ادبیات کنکور را درست بیاموزید

ادبیات کنکور

 

مقدمه

عاقبت سر به بیابان بنهد چون سعدی

هرکه در سر هوس چون تو غزالی دارد!!!

ادبیات درس شیرینی است که متاسفانه بعضی از مدل های جدید سوالات کنکور آن را تلخ کرده!

البته دانش آموز اگر روند درست خواندن آن را بلد باشد میتواتد درصد خیلی خوبی در آن کسب کند و از ضریب ۴ آن لذت ببرد. بعضی ها به دروس عمومی توجه نمیکنند و فکر میکنند اگر اختصاصی ها را خوب بخوانند کافی است ولی زهی خیال باطل!

دروس عمومی در رتبه ی شما تعیین کننده است و اینکه سوالات آنها معمولا روال مشخصی دارند، برعکس سوالات اختصاصی که هر سال دانش آموز را شگفت زده میکنند!

پس بهتر است با تست زیاد و مرور مکرر آنها به تسلط و سرعت کافی رسید.

چگونگی خواندن ادبیات

طبق سوالات کنکور باید ادبیات را به صورت موضوعی خواند، از بخش های دلچسب آن میتوان به قرابت معنایی و از بخش های به شدت حفظی آن میتوان به تاریخ ادبیات اشاره کرد. کتاب ادبیات موضوعی گاج طبقه بندی مناسب و تست های جامعی ارائه میدهد که بعد از کتاب میتواند منبع مفیدی برای یادگیری باشد.

نحوه ی پیشنهادی خواندن ادبیات: طبق برنامه آزمون کتاب ادبیات خوانده شود، تاریخ ادبیات، املای کلمات و آنچه در کتاب مربوط به برنامه ی آزمون است خوانده شود ولی تست های آن به صورت موضوعی زده شود، شاید در ابتدا دانش آموز نتواند در این مبحث درصد مطلوبی را کسب کند چون به صورت موضوعی تست میزند ولی درنهایت نتیجه ی مطلوب را میگیرد.

هرکس طبق برنامه ی شخصی خودش مدت زمان معینی را برای هر موضوع اختصاص دهد، مثلا ۱ ماه برای املا، ۱ ماه برای تاریخ ادبیات، ۱ ماه قرابت، ۱ ماه زبان فارسی. یا اینکه طی ۴،۵ ماه همه ی موضوعات را باهم بخواند، مثلا طی ماه اول ۵ درس املا، ۵ درس قرابت و … بخواند. توجه شود که در حین مطالعه باید نکات مهم هایلایت یا خلاصه وار نوشته شود تا بعدا بتوان آن ها را مرور کرد و همانند دیگردرسم ها تست های مهم نیز علامت دار شوند. پیشنهاد میکنم کتاب قرابت معنایی هامون سبطی که متشکل از ابیات مرتبط باهم برای هر موضوع است در طول سال (مثلا هر شب ۲۰ دقیقه) خوانده شود.

در نهایت که برای همه ی موضاعات تست زده شد و شاید بعضی موضاعات مثل مبحث تکواژ :/ حذف شد دانش آموز میتواتد به راحتی به سوالات آزمون ها پاسخ دهد و انرژی بگیرد.

البته توجه کنید که تئوری های این درس مثل توضیحات درس ها یا بیاموزیم های زبان فارسی فراموش نشود، شعر های حفظی هم ترجیحا حفظ شود چون اگر سوال بیاید حیف است که از دست برود!

ادبیات… درس اول و استرس !

چون این درس اولین درس از دفترچه ی عمومی است و دانش آموز به عنوان اولین سوالات کنکور با آنها مواجه میشود اگر در آن تسلط داشته باشد اعتماد به نفسش افزایش میابد و با آرامش بیشتری میتواند سراغ بقیه ی دروس عمومی برود.

حال اگر این سوالات سخت و ناآشنا باشند چه؟  دانش آموز باید نفس عمیق بکشد وخونسردی خود را حفظ کند و هرچه به نظرش خیلی وقت گیر و سخت میاید رها کند و از تکنیک زمان های نقصانی خود به درستی استفاده کند.

در این بین حتما سوالاتی هست که فرد بتواند در زمان مناسب به آنها پاسخ دهد، پس آنها را جواب داده، کمی آرام تر میشود، حال طبق صلاح دید خود و زمان باقی مانده اش یا سراغ درس بعدی میرود یا در ادبیات شروع به ماسخ دادن به تیت های وقت گیر تر میکند.

مثلا شاید سوالات چند موردی آرایه و قرابت معنایی برایش وقت گیر باشد ولی اگر روی آنها تسلط داشته باشد میتواند با حفظ خونسردی به آنها پاسخ دهد و به درصد مطلوب خود برسد.

نویسنده : دکتر صالح آبادی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: