دومی ها در تابستان چگونه ریاضی بخوانند ؟

watercolor-running-man_23-2147492712

 

دومی ها در تابستان چگونه ریاضی بخوانند ؟

همیشه تصور میشه که بچه های رشته تجربی در درس ریاضی دچار ضعف هستند و نمی تونن در این درس قوی باشن  اما اگر از سال دوم خیلی خوب پایه ریزی کنن هم اینکه در سالهای بعد مشکلی در این درس نخواهند داشت هم اینکه ترسشون از این درس میریزه .

ریاضی درسیه که مطالب اون در کتب دبیرستان خیلی پیوسته است و در واقع هر مطلب پیش نیاز مطلب بعدی محسوب میشه .

ریاضی چهارم مطالب سنگین وسختی رو شامل میشه که خیلی از پیش نیازهاش رو ریاضی ۲ تشکیل میده .

برای اینکه از پس کتاب سنگینی مثل ریاضی پیش دانشگاهی بر بیایید باید پایه ریاضیتون رو از سال دوم قوی کنید .

بهترین کاری که در مورد قوی کردن ریاضی میشه انجام داد اینه که با یه منبع اموزشی خوب شروع به کار کنید حتی اگر کتاب درسی یا جزوه معلم باشه بعد از مسلط شدن روی نکات اموزشی بصورت تدریجی حل تست انجام بدید .

برای اینکه در این درس به درصد بالایی برسین به نکات زیر توجه کنید:

نکته ۱)بچه های دومی چون هنوز با کنکوری خواندن آشنایی زیادی ندارن ممکنه دچار وسواس در انتخاب منابع بشن و بعضی هم به دنبال یه جزوه کامل میگردن که پر از نکته های تستی باشه و بتونن با خوندنش همه تست ها رو  به جواب برسونن و همین چیزا باعث میشه همیشه از ریاضی بدشون بیاد و انقد خوندنشو به تعویق بندازن تا در سال چهارم با حجم سنگین کتاب درسی و مقدار زیادی از مطالب خوانده نشده بر بخورن.

نکته ای که در اینجا وجود داره اینه که با یه منبع آموزشی شروع به کار کنید . اگر جزو افرادی هستید که در طول سال تحصیلی روی تشریحی خوندن وقت زیادی گذاشتین و در درک مفاهیم مشکلی  ندارین حل کردن چند تمرین از جزوه معلم یا کتاب درسی کافیه تا مطالب براتون یادآوری شه و اگر جزو افرادی هستید که ریاضی ضعیفی دارید بهترین کار استفاده از درسنامه های یک کتاب خوبه تا همه مطالب رو از ابتدایی ترین سطح یاد بگیرید.

نکته ۲)هیچوقت از دو منبع آموزشی استفاده نکنید این مثل اینه که سرکلاس دوتا معلم نشستین وبا کلی تناقضات و راه حل های مختلف بر میخورید.

حتی اگه یه منبع رو کامل خوندین و خواستید سراغ منبع جدید  برید درسنامه های کتاب جدید رو دیگه نخونید و فقط برای تست زنی ازمنابع مختلف استفاده کنید.

اینجوری از چند بعدی شدن نکات و اطلاعاتتون جلوگیری میشه و اگر هم نکته ی جدیدی در منبع دوم وجود داشت با زدن تست هاش اونا رو یاد میگیرید.

بچه های ضعیف تر :اولویت درسیشون تشریحی خوندن مطالبه اگر بعد از خوندن مطالب تشریحی به حد مورد نیاز رسیدین سراغ حل تست آموزشی برین ولی اگر هنوز در حل تمرین مشکل داشتین دوباره و دوباره درسنامه ها باید خونده بشه.

برای تست آموزشی هم از گاج میکرو استفاده کنید و اگر به این سطح از تسلط رسیدین که در مفاهیم و حل تستای آموزشی مشکلی نداشتین به سمت منابع تستی قوی تر برید.

بچه های قوی تر : بعد از حل چند تمرین از کتاب و جزوه باید از یه منبع خوب حل تست انجام بدن.بهترین منبع برای تست آموزشی گاج میکرو هست که هر چند سطح خیلی بالایی نداره اما برای شروع تست زنی بهترین انتخابه. سپس از کتاب ریاضی نشرالگو یا مبتکران برای قوی تر شدن استفاده کنید.

نکته ۳)ریاضی از دروسیه که نباید یکباره از صبح تا شب صفرتا صد یک یا دو فصل رو کامل بخونید و بعد کنارش بذارید.

در واقع برای خوب فهمیدن و تثبیت مطالبش توی ذهن باید در مطالعه ی اون استمرار داشته باشید.

پس بهتره از همین الان یاد بگیرید اون رو در بازه های کوچک اما در مدت طولانی تر مطالعه کنید و به جای اینکه یه روز وقت بذارین و یک فصل رو کامل بخونین یک هفته ولی مثلا روزی دوساعت اونو در برنامتون جا بدین.

اینجوری تسلط به درست اومده حفظ میشه و حتی اگه ۶ماه بعد هم برگردین روی مطالب این فصل قادر به پاسخگویی به سوالاتش هستین.

نکته ۴)در این دوران مرور با تست رو تمرین کنید. مثلا برای خوندن فصل ۲ چند تست هم ازفصل ۱ حل کنید که باعث ازبین رفتن وسواس فراموشی میشه. یعنی وقتی بتونید سوالای فصل قبل رو پاسخ بدید به این نتیجه میرسید که نگرانی ناشی از فراموش کردنش بی جا بوده.

نکته ۵)در هنگام تست زنی یه سوالو از راه های مختلف حل کنید. اگه سوالی رو حل کردین و به جواب هم رسیدین سعی کنید از راه های کوتاه تر هم به جواب برسید. یعنی برای یه سوال چندین راه حل پیدا کنید. با این کار خلاقیت فکری بالاتری خواهید داشت.

نکته ۶)برای استفاده از پاسخ نامه ی تست ها گام به گام عمل کنید و تمام راه حل را یکباره نگاه نکنید.

یعنی بار اول یه راهنمایی کوچیک بگیرید و روی سوال برگردید تا حلش کنید.

اگه هنوزم مشکل داشتید راهنمایی دیگری از پاسخنامه گرفته و برای حل سوال دوباره تلاش کنید.

نکته ۷)تست هایی که نکته دار هستن و همچنین تست هایی که غلط زدید رو علامت بزنید و چندین مرتبه دیگه اونا رو دوره و حل کنید.

نکته ۸)ریاضی رو نمیشه چشمی خوند و حتما باید برای حل کردنشون وقت صرف شه .

خیلی از بچه ها برای افزایش سرعت مطالعشون محاسبات آخر تست ها رو حل نمیکنن و فقط نگاهی گذرا به اونا دارن و در آخر همین محاسبات و جاگذاری عدد در آزمون ها براشون مشکل ساز میشه.

نویسنده : دکتر افیان

 

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: