راهکار‌های آمادگی کنکور برای دانش آموزان نظام تحصیلی جدید

اولین و مهم ترین قدم برای موفقیت در کنکور داشتن “برنامه ریزی” مناسب است.برنامه ی کاربردی شما را از سردرگمی نجات می دهد و همین طور چشم اندازی جامع به شما ارائه می دهد. همچنین باعث می شود استرس از کجا شروع کنم و کی تمام می شود و آیا می رسم تمام کنم را نداشته باشید.برنامه ریزی راه را برای شما مشخص می کند پس اهمیت برنامه ریزی را دست کم نگیرید. دانش آموزانی هستند که سطح درسی بالایی هم دارند اما به دلیل نداشتن برنامه ی مناسب، به نتیجه ی دلخواهی نرسیدند.حالا با هم ویژگی های یک برنامه ریزی مناسب را مرور می کنیم: 

یک برنامه ریزی صحیح چه ویژگی هایی دارد؟

 • این برنامه قرار است به شما برای درس خواندن کمک کند پس باید اولین چیزی که در نظر داشته باشد ویژگی های اختصاصی شما باشد برای مثال اینکه حداکثر توانایی شما برای درس خواندن در روز چند ساعت است؟ یا چه ساعاتی از شبانه روز آمادگی بیشتری برای درس خواندن دارید. پس یک برنامه ریزی صحیح باید اختصاصی برای شما نوشته شود.
 • اتفاقات غیر منتظره را لحاظ کنید. در طول روز ممکن است اتفاقاتی خلاف انتظار شما پیش بیاید و وقت شما را بگیرد و شما را از برنامه تان عقب بیاندازد. اما یک برنامه ی صحیح و اصولی جای انعطاف و تغییر دارد. همیشه چند ساعتی را در هفته برای اتفاقات خارج از برنامه لحاظ کنید تا بتوانید ساعاتی را که از دست داده اید جبران کنید و عقب نیوفتید.
 • رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. شما قرار نیست تمام دروس را در زمان کوتاهی بخوانید و جمع کنید. چنین درس خواندنی ارزش چندانی ندارد. باید دقت کنید فواصل و رمان های مناسبی برای خواندن درس ها لحاظ کنید تند و سرعتی خواندن خطر ترمز بریدن را هم دارد و باعث می شود خسته شوید اما توجه کنید که آنقدر هم آهسته نخوانید که از برنامه عقب بیوفتید.
 • تنوع! تنوع را در برنامه ی خود رعایت کنید این کار علاوه بر اینکه از خسته شدن و زده شدن شما از یک درس جلوگیری می کند هم زمان تمرینی است برای اینکه مغز شما بتواند به راحتی بین دروس مختلف سوییچ کند. پس در طول روز درس های مختلف و عمومی و اختصاصی را در کنار هم بخوانید حتی الامکان سعی کنید یک درس حل کردنی و یک درس حفظی را یک در میان بخوانید مثلا ریاضی ادبیات شیمی زبان!
 • مدت زمان مطالعه برای هر درس را جداگانه یادداشت کنید اگر درسی در مدت زمانی که برای آن در نظر گرفته اید تمام نشد آن را کنار بگذارید. از زمان های خالی برنامه و تایم های جبرانی برای تمام کردن درس استفاده کنید و تایم درس دیگری را نگیرید حتی توصیه می کنم از شب قبل تایم هایی که قرار است در آن درس بخوانید را فیکس کنید اینطوری برنامه‌ی منظم تری دارید. مثلا اگر قرار است فردا ۲ ساعت ریاضی، ۲ ساعت شیمی، ۱.۵ ادبیات و ۱.۵ زبان بخوانید ساعت خواندن خود را مشخص کنید:
ساعت ۸ تا ۱۰: ریاضیاستراحت۱۰:۳۰ تا ۱۲: ادبیاتاستراحت۱۲.۳۰ تا ۱۴:۳۰: شیمیاستراحت و نهار۱۵.۳۰ تا ۱۷: زبانو غیره!
 • تایم استراحت از ضروریات یک برنامه ی مناسب است هیچ وقت فراموش نکنید که بین دروسی که می خوانید مدت زمانی، بسته به ویژگی های خودتان استراحت کنید. اما سعی کنید بیشتر از ۴۵ دقیقه نشود.
 • ابتدا یک برنامه در مقیاس بزرگ بریزید شما در ابتدا باید هدف خود را در طول یک سال یا ۶ ماه مشخص کنید. مثلا کسی می گوید من می خواهم در طول ۶ ماه دروس دهم و یازدهم را تمام کنم حال باید برنامه را جزئی تر کنید و برنامه ی ماهانه بریزید و در گام بعدی برنامه ی هفتگی و روزانه بریزید این کار دورنمای خوبی از اهدافتان به شما می دهد و برنامه ریختن را برای شما آسان تر می کند.
یادتان باشد در مقیاس های بزرگ هم زمان استراحت برای خودتان در نظر بگیرید. مثلا یک روز در ماه را به خودتان مرخصی بدهید.
 • در برنامه ی روزانه جزئیات را فراموش نکنید. به دقت مشخص کنید چه فصلی یا چه صفحاتی را باید بخوانید. یا تعداد تست هایی که می خواهید بزنید را ختما ذکر کنید.
 • تایم مرور را حتما در برنامه ی خود بگنجانید یک اصل مهم در درس خواندن مرور یک درس است. مرور برای یادگیری و یادآوری بسیار مهم و کاراست. پس حتما تایم مرور دروس را در نظر بگیرید. بهترین مرور برای درس های اختصاصی علی الخصوص ریاضی و فیزیک، تست زدن است.
 • تایم درس خواندن و تست زدن با فاصله بگذارید مثلا اگر امروز بخش الکتریسته ساکن فیزیک یازدهم را از روی جزوه و کتاب  خواندید، صرفا برای یادگیری بیشتر و رندوم از هر سرفصل چند تست حل کنید و تست زدن کامل را برای چند روز بعد بگذارید. این خود باعث مرور و تثبیت مطالب در ذهن شما می شود این نکاتی بود برای یک برنامه ی ریزی صحیح. حال به سایر راهکار هایی که در آمادگی برای کنکور شما را یاری می کند می پردازم.
 • مهارت تست زدن:  بله! تست زدن یک مهارت است. اینکه
 بتوانید از تست های زمانبر و دشوار بگذرید، اینکه بتوانید از سوال های شک دار عبور کنید و درصد غلط ها را کاهش دهید یک مهارت است که تنها با تمرین بدست می آید. البته محاسبات ذهنی و سریع و حذف گزینه از دیگر مهارت هایی ست که به تست زدن شما کمک می کند. 
 • مدیریت زمان:
اگر شما برای اولین بار می خواهید از مبحثی تست بزنید یا صرفا برای آموزش و یادگیری چند تا تست هم حل می کنید، ایرادی ندارد که زمان را لحاظ نکنید ولی در غیر این صورت همیشه زمان دار و مطابق با زمان لحاظ شده در کنکور برای هر درس، تست بزنید. و مغزتان را حتی در خانه به مدیریت زمان عادت دهید تا سر جلسات امتحان کمتر با مشکل رو به رو شوید.تست های سختی را که می توانید حل کنید اما می دانید زمان بر هستند را علامت بزنید و بگذرید. اگر در آخر زمان اضافه آوردید برگردید و روی آن ها وقت بگذارید. در کنکور، سوالات سخت و آسان امتیازات برابری دارند پس سعی کنید ابتدا سوالاتی را حل کنید که در تایم مقرر می توانید به آن ها پاسخ دهید و وقت دیگر سوال ها را برای حل کردن یک سوال سخت تلف نکنید. 
 • استراحت، تغذیه و خواب کافی از دیگر عواملی ست که در طی کردن این مسیر طولانی شما را یاری می کند. ورزش کردن و گوش دادن به موسیقی های آرام همواره نشاط بخش است. و کارایی مغز شما را دوچندان می کند. دانش آموزی که بانشاط و شادابی، ده ساعت در می خواند بهتر از دانش آموزی که ۱۲_۱۳ ساعت خمود و خسته، پشت سر هم درس می خواند، عمل می کند.
 نویسنده : دکتر طه زاده از دانشگاه تبریز

ما را در شبکه های اجتماعی کافه کنکور دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور
اینستاگرام کافه کنکور
امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: