یک عامل مهمی که میتونه به افزایش یادگیری شما در کلاس درس کمک کنه صحبت کردن شما و شرکت کردنتون در بحث مورد نظر یا به قول معروف ” بلبل زبانی ” سر کلاس درسه .

اما چطور و چرا بلبل زبانی سر کلاس درس میتونه به افزایش یادگیری ما کمک کنه ؟

ما هر چه سر کلاس بیشتر وارد بحث بشیم و سر کلاس در بحث شرکت کنیم به صورت خود به خود و ناخودآگاه مغز ما با اون بحث بیشتر درگیر خواهد شد . چون می خواهیم به هر نحو شرکت داشته باشیم در بحث به هر طریقی دنبال یک جایی هستیم که بتوانیم صحبت کنیم و همین باعث این می شود که ذهن ما درگیر و مشغول به فکر کردن درباره آن موضوع برای پیدا کردن یک صحبت خوب و مهم در آن زمینه شود .

این صحبت کردن نه تنها باعث افزایش یاد گیری شما می شود بلکه اعتماد به نفستان را نیز افزایش می دهد. که خود این اعتماد به نفس هم به نوبه خود سبب افزایش یادگیری می شود . صحبت کردن سر کلاس باعث می شود که حس کنید نسبت به آن مبحث تسلط دارید و یا دارید به آن مطلب مورد تدریس تسلط پیدا می کنید که این حس خوش آیندی را در شما ایجاد میکند .

شرکت کردن در بحث های کلاسی باعث تغییر دید همکلاسی هایتان نسبت به شما نیز می شود به آنها به شما به چشم یک دانش آموز زرنگ می نگرند و کم کم این حس از جانب آن ها به شما تلقین می شود و خودتان نیز باور می کنید که یک دانش آموز زرنگ هسیتید ک این تلاش بیشتر شما و اعتماد به نفس بالاتر شما را به دنبال دارد .

خب تمام موارد بالا از جمله خوبی های بلبل زبانی در سر کلاس بود ، اما حالا چه کنیم که سر کلاس بلبل زبان باشیم ؟

برای اینکار ابتدا باید بر ترس خود غلبه کنید و اصلا از اینکه مبادا دیگر همکلاسی هایتان به حرفی که میخواهید بزنید بخندند و یا شما را مورد تمسخر قرار دهند فکر نکنید . عادت به صحبت کردن سر کلاس را به صورت تدریجی در خود ایجاد کنید . به این صورت که به هر بهانه یی و حتی اگر خیلی هم کوتاه باشد در ابتدا سعی کنید در بحث شرکت کنید تا کم کم این ترس از صحبت کردن در وجود شما از بین برود .

یک راه مفید برای اینکه بتونید تو بحث های درسی سر کلاس شرکت کنید پیش خوانی اون مطلبیه که قراره اون جلسه سر کلاس تدریس بشه با این کار شما از قبل یه دید نسبت به موضوعات اون جلسه دارین و سوالات بیشتری ذهنتون رو درگیر می کنه و حرف های بیشتری برای گفتن به ذهنتون میرسه .

کار دیگه ای هم که میتونید بکنید اینه که همون لحطه که استاد در حال تدریس یک مبحث خاص هستن کتاب جلوتون باشه و مطالبی رو که دارن تدریس می کنند رو شما از رو کتاب بهشون نگاه بندازین اینکار هم باعث میشه که یک مواردی رو ممکنه ببینید که استاد آن ها رو یادش رفته بگه یا نکته ای رو اشاره نکرده و فراموش کرده و شما می تونید اون نکته رو به ایشون یاد آوری کنید .

همیشه سعی کنید مطالعه غیر درسی هم داشته باشید و یا اینکه برنامه های علمی رو ببینید و دنبال کنید چون بعضی از اون مطالب ممکنه سر کلاس به کار شما بیاد و بتونید از اون ها استفاده کنید .

 

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: