بررسی انواع کتابها کمک آموزشی درس زیست 

بررسی انواع کتابها برای سطوح مختلف دانش آموزان در درس زیست

 

 

تو این سالهای اخیر سوالای زیست رو جوری طراحا دارن مفهومی طرح میکنن و میپیچونن که انگار با دانش آموزا پدر کشتگی دارن ولی خب به هر حال چون که ما میخوایم تو کنکور موفق بشیم این چیزا به ما ربطی نداره و ما موظفیم که درسمون رو بخونیم به ما چه ربطی داره که سوالا چه جوری طراحی میشه ما درسمون رو میخونیم!

( ولی خدایی یه جوری طراحی میکنن که آدم میمونه چی بگه. از عبارات زیر چند مورد درست است؟ چند مورد غلط است؟ چند مورد به درستی جای خالی را پر میکند؟:/ یه جوری هم همه ی مباحث رو با هم ترکیب میکنن که آدم نمیتونه هیچ درسی رو حذف کنه ، من خودم یه فصل حذف کردم رفتم سر کنکور هرچی سوال بود از اون بود:/// خلاصه اینا رو گفتم که بدونید همه ما با هم همدردیم و این مراحل برای همه وجود داره ایشالا شما هم به خیر و خوشی از این مراحل میگذرید : ) )

 

نکته: همه دانش آموزا با هر سطح علمی که دارن باید حواسشون باشه که در هر صورت باید کتاب درسیشون رو  عالی بخونن و بعد به سراغ کتابهای تست برن!

اول:

تو این مرحله شما باید اول یکبار خیلی سریع در حد یکساعت که البته با توجه به حجم درس متفاوت میشه کتاب درسی رو بخونید تا یک سری نکات اصلی و مهم تو ذهنتون بمونه.

دوم:

بعد ازین که یکبار کتاب درسی را به سرعت خوندین میرین سراغ کتاب تستهای آسونتر مثل خیلی سبز و تست های این کتاب رو مخصوصا تست های خط به خطش رو میزنید تا اینکه هم متوجه بشین کدوم قسمتا تو ذهنتون نمونده و بار بعدی که میرین بخونینش بیشتر روش زمان بزارین و هم با زاویه دید طراحای سوال آشنا بشین که چه جوری سوال طرح میکنن و وقتی که دوباره میرین بخونین قطعا با دقتتر میخونین و نکته ها بیشتر تو ذهنتون تثبیت میشن.

سوم:

بعد از کار کردن تستهای با سطح آسونتر ، حالا باید دوباره برین و کتاب درسی رو بخونین و بیشتر وقت بزارین و کاملا با دقت تک تک کلمات رو حفظ کنین.

چهارم:

خب بعد از مرحله سوم ما دیگه خیالمون راحت شده که این درس رو خیلی عالی کار کردیم و حالا میتونیم بریم سراغ کتاب های تست سختتر و مفهومی تر مثل گاج یا انرژی اتمی که سطح سوالاتشون تقریبا مثل سطح سوالات کنکور و آزمونهاست و میتونین به این کتابها اعتماد کنین.

( همون مدل سوالایی بود که اول گفتم که طراحا جدیدا اینجوری سوال طرح میکنن چند مورد از عبارات زیر درست است؟ چند مورد جای خالی را درست پرمیکند؟ و…یا سوالای فوق العاده مفهومی و ترکیبی که تو کنکور میاد رو میتونین تو این کتابا پیدا کنین)

البته دانش آموزایی که تو سطح بالاتری هستن میتونن به این سوالا جواب بدن و دانش آموزایی که پایینترن در واقع باید به همون کتابهای آسونتر بسنده کنن.

انتشارات گاج هم جدیدا کتابی رو وارد بازار کرده به اسم «آی کیو» که کتابیه فوق العاده ترکیبی بین سه پایه و سوالاش هم خیلی مفهومیه که در واقع این کتاب رو به دانش آموزای با سطح متوسط به بالا برای بعد از عید که همه درسها رو خوندن و موقعی که روی سه پایه تسلط دارن توصیه میکنم.

البته انتشارات گویا هم در مورد مبحث ژنتیک کتابهایی رو منتشر کرده که برای یادگیری اولیه ی ژنتیک همه سطوح از دانش آموزا توصیش میکنم.

انتشارات مهر و ماه هم کتابی تحت عنوان عنوان عبارت نامه زیست کنکور منتشر کرده که تک تک جملات و عبارات سه پایه کتاب های درسی رو به صورت صحیح و غلط مورد پرسش قرار داده و در واقع برای یادگیری اولیه همه دانش آموزا توصیه میشه

 

نویسنده : دکتر محمدی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: