بررسی رتبه های قبولی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی

 

بررسی رتبه های قبولی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های سراسری ازاد و بین الملل در سراسر کشور در منطقه ۳

رشته تجربی دارای بالاتری آمار شرکت کننده در کنکور سراسری است و از بین مناطق پس از منطقه ۲ بالاترین تعداد داوطلبان مربوط به منطقه ۳ است

با این حساب میتوان نتیجه گرفت که رقابت در این منطقه بسیار بالاست.

برخلاف تصور همگان منطقه ۳ دارای سهمیه قابل توجهی نیست هر چند که با درصد های پایین تر نسبت به سایر مناطق رتبه بهتری در منطقه

کسب میکنند اما ملاک قبولی در کنکور گویی رتبه منطقه نیست به طوری که رتبه ۱۰۰۰منطقه ۳ با رتبه ۲۵۰۰منطقه ۲ برای قبولی برابری میکند.

اما نسبت به رتبه کشوری تا حدی قبولی ها در این منطقه بهتر است که این سهمیه اندک به علت امکانات کم در این منطقه ، به دانش آموزانش

اختصاص داده شده است.

در این مقاله میخواهیم به بررسی رتبه ها و سطح قبولی در این منطقه و در سه رشته پرطرفدار علوم تجربی بپردازیم:

 

رشته پزشکی

معمولا قبولی برای این رشته در منطقه ۳ بدون قانون بومی تعهدی تا حدود رتبه ۱۵۰۰تا۲۰۰۰ است اما برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه های علوم پزشکی جهرم، فسا و جیرفت تا حدود رتبه ۳۲۰۰ پذیرش داشته اندبه نظر میرسد در این دانشگاه ها علاوه بر سطح علمی پذیرش افراد بومی  نیز در این آمار قبولی بالا نقش داشته است هر چند در این پذیرش اسمی از قانون بومی تعهدی آورده نشده بود. اما برای قبولی در این رشته با شرط تعهد خدمت حد اقل رتبه تا حدود ۴۵۰۰ لازم است هر در دانشکده علوم پزشکی آبادان که پذیرش دانشجو محدود به چندین شهر اطراف است تا حدود رتبه ۹۷۰۰ پذیرش دیده شده است!

برای پردیس خود گردان این رشته در این منطقه تا حدود رتبه ۳۶۰۰ در دانشگاه زاهدان و تا رتبه ۱۴۰۰ در دانشگاه شهید بهشتی قبولی مشاهده شده است.

اما برای دانشگاه آزاد پذیرش دانشجو بر اساس تراز است که در رشته ی پزشکی محدوده آن بر حسب تراز برای دانشگاه های سطح پایین  حدود ۹۲۰۰ و برای دانشگاه های سطح بالا حدود  ۹۵۰۰ است. آخرین رتبه ی قبولی کشوری نیز از ۳۵۰۰تا ۸۰۰۰است. رتبه قبولی برای دانشگاه آزاد تهران در این منطقه تا حدود  ۵۸۰ تا ۶۲۰ است.

 

رشته دندانپزشکی

قبولی در رشته دندانپزشکی نسبت به رشته پزشکی دشوار تر است و نیاز به رتبه ی بهتری دارد . برای قبولی در این رشته بدون تعهد بدون قانون تعهد ضمن خدمت تا رتبه ۱۰۰۰ پذیرش دیده شده است .اما برخی دانشگاه ها بیش از این رتبه پذیرش دارند برای مثال دانشگاه قزوین تا ۲۰۰۰ ، دانشگاه زاهدان تا رتبه ۳۰۰۰و همین دانشگاه با پذیرش در شهر های محدود تا رتبه ۶۰۰۰ نیز پذیرش دارد!

برای این رشته در دانشگاه های بین الملل تا رتبه ۲۳۰۰پذیرش دیده شده است

پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد نیز همانگونه که گفته شد بر اساس تراز کنکور پذیرفته میشوند.که محدوده ی این تراز برای این رشته دندانپزشکی حدود ۹۳۰۰ تا ۹۶۰۰است و رتبه ی کشوری آن حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ است. رتبه قبولی برای دانشگاه آزاد تهران در این منطقه تا حدود۴۵۰ تا ۵۰۰ است.

 

رشته داروسازی

پذیرش برای این رشته بدون قانون بومی تعهدی تا حدود رتبه ۱۴۰۰ است هر چند در دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا رتبه ۲۵۰۰ قبولی دیده شده است. با در نظر گرفتن قانون تعهد ضمن خدمت تا رتبه ۱۹۰۰_۱۸۰۰ قبولی مشاهده شده است. اما در دانشگاه زنجان تا حدود ۳۳۰۰پذیرش داشته ایم.

پردیس خودگردان برای این رشته و در این منطقه تا حدود رتبه ۴۰۰۰قبولی دارد.

تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته داروسازی در دانشگاه ازاد ح برای دانشگاه های سطح پایین حدود ۸۹۰۰ و برای دانشگاه های سطح بالا تا حدود رتبه ی ۹۱۰۰ است و رتبه ی  کشوری قبولی تا حدود  ۸۴۰۰   است. رتبه قبولی برای دانشگاه آزاد تهران در این منطقه تا حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ است.

 

 

 

نویسنده : دکتر علی نژاد

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: