جمع بندی کنکور

ایا در ایام جمع بندی باید کتاب های کمک اموزشی خود را عوض کنیم؟

جمع بندی، یعنی مرور درس‌هایی که خوانده‌اید و نه اضافه کردن به حجم مطالبی که دوره نشده و در حافظه‌تان تثبیت نگشته است.

در دوره جمع‌بندی، سعی  می‌شود قسمت‌هایی که قبلاً مطالعه شده، مرور شود تا داوطلب آرامش و اطمینان بیشتری بیابد و مطمئن شود مطالبی را که قبلاً خوانده، فراموش نشده است.

در دوران جمع بندی، تست‌هایی را که قبلاً زده‌اید تکرار کنید؛ زیرا علاوه بر یادآوری و تسلّط روی همان تست‌ها، اشتباهاتی که قبلاً داشته‌اید، یادآوری می‌شوند.

لازم به ذکر است که هدف از تست زدن، مشخص شدن اشکالات پنهان فرد در مطالعات قبلی است، نه سنجش.

در دوران جمع بندی عوض کردن کتابها کار اشتباهی است  زیرا وقت کم است و دیدن یک کتاب تازه خود استرس زاست و ممکن است حتی فرد را از ادامه تلاش باز دارد . در دوران جمع بندی از خواندن تست هایی که قبلا اشتباه زده اید استفاده کنید .همچنین از زدن تست های کنکور سالهای اخیر سپس به تحلیل سوالات حل شده بپردازید و مبحثی را که در آن اشکال داشته ایپ که تست را غلط زدید دوباره با کتاب درسی مرور کنید .

 

روش صحیح جمع بندی

این روش، شامل  دو مرحله است:

الف:خود آزمایی به شیوه آزمون دادن

در این روش، شما زمان خود را به دوره‌های دو یا سه روزه تقسیم می‌کنید و صبح روز اول را آزمون می‌دهید؛ البته این آزمون باید یک کنکور جامع باشد که بهتر استاز سؤالات کنکور سال‌های گذشته بوده و در صورت امکان، شرایط کنکور نیز در آن شبیه سازی شود.

 

ب: تحلیل آزمون

پس از یک استراحت کوتاه، آزمون خود را سؤال به سؤال (در هر درس) تحلیل کنید  و در یک برگه، مبحث‌هایی از هر درس را که غلط جواب داده یا نتوانسته‌اید پاسخ دهید، یادداشت کنید.

 

اکنون باید برای مدت زمان باقیمانده،یک برنامه جامع بنویسید برای انجام این کار، ابتدا در هر درس، یک اولویت مهم را معین کنیدو در برنامه ریزی خود قرار دهید و برای هر دو گروه درس های عمومی و اختصاصی حتماً وقت کافی بگذارید.

برنامه ریزی را به صورت دقیق انجام دهید (چه مبحثی، کدام منبع و… ) و در زمان اجرای برنامه، نگران ضعف و دوره مطالب نباشید؛ چون هر ضعفی که داشته باشید، به طور حتم در آزمون بعد، معین خواهدشد.

با اعمال این شیوه و آزمون‌هایی که شما برای سنجش خود انجام می‌دهید، هم مرور بسیار خوبی خواهید داشت و نیز با حذف مطالبی که مطمینید تسلّط کامل به آنها دارید، وقت بیشتری برای مرور دیگر موضوعات و درس‌هایی دارید که در آنها احساس ضعف بیشتری می‌کنید

مزیت ها: مرور  ، کسب مهارت تست زنی ، عدم اتلاف وقت

اگرشما ۸۰ درصد از مباحث کنکور را با کیفیت ۱۰۰ درصد خوانده باشید، بهتر است از داوطلبانی که ۱۰۰ درصدمباحث کنکور را با کیفیت ۸۰ درصد خوانده‌اند مرور، صرفاً به معنای تکرار مطالعه نیست.

در انتهای مرورمطالب هر درس، باید بتوانید مطالب درسی را خلاصه‌تر و منظم‌تر به ذهن بسپارید؛یعنی قرار نیست که در مرور هم روی تمام جزییات بی‌اهمیت یا مطالبی که از پیش آموخته‌اید، بی‌جهت تاکید کنید، بلکه باید سعی کنید با درک مفاهیم اصلی، بین آموخته‌هایتان ارتباط برقرار کنید؛ با این حساب، هدف مرور عبارت است از: جمع بندی مطالب، ایجاد پل‌های ارتباطی بین مباحث مختلف، سازماندهی و فراگیری مفهومی مطالب درسی

همه درس‌ها را نمی‌شود ـ و نباید ـ یک جور خواند و دقیقاًبه همین ترتیب، همه درس‌ها را نمی‌شود ـ و نباید ـ یک جور مرور کرد.

در مرور درس‌هایی مانند ریاضیات و فیزیک، اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه متن کتاب و جزوه درسیاست.

پس برای جمع بندی کتاب جدیدی نیاز نیست… همان تست های علامت دار و خواندن نکته ها و کتاب درسی به همراه کنکور سالهای اخیر.

در روزهای نزدیک کنکور باید به طور زماندار کنکور سالهای قبل از خود گرفته شود وطی دوروز انرا تحلیل و اشکالات خود را با مطالعه مجدد برطرف کنید.

نویسنده : دکتر تواناپور


ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: