جمع بندی دین و زندگی

جمع بندی دین و زندگی در ماه آخر

 

جمع بندی دین و زندگی در ماه اخر

? سوالات کنکور سراسری در درس معارف :

– سؤالات متن درس

– مفهوم آیات و تشخیص آیات هم‌معنی

 

? برنامه ی یک ماهه تا کنکور :

در مدت یک ماهی که تا کنکور فرصت داری

سعی کن هر سه روز یه باکس زمانی دو ساعته رو اختصاص بدی به دوره ی دین و زندگی و تا شب کنکور این کار رو انجام بده ، هر سه باکس مطالعه (۹ روز) یک کتاب کاملا دوره میشه .

شب کنکور هم تورق سرررریع هر سه کتاب …

با این کار به سادگی درصدی بالای ۷۰ رو کسب میکنی …

و اما تشریح برنامه :

? تسلط نهایی بر سوالات متن دروس

در دوران جمع بندی سعی کن به تمام کلید واژه ها و کلماتی که نشان دار کردی در متن درس توجه ویژه کنی و با یه رو خوانی سریع و به عبارتی تورق سریع مطالب صرفا حفظی ای که ممکنه از یادت رفته باشه رو بازیابی کنی … همین که داری این کارو میکنی ممکنه مطلبی باشه که از خوندنش خیلی گذشته و به خاطر همین بنظرت جدید بیاد ، در واقع فراموش کردی ، اینجاست که یه علامت اختصاصی درست میکنی و کنارش میزنی و همون لحظه هم سعی میکنی خوب به ذهنت بسپاری و یاداوریش کنی تا شب قبل از کنکور که باید یه نگاه سریع به همین نشانه های اختصاصی بندازی … چرا ؟

چون درس دین و زندگی درسیه که براحتی میتونی درصد خیلی خوبی رو توش کسب کنی کافیه به همه ی مطالب اشراف داشته باشی و ذهنت آماده و تازه باشه ، و این تورق خیلی سریع شب کنکور بهت کمک میکنه که به راحتی بتونی درصد خیلی خوبی رو کسب کنی .

 

? تسلط نهایی بر سوالات آیات

و اما برای جمع بندی آیات و مرورشون چه باید کرد ؟

پاسخ کاملا روشنه … همه ی ایات رو دوباره میخونی ، اول سعی میکنی از حفظ آیات رو بگی و بعد از اون نگاه میکنی تا خطاهات رو پیدا کنی این شیوه به تثبیت ایات در ذهنت خیلی کمک میکنه ، پیام آیاتی رو که یادداشت کردی و یا در کتاب کمک اموزشی هایلایت کردی در کنار آیه میذاری و با هم تورق سریع رو انجام میدی اما توجه کن که با تسلط کافی و کامل رو آیات میتونی درصد خیلی بالایی رو کسب کنی و حتی سوالات متن رو هم تا حدودی جواب بدی پس تورق سریع و یاداوری ایات رو هم برای شب کنکورت داشته باش .

 

فعالیت ها ، احادیث و …

از ایاتِ فعالیت ها ، احادیث و سخنان پیامبران و ائمه اصلا غافل نشو در مرور نهایی و جمع بندی بهشون به اندازه ی ایات اهمیت بده …

 

? جمع بندی برنامه :

با این برنامه میتونی طی سه باکس مطالعاتی (۹ روز) یک کتاب رو مرور و جمع بندی کنی . به این شکل که مثلا … فرض کن با کتاب دینی ۲ شروع میکنی ، هر سه روز یه باکس داری برای دوره ، طی ۹ روز (سه باکس ) کتاب دینی دو تموم میشه و کتاب دینی سه رو شروع میکنی وقتی کتاب دینی سه به نصف رسیدی (یعنی تقریبا ۵ روز بعد ، دو باکس مطالعاتی) تمام تست های تفکیکی کنکور سراسری و تست هایی که علامت دار کردی رو از دینی ۲ که ۱۳ روز پیش شروع و پنج روز پیش تموم کردی میزنی …

 

? عناوین پرتکرار و مورد توجه طراحان :

دین و زندگی سال دوم:

– درس‌های ۶، ۷ و ۹  به تفاوت آیات در مورد برزخ یا قیامت توجه داشته باش ؛ یعنی این‌که دقیقا بدون کدوم آیه مربوط به بهشت برزخی و کدام مربوط به بهشت رستاخیز و… ست.

–  درس ۴ به اندیشه و تحقیق‌ها توجه کن؛ به‌خصوص رؤیاهای صادقه که مربوط به خواب حضرت یوسفِ.

– درس ۵ پیام آیاتش بسیار مهمه و همیشه مورد توجه طراحان سؤال هست.

– یکی از مباحث پرتکرار در آزمون سراسری در چند سال اخیر درس ۱۴ و احکام امر به ‌معروف و نهی‌ از منکرِ ، که باید به شرایط، مراحل و روش‌های آن توجه کنی.

 

دین و زندگی سال سوم:

–  درس ۱ تک تک مفاهیم مطرح در هر آیه مورد توجه ویژه‌ی طراح سؤال بوده همیشه . در این درس اندیشه و تحقیق به‌خصوص آیه‌ی «فهم من یستمعون الیک افأنت تسمع و……..» در آزمون سراسری نسبتاً پرتکرار بوده.

–  درس ۲ به صفحه‌ی ۲۹ کتاب درسی که اشاره به علل آمدن پیامبران متعدد دارد توجه داشته باش .

– درس ۵ در کنکورهای اخیر قسمت مراسم دعوت خویشاوندان از مباحث تکراری بوده.

–  درس ۷ مسائل و مشکلات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی پس از رحلت (چهار مورد) یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب درسی و پرتکرار کنکور هست که مورد توجه طراحان سؤال بوده .

– مجاهدت در راستای ولایت ظاهری و معنوی از مهم‌ترین بخش‌های درس ۸ ِ که همیشه مورد توجه بوده.

–  درس ۱۲ عهدنامه‌ی مالک اشتر سؤال پرتکرار در آزمون سراسری داشته .

 

دین و زندگی سال چهارم:

– درس ۱ اندیشه و تحقیق مورد توجه طراحان بوده است.

– در درس ۴ راه رسیدن به اخلاص از موارد بسیار پرتکرار در کنکور سراسری است.

– در درس ۶ مفاهیم مربوط به سنت‌های الهی به‌خصوص سنت توفیق، بیش‌تر مورد توجه طراحان سؤال است.

– در درس ۷ حدیث امام صادق و هم‌چنین نکات مربوط به توبه‌ی انسان و خدا در آزمون سراسری چند سال اخیر پرتکرار است و در قسمت مراحل توبه از دیدگاه امام علی، دو مرحله‌ی اول بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است؛ به‌خصوص حدیث امام رضا درباره‌ی مرحله‌ی دوم پرتکرار بوده است.

 

– در درس ۸ ترتیب ۸ معیار مهم و آیات مربوط به آن و هم‌چنین ارتباط آیات مطرح‌شده در این درس با جملات کتاب درسی بسیار مورد توجه طراحان سؤال بوده است.

– در درس ۹ پیام‌های آیه‌ی ۱۲۸ سوره‌ی اعراف که اشاره به عاقبت نیکوی انسان و حوزه‌ی توانایی فرد دارد مورد توجه بوده است.

 

جمع آوری : محمدرضا ادیبی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: