چگونه استرس را دور بزنیم؟

استرس واژه ای که تقریبا همه ما باهاش آشنا هستیم . محال ممکن کسی رو پیدا کنید که بگه تا به حال تو زندگیش  نداشته و هر فرد برای یکبار هم که شده با این پدیده رو به رو شده . استرس فقط مختص به وقایع نا خوشایند نیست بلکه گاهی اوقات هنگام وقایع خوب و خوشایند نیز دچار استرس می شویم . استرس هم به صورت ذهنی و هم به صورت فیزیکی بروز پیدا می کنه .

برای جلوگیری از استرس کار های خیلی زیادی هستند که میتونید انجام بدید :

  • مهم ترین و اولین نکته مطمئنا ایمان و توکل به خداست که باعث آرامش شما میشه .
  • خواب خوب برای جلوگیری از استرس خیلی مهمه چون اگر خواب کافی نباشه حس آشفتگی رو به دنبال داره و این باعث افزایش استرس فرد میشه .
  • محیطی که اونجا درس می خونید هم خیلی مهمه ، اگه یک محیط نا منظم و آشفته باشه باعث افزایش آشفتگی و استرس شما میشه پس به محیطی هم که اونجا درس می خونید توجه داشته باشید حتما .
  • تغذیه مناسب هم به نوبه خودش میتونه موثر باشه معملا میگن نوشیدن یک لیوان شیر قبل خواب ، کربوهیدرات های پیچیده شام سبک و ……. برای کاهش استرس مفیده .
  • اطرافیانتون هم خیلی موثر هستند تا اونجا که میتونید از افرادی که دید منفی دارن و باعث افزایش استرس شما میشن فاصله بگیرید و اجازه ندین که استرس اون افراد شما رو هم مغلوب خودش کنه .
  • به هیچ وجه به سراغ دارو و این قبیل چیز ها نرین چون تاثیر روانی این مواد روی شما باعث افزایش استرس شما و معتاد شدنتون به این مواد میشه .
  • سعی کنید هنگام مطالعه هم بیش از حد به خودتون سخت نگیرید و اگر نتونستین طبق برنامتون پیش برید آرامش خودتون رو حفظ کنید و همیشه سعی کنید که یه جا تو برنامتون برا جبران عقب افتادن ها بذارید ، اینکار به آرامش شما کمک میکنه .
  • والدین عزیز هم باید به اندازه کافی در این زمینه مطالعه کنند چون بالاترین تاثیر رو والدین روی فرزندانشون دارن و دانش آموز میتونه با یک حرف اشتباه والدین به حدی بهم بریزه که دانش آموز تمام تمرکز خودش رو از دست بده . پس لازمه که والدین راجب استرس دانش آموز و نحوه برخورد با اون در سال کنکور مطالعه کافی داشته باشند .

استرس همونقد که میتونه مخرب باشه میتونه مفید هم باشه اما به اندازه اش !

download

به گفته روانشناسان اگر فردی استرس نداشته باشه برای یک امتحان یک فرد غیر طبیعیه . پس داشتن استرس یک امر کاملا طبیعیه . ولی نکته مهم اینه که ما بتونیم یک مرز مشخص برای استرس طبیعی و استرس بیش از حد داشته باشیم . استرس طبیعی نه تنها مشکلی نداره بلکه ما میتونیم به عنوان یک فرصت ازش استفاده کنیم . خب این جمله یعنی چی؟ استرس چطور میتونه فرصت باشه برای ما ؟!

استرس میتونه به عنوان یه نیروی محرک برای ما باشه ، نگرانی که به دنبال استرس به وجود می آید باعث افزایش تلاش فرد برای انجام برنامه ها می شود و قدرت فرد را افزایش می دهد اما اگر این میزان نگرانی افزایش یابد باعث می شود که اثر سو داشته باشد و فرد به مقدار زیادی از برنامه خود عقب بیفتد .

استرس می تواند به دنبال خود خلاقیت را در پی داشته باشد و خود به خود منجر به ساماندهی و نظم فرد برای انجام کارهای مختلف وی می شود .

 

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: