پزشک شدن آرزو نیست!

تفکر و توانایی پزشک شدن

مقدمه:

شاید با کمی اغراق بتوان گفت پزشکان فرشتگان سپید پوش زمینی هستند.

پزشک قسم میخور تا جان آدمی را حفظ کند و او را از درد و رنج رهایی دهد.

احتمالا جمله ی معروف دکتر قریب را شنیده اید که میگوید: اگر پزشک هستید به خودتان تعلق ندارید و اگر متعلق به خودتان هستید پزشک نیستید.

پزشکی یک شغل نیست بلکه قسمتی از زندگی است. یک پزشک با شغل خود زندگی میکند و به آن عشق میورزد که در غیر این صورت شاید این حرفه برایش طاقت فرسا شود.

پزشکان از دید جامعه:

پزشکان افراد محترم و متشخصی هستند که در جامعه شان و منزلت بالایی دارند. این افراد بالطبع محبوب هستند زیرا به حفظ جان انسان ها کمک میکنند و در جهت رفع نیاز تمایل به بقای انسان ها تلاش میکنند.

اگر چه امروزه افرادی سعی در تخریب چهره ی این قشر دارند ولی همچنان پزشکان زیاد درستکاری هستند که وجهه ی مثبت و پرستیژ بالای این حرفه را یدک میکشند.

این افراد انرژی مثبت زیادی دارند چرا که به خلق الله کمک میکنند، علاوه بر مزایای معنوی ذکر شده یک پزشک از فواید مادی نیز بهره مندی مناسبی دارد. پزشکان درآمد خوبی دارند و اصولا از اقشار پردرآمد جامعه محسوب میشوند که در رفاه زندگی میکنند.

البته شاید این رفاه کمی دیر به دست بیاید! در جامعه ای که جوانان از مشکل بیکاری رنج میبرند دانشجویان پزشکی کسانی هستند که هنوز امید به زندگی مرفه و شغل مناسبی در آینده دارند.

چگونه فرزاندان خود را به پزشکی علاقه مند کنیم؟

سوال رایجی که از کودکان در خردسالی پرسیده میشود این است که در آینده میخواهید چکاره شوید؟ و آنها معمولا پاسخ میدهند دکتر! فرزندان از همان بچگی شان و منزلت پزشکان را چه در محیط کار و چه در محافل دیگر مشاهده میکنند و اصطلاحا به دکتر شدن علاقه مند میشوند، پس کار سختی نیست که تفکر پزشک شدن را در آنها شکوفا کرد.

از همان بچگی با تهیه ی اسباب بازی های مرتبط با پزشکی مثل گوشی پزشکی و … میتوان آنها را به این حرفه ترغیب کرد. پس از مدتی که سن فرزندان بالا رفت بهتر است اگر در بستگان فرد پزشک هست او را به محل کار پزشک برد و از پزشکان بخواهیم راجع به کارشان با او صحبت کنند.

در اوایل دبیرستان که ذهن فرد مشغول انتخاب رشته است، باید به او اطلاعات کامل از رشته ی تجربی ( نوع دروس و حجم آنها) ارائه داد هم چنین فرد باید با رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته تجربی که مهم ترین آنها پزشکی است آشنا شود.

پیشنهاد میکنیم دانش آموزان علاقه مند در طی دوره ی تحصیلی خود تازه های پزشکی که متناسب با سطح علمی آنهاست مطالعه کنند، مثلا والدین مجلات سلامت و پزشکی و فیلم های مناسب را برای آنها تهیه کنند، خواندن و دیدن آنها علاقه مندیشان به پزشکی را افزایش میدهد.

هنگام انتخاب رشته برای کنکور اگر میخواهید فرزندتان به پزشکی تمایل یابد حتما او را با محیط بیمارستان آشنا کنید، وظیفه ی خطیر پزشکان را به آنها یادآور شوید و از او بخواهید با پزشکان در تخصص های مختلف صحبت کند و درباره ی دوره ی ۷ ساله ی پزشکی و مراحل آن اطلاعات کسب نماید.

البته علاوه بر بار معنوی مثبت پزشکی، درآمد زیاد پزشکان خودش ترغیب کننده ی قوی است که برای بچه ها انگیزه ای میشود تا در این رشته قبول شوند!

توجه:

در نهایت اینکه نباید استعداد و نیروی ذاتی که کششی برای رشته ی پزشکی در فرد ایجاد میکند را فراموش کرد البته اگر اطرافیان فرد مثلا پدر و مادر یا بستگان نزدیک پزشک باشند و فرزند از همان ابتدا در محیط های بیمارستانی و مطب رفت وآمد داشته باشد شکل گیری تفکر پزشک شدن در او بیشتر خواهد بود.

نویسنده : دکتر صالح آبادی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: