خازن ها

حل سوالات خازن در کنکور و امتحان

مقدمه:

خازن ها بخش عمده ای از فصل ۱ سال سوم ( الکتریسیته ساکن ) را تشکیل می دهند و هم در امتحانات نهایی و هم در کنکور از ارزش زیادی برخوردارند ؛ زیرا تعداد قابل توجهی سوال به خود اختصاص داده و سوال های نسبتا ساده تری نسبت به بسیاری از مباحث فیزیک کنکور دارند

 

مطالعه و تمرین سوالات خازن

۱) سال سومی ها :

برای تسلط به مبحث خازن و پاسخ به تمام سوالات آن در امتحان نهایی ، دانش آموز نیازمند فهم کامل مطلب می باشد .

با توجه به این که معمولا سوالات خازن در امتحانات نهایی از سبک ثابتی برخوردارند و خلاقیت زیادی را نمیطلبند ، میتوان با تمرین و تکرار زیاد به آنها مسلط شد .

ابتدا درسنامه ی کتاب درسی برای فهم مطلب به زبان ساده باید خوانده شود ؛ سپس جزوه ی دبیر مطالعه شده و به تمرین ها پاسخ داده شود ؛ بعد از آن مسائل کتاب درسی ( که کمی دشوار تر هستند ) حل شده و تحلیل کامل شوند .

حالا برای تسلط کامل بر مبحث بهتر است دانش آموز از کتاب های کار که مسائل زیادی را پوشش می دهند ( مثل گاج قرمز) استفاده کند تا یادگیری خود را تثبیت کند . در پایان هم بررسی نمونه سوالات امتحان نهایی توصیه می شود .

۲) کنکوری ها :

برای جواب دادن به سوالات خازن در کنکور سراسری ، دانش آموز نیازمند تسلط کامل و اشراف کامل به موضوعات است ، زیرا معمولا سوالات تک مبحثی طرح نمی شوند و یک سوال تمامی نکات پیرامون مبحث خازن ( و حتی جریان الکتریکی ) را در بر میگیرد .

برای فهم ساده ی مبحث یک دور مطالعه ی کتاب درسی و حل نمونه سوال ها توصیه می شود  .

نکته ی قابل توجه این است که تسلط به مبحث خازن نیازمند دقت بالاست که با حل مسائل تشریحی بدست میاید پس تاحد امکان در زمان آموزش باید از استفاده از روش های سریع و تستی پرهیز شود . بعد از مطالعه ی کتاب درسی برای درسنامه ی تکمیلی میتوان از درسنامه ی دبیر یا درسنامه ی کتاب های کمک درسی بازار استفاده کرد و حتما مطالعه به صورت مبحث به مبحث باشد ؛ یعنی ابتدا درسنامه ی مربوط به یک بخش مطالعه شده ، تست های آن ( با تاکید بر تست های کنکور های سراسری سال های گذشته ) حل شود و پس از تحلیل ، دانش آموز سراغ مبحث بعدی برود .

ضمن اینکه هنگام یادگیری سوالات سختتر هم نشان دار شوند

پس از یک دور اتمام تست های کتاب کمک درسی برای مرور کردن ، دانش آموز باید به تست های نشاندار خود رجوع کند . با توجه به این که مبحث خازن معمولا سبک ثابتی از سوالات را دارد ؛ تکرار در حل مسائلی که قبلا یکبار حل شده اند بسیار تاثیرگذار است .

توجه ! : سوالات پایان فصل کتاب درسی بسیار جامع بوده و آموزش نکات آنها تاثیر چشم گیری در فهم مطلب دارد و حل کردن آنها پس از مطالعه ی درسنامه به شدت توصیه می شود .

نویسنده : دکتر صالح آبادی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: