته پایه ای برای تست زدن است.

شما بدون تشریحی خواندن نمی توانید درصد خوبی را هم در تست زدن بدست بیاورید. برای خواندن عربی، اولین گام خواندن متن عربی دروس و لغات جدید انتهای درس است سپس درس را بدون کمک از جزوه و کتاب، ترجمه کنید.

در ترجمه به اعراب و نقش کلمات توجه کنید زیرا گاهی با یک تغییر اعراب، نقش کلمه عوض شده و بر ترجنه ی آن تاثیر می گذارد.

نکته ی مهم دیگر در ترجمه افعال، زمان،باب، معلوم و مجهول بودن و … است که هر کدام ترجمه ی متفاوتی دارد اگر ترجمه ی خودتان را مکتوب کنید بهتر است در این صورت با مقایسه با کتاب و جزوه ی خود بهتر به اشتباهات خود پی می‌برید.

قسمت دوم قواعد است؛ که متاسفانه در کتاب به آن به خوبی پرداخته نشده است حتی در دروسی مثل درس سه و چهار کمی نامفهوم توضیح داده شده است.

اگر جزوه ی کاملی دارید از روی آن قواعد را بخوانید و اگرنه از درس‌نامه های کتاب های کمک آموزشی کمک بگیرید.

سعی کنید قواعد را با مثال یاد بگیرید نه صرفا توضیح فارسی آن را چون قواعد بخش مهمی ست که حتی در ترجمه هم تاثیر گذار است مثلا دانستن نوع فعل یا نقش یک اسم باعث ترجمه ی متفاوتی می شود.

در اغلب قواعد عربی، استثناعاتی وجود دارد که همیشه مورد توجه طراحان سوال قرار می گیرد که به آن ها توجه بیشتری کنید.

یک راه حل مناسب برای تثبیت و یادگیری بیشتر درس عربی وجود دارد این است که قواعد را در متن درس جستجو کنید برای مثال اگر درس ۵ عربی دهم در مورد جملات اسمیه و فعلیه است، جملات متن درس ۵ را از لحاظ اسمیه و فعلیه بودن بررسی کنید یا اگر درس ۶ درمورد افعال معلوم و مجهول است، مشخص کنید افعالی که در متن درس ششم آمده است معلوم است یا مجهول. این یک روش موثر و کاربردی برای یادگیری قواعد است.

اگر دسترسی به معلم دارید بهتر است این تمرین ها را به اون نشان دهید تا درست بودن تشخیص هایتان را تائید کند. تمرین های کتاب یکی دیگر از مواردی ست که باید به آن توجه داشته باشید.

برخلاف بخش قواعد تمرین های خوبی در کتاب گنجانده شده که می تواند در یادگیری بهتر به شما کمک کند پس تک تک تمرین ها را حل کنید. درس عربی درس گسترده ای است و تنوع مثال و سوال زیادی دارد هرچند همه ی سوال ها با قواعد و قوانین ثابتی حل می شود.

پس هر چه بیشتر تمرین کنید تسلط شما بالاتر می رود برای این منظور می توانید اگر کتاب کمک درسی و تست های کنکور استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که برای گرفتن یک نمره ی خوب در امتحانات مدرسه خواندن تشریحی دروس لازم است پس سعی کنید تست ها را بدون توجه به گزینه ها و به صورت تشریحی حل کنید و در سوالاتی که به گزینه مرتبط است، تک تک گزینه ها را بررسی کنید و دلیل غلط یا درست بودن آن ها را تشخیص دهید.  

روش تستی  خواندن عربی:

همان طور که پیشتر گفته شد لازمه ی درصد بالای عربی داشتن پایه ی قوی در این درس است. پس تست کار کردن قبل از سال کنکور ضروری و لازم است.

پس از اینکه مطمئن شدید کاملا به ترجمه، قواعد و لغات هر درس مسلطید و پایه ی کار را می دانید شروع به تست زدن کنید. کلید طلایی حل تست های عربی “حذف گزینه” است. در تست های ترجمه، نیازی نیست گزینه ها را کامل بخوانید و زمان را از دست بدهید.

ابتدا به افعال توجه کنید. ترجمه ی درست افعال اغلب شما را یک گام جلو می اندازد و گزینه ای برای شما حذف می کند. در مرحله ی بعد به کلمه ای را پیدا کنید که در گزینه ها ترجمه ی متفاوتی دارد و نقش کلمه را در جمله ی صورت سوال پیدا کنید تا بتوانید ترجمه ی درست را انتخاب کنید.

به نقش مفعول و لزوم آوردن “را” و یا معرفه و نکره بودن هم توجه کنید.

در تست های مربوط به شکّل هم به کلماتی که با اعراب متفاوت در گزینه ها آمده اس توجه کنید.

با مشخص کردن نقش آن ها در کمتر از ۳۰ ثانیه می توانید گزینه ی درست را پیدا کنید.

در تست های تحلیل صرفی ابتدا به نقش کلمات توجه کنید و با حذف گزینه زمان خود را حفظ کنید.

اولین یا دومین باری که تست عربی می زنید می توانید بدون توجه به زمان سوالات را حل کنید و صرفا به هدف یادگیری پیش بروید اما توصیه ی من این است که همیشه زمان دار کار کنید. تسلط به زمان و یادگیری کنترل زمان یک نقطه ی قوت در کنکور حساب می شود.  

نویسنده : دکتر طه زاده از دانشگاه تبریز  

ما را در شبکه های اجتماعی کافه کنکور دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور
اینستاگرام کافه کنکور
امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: