از لغات نترسیم

حفظ کردن و یادگیری لغات همیشه یکی از پردردسرترین کارها در فرایند درس خواندن برای دانش‌آموزان بوده است. در درس‌های ادبیات، عربی و زبان انگلیسی یادگیری لغات بسیار کلیدی و مهم است. پیش از این برای یادگیری لغات جعبه‌های لایتنر و به‌یاد را توصیه کرده بودیم و البته هنوز نیز تأکید بر این داریم که این دو از قدرتمندترین ابزار‌های یادگیری لغات هستند. هم‌چنین می‌توانید با مطالعه‌ی روزانه‌ی لغت با آن‌ها مأنوس شوید. دقت کنید از شنبه تا پنج‌شنبه ۶ روز فرصت است. اگر آن را به دو بازه‌ی سه‌روزه تقسیم کنید می‌توانید با یک برنامه‌ریزی ساده هر سه درس ادبیات، عربی و زبان انگلیسی را مطالعه کنید و در بازه‌ی سه‌روزه‌ی دیگر نیز آن‌ها را مرور یا تکمیل کنید. روز جمعه می‌تواند فرصتی برای جبران باشد و به بررسی بیش‌تر در درسی که مشکل دارید بپردازید و لغات آن را بیش‌تر بخوانید.

images

اگر روزانه حداقل نیم‌ساعت را به یادگیری لغات اختصاص دهید به‌تدریج نقاط ضعف و قوت‌تان در درس‌ها مشخص می‌شود. هم‌چنین دیگر هراسی از لغات نخواهید داشت و می‌توانید به‌راحتی سؤال‌های لغت را پاسخ دهید.

شایان ذکر است که در زبان انگلیسی کنکور حدود ۳۰ درصد به صورت مستقیم به لغات اختصاص داده شده است. ضمن این‌که در سؤالات درک مطلب نیز نقش لغات غیر قابل چشم‌پوشی است. لغات زبان انگلیسی از ویژگی خاصی برخوردار هستند که با اضافه شدن پیشوند یا پسوند معنای جدید اما مرتبط با ریشه‌ی کلمه به خود می‌گیرند؛ به همین دلیل شما را به مروری بر پیشوند‌ها و پسوند‌ها تشویق می‌کنیم و این مطلب را فراموش نکنید که همواره ریشه‌ی کلمه را یاد بگیرید و با دانش خود آن‌ها را در حالات و با پسوند و پیشوند‌های مختلف تمرین کنید.

در درس عربی از لغات در بخش ترجمه و هم‌چنین متن‌ها استفاده خواهید کرد. این نکته را در ذهنتان داشته باشید که در بحث شکل و تحلیل صرفی نیاز به بررسی تجزیه‌ی لغات دارید؛ بنابراین خالی از لطف نیست اگر هم‌زمان با خواندن هر لغت نقش و اجزای آن را نیز یاد بگیرید.

همواره دو یا سه سؤال اول ادبیات در کنکور‌های سراسری به لغات اختصاص داده می‌شود که حدود ۱۲ درصد را مختص خود می‌کند. نقش دیگر لغات در درس ادبیات پیرامون ابیات در سؤال‌های قرابت معنایی برجسته می‌شود که گاهی شما نیازمند معنای لغت خواهید بود تا بتوانید معنی و مفهوم بیت را درک کنید. در ادبیات نیز مانند زبان انگلیسی ممکن است بتوان ریشه‌ی کلمه را از لغت استخراج کرد که در این صورت برای شما یادگیری آن آسان‌تر خواهد بود.

به طور کلی لغات نقش پررنگی را در درس‌های عمومی شما دارند. با آن‌ها سلیقه‌ای برخورد نکنید و کاملاً منطقی و بابرنامه و استفاده از ابزار‌های یادگیری لغات آن‌ها را همگام با برنامه‌ی راهبردی و درس به درس مطالعه کنید و لذت پاسخ‌گویی سریع به تست‌های لغت را بچشید.

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: