کتاب های جدید کنکور

تحلیل کتاب جدید عربی دهم و کتابهای آموزشی و تست مناسب برای آن

تغییرات ایجاد شده در کتاب عربی دهم

متن تمامی دروس در کتاب جدید عربی دهم نسبت به کتاب عربی ۲ سابق تغییر کرده است و لغات جدیدی در آن وارد شده است البته هیچ تغییری در بخش قواعد این کتاب ایجاد نشده است. برخلاف کتاب عربی ۲ سابق که کلیه ی کلمات تمای دروس را در پایان کتاب جمع آوری کرده برده در کتاب عربی جدید واژگان جدید و ترجمه ی آنها در پایان هر درس آورده شده است که امکان مرور ساده تر و سریعتر را به دانش آموزی بخشد.

ترتیب و چیدمان درس ها در کتاب عربی جدید رعایت نشده است.

یک درس درباره سخنان امامان و پیامبر است یک درس درباره جانوران این روند تا درس آخر وجود دارد اولین درس با یک شعر ساده و آخرین درس با یک شعر سخت تمام می شود و به طور کلی انسجامی در چیدمان کتاب مشاهده نمی شود. آوردن قواعد به صورت محدود و مختصر، دانش آموز و معلم را در حل تمارین به چالش می کشد. شیوه ی بیان قواعد در این کتاب در برخی دروس از جمله درس سوم و چهارم کمی نامفهوم است.

حجم تمارین کتاب زیاد است. برخی از تمارین باید به حداقل برسد مخصوصا تمارینی که ترجمه ی آیات را خواسته است در برخی موارد هدف درسی فراموش شده است تمامی اسمها بدون ال یا تنوین می باشند. اسمها بایدال یا تنوین داشته باشد. چون دانش آموزان بعضی اسمها را با فعل اشتباه می گیرند.

کتاب های آموزشی و تست مناسب برای عربی دهم

با توجه به تغییرات اعمال شده در کتاب عربی جدید برای دهمی ها موضوع بسیار مهمی که مطرح است انتخاب کتاب آموشی و تستی مناسب و به روز و مطابق با تغییرات عربی دهم است.

کتاب آموزشی منتخب هم باید تغییرات ایجاد شده را لحاظ کرده باشد و هم به شیوه ی نوینی عی در انتقال مفاهیم و مطالب به دانش آموز کند و برای انتخاب کتاب تست نیز باید با توجه شود که کتابی می تواند برای دانش آموز مفید واقع شود که نویسنده ی آن توانایی غربال کردن تست هایی از کنکور های گذشته که متناسب با کتاب جدید نیستند از تست هایی که به مطالب جدید هم می خورند داشته باشد به علاوه با توجه به  جدید تر شدن مطالب نویسنده توانسته باشد تست های تألبفی و استانداردی را که پیش بینی می کند در در کنکور نظام جدید ممکن است مطرح شود به بهترین نحو ممکن طراحی کند با توجه به بررسی های انجام شده کتاب IQ گاج.

به علت بررسی لغات هر درس همراه با مثال های کاربردی و ارائه ی تست های متنوع و چالشی مطابق با سبک جدید کتاب درسی و تمرکز لازم بر مبحث ترجمه می تواند بسیار کتاب مفیدی برای دانش آموزان با سطح پایین تر یا دانش آموزانی که به عربی علاقه چندانی ندارد در مرحله اول کتاب IQ  پیشنهاد نمیشود. دانش آموزان ضعیف تر سال دهمی بهتر است ابتدا از کتاب میکروطبقه بندی عربی گاج که درس نامه های مفصل تر و تست های ساده تری دارد استفاده کنند سپس برای رسیدن به درصد های بالای ۸۰ و نزدیک ۱۰۰ به سراغ کتاب IQ  بروند.

البته برای دستیابی به نمرات خوب در مدرسه و نه در سطح آزمون آزمایشی یا کنکور دانش آموز می تواند از پرسمان استفاده کنند. البته کتابهای سیر تا پیاز هم برای امتحانات پایان ترم و برای جمع بندی می توانند پر کاربرد باشند

تحلیل کتاب جدید عربی دهم و کتاب های آموزشی و تست مناسب بنای آن متن تمامی دروس در کتاب جدید عربی دهم نسبت به کتاب عربی ۲ سابق تغییر کرده است و لغات جدیدی در آن وارد شده است البته هیچ تغییری در بخش قواعد این کتاب ایجاد نشده است

 

 

جمع آوری : دکتر هکی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: