بررسی درس شیمی

بررسی درس شیمی در سال های اخیر

پس از زیست شناسی درس شیمی بالاترین ضریب در قبولی کنکور برای رشته تجربی رو داره و در رشته ی ریاضی هم از ضریب بالایی برخورداره به شکلی که برای اغلب رشته های زیرمجموعه ی کنکور تجربی  ضریب برابر  ۹ و برای رشته های ریاضی ضریب ۶ تا ۹  رو به خودش اختصاص میده. و از اونجایی که اغلب داوطلبین کنکور، دو درس ریاضی و فیزیک را درصد بالایی نمیزنن ، زدن درصد بالای شیمی میتونه سکوی موفقیتت باشه .

درصدی بین ۵۰٪ تا ۷۰٪ از شیمی امتیاز بسیار ارزشمندی را برای قبولی رشته های پزشکی به حسابت واریز میکنه .

و اما بررسی درس شیمی در کنکور های اخیر :

? سوالات درس شیمی به تفکیک کتاب

تعداد کل سوالات : ۳۵ تست

ضریب درس :

در کنکور تجربی ۹ -۱۲ (زیرگروه های مختلف)

در کنکور ریاضی ۶ -۹ (زیرگروه های مختلف)

شیمی ۲ ← ۱۱ – ۱۲

شیمی ۳ ← ۱۲

شیمی ۴ ← ۱۱ – ۱۲

 

?نسبت سوالات محاسباتی و حفظی :

در کنکور ۹۳ تجربی تعداد سوالات محاسباتی رشد زیادی داشت و داوطلب ها با ۱۸ سوال روبرو بودند که این تعداد در کنکور ۹۴ به ۱۲ سوال رسید و با همین نسبت یکی دوتا سوال این ور اون ور (۳۰ درصد ) تکرار شد ، البته ممکنه نگاه طراح ها یک سال ، تغییر کنه و تعداد سوالاتِ محاسباتی بیشتری بدن پس امادگی لازم رو داشته باش .

 

کنکور ۹۴ نشون داد که نگاه طراحان به طرح سوالات مفهومی و ترکیبی معطوف شده و دیگه خبری از سوالات حفظی مطلق نیست که این سوالا هم تعدادشون و هم سختیشون به تسبت افزایش پیدا میکنه . که اگر تسلط خوبی بر مفاهیم و حفظیات داشته باشی به راحتی میتونی از پسشون بربیایی …

مقایسه چند سال اخیر کنکور در درس شیمی نشون میده که احتمال طرح سوالات شمارشی هم بیشتر شده و ممکنه شاهد تعداد سوالات بیشتری با این سبک باشیم.

 

?بررسی کتاب به کتاب

در درس شیمی تقریبا بین ۲۰ تا ۲۵ سوال ساده و متوسط هر سال در کنکور طرح میشه که اگر بتونی اصولی و درست از پس این درس بربیای به راحتی میتونی درصد قابل توجهی رو به خودت اختصاص بدی

 

شیمی ۲ :

سوال‌های فصل کووالانسی تقریبا هر سال تعداد بیشتری از سوالات رو به خودشون اختصاص میده و مهم ترین فصل شیمی دوم به حساب میاد .

بعد از اون فصل خواص تناوبی عنصرهاست که اهمیت بالایی داره و در سال ۹۵ شاهد طرح ۵ سوال از این فصل بودیم که افزایش چشم گیری نسبت به سال های قبل بود … فصل ساختار اتم هم همه ساله تقریبا ۲ الی ۳ سوال رو به خودش اختصاص میده که خب اهمیت این فصل رو روشن میکنه .

 

شیمی ۳ :

تقریبا از هر فصل به نسبت یکسانی سوال طرح میشه در واقع هر فصل ۴ سوال .

اما توجه داشته باش که فصل محلول ها در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و استوکیومتری هم به عنوان یک فصل پیش نیاز برای حل مسائل خیلی اهمیت داره . در واقع فصل اول و سوم شیمی سه رو توجه ویژه ای بهش داشته باش.

 

شیمی ۴ :

کم‌شدن تعداد سوال‌های فصل اسید و باز میتونه بهت انرژی مثبت بیشتری بده اما یادت نره که یکی از مهم ترین و سخت ترین مباحث شیمی که با وجود کم شدن تعداد سوالاتش در کنکور های اخیر تعداد ۳ الی ۴ سوال رو ممکنه به خودش اختصاص بده همین فصله و البته در کتاب شیمی پیش همه ی فصول از یک سطح اهمیت برخوردار هستن.

 

?چند تا نکته :

✅  پیوستگی مطالب شیمی دوم نسبت به شیمی سوم و پیش، بسیار زیاده و بسیاری از سوالات به صورت ترکیبی طرح میشن و در واقع نیاز داری که برای حل سوالای یک فصل به مطالب فصل های  دیگه تسلط داشته باشی . به طوری که در کنکور ۹۵ اگر فصل ساختار اتم رو کسی بلد نبدشه به راحتی، غیر از اون یک سوال اختصاصی سه سوال ترکیبی رو از دست میداد .

✅  از فصل ترکیبات یونی، سال ۹۵ سوالی که بشه اختصاصا مربوط به این فصل دونست طرح نشد. و جالبه بدونی از سال ٨۵، تا کنکور ۹۵ از این فصل بیش از ٢ سوال طرح نشده . البته نباید از جدول صفحه ی ۵٩ ( ویرایش ٩٢) غافل شد چرا که معمولا تو سوالای بخش استوکیومتری زیاد ازش استفاده میشه.

✅  الفبای شیمی جدول مندلیفه . حفظ کردن جدول مندلیف از اساسی ترین کارهایی هست که در خوندن شیمی برای کنکور باید انجام بدی …

تمامی جزئیات عناصر این جدول از جمله عدد اتمی و عدد جرمی و بدونی از چه جنسی هستند و یا تقسیم بندی های دیگه از این جدول را خوب به ذهن بسپرید.

✅ برای مطالب حفظی حتماً خلاصه نویسی کنید تا در دوران جمع بندی و در زمان های مرور دروس از این خلاصه‌ها بهره کافی را ببرید

✅  از مطالب مفهومی درس شیمی و شکل‌های کتاب درسی تست های متنوع و زیادی در کنکور طرح میشه. خوندن عمیق مباحث کتاب را اصلا فراموش نکنید. برای مطالب مفهومی خلاصه نویسی و یادداشت برداری کنید. نوشتن نکات در حاشیه صفحات کتاب های درسی وقتی که سر جلسه کنکور هستی در به یاداوردن مطالب خیلی بهت کمک میکنه. از شکل های کتاب درسی هم غافل نشو و سعی کن اشکال رو به متن و مفهوم درس ربط بدی.

✅  کتاب های کمک آموزشی برای فهموندن مطالب مفهومی بسیار کمک کنندن.

✅  زدن تست های تالیفی متنوع نیز باعث آشناییت با شیوه ی طرح سوال میشه .

جمع آوری : محمدرضا ادیبی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: