شبیه سازی کنکور

آزمون شبیه ساز کنکور

 مقدمه:

قبل از هر امتحانی لازم است دانش آموز با تست زدن و حل تمرینات مناسب و مشابه با سوالات امتحان خود را آماده کند و هم چنین آموخته های خود را بسنجد، تنها در این صورت است که فرد میتواند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کند و با آمادگی بیشتر سر آزمون اصلی حاضر شود. همان طور که میدانید مهم ترین امتحان دانش آموزان در دوره ی دبیرستان آزمون کنکور است که زمان زیادی را صرف آماده شدن برای آن میکنند.

در طی دوره ی پیش دانشگاهی دانش آموز در آزمون های مبحثی متعددی شرکت میکند ولی لازم است تا در پایان سال تحصیلی که تمامی مباحث کنکور را خوانده آزمون های جامعی از خود بگیرد تا با شرایط زمانی و درجه سختی سوالات کنکور بهتر آشنا شود.

آزمون شبیه ساز کنکور چیست؟

آزمونی است متشکل از دروس عمومی و اختصاصی، عینا با همان تعداد سوال از هر درس که در کنکور موجود میباشد. در ابتدا میتوان گفت بهترین منبع برای آزمون های شبیه ساز کنکورهای سالهای گذشته هستند. با حل سوالات کنکور هر سال به صورت جامع و با شرایط زمانی مکانی خاص فرد با سوالات کنکور بهتر آشنا میشود و میتواند زمان بندی نسبتا دقیقی برای خودش در نظر بگیرد.

زمان مناسب برای آزمون های شبیه ساز:

توصیه میکنیم حدود ۳۰ الی ۴۰ روز قبل از کنکور(طبق برنامه ی شخصی هر فرد) دانش آموز شروع به گرفتن آزمون های شبیه ساز از خودش کند. بنده به عنوان یک رتبه ی دو رقمی از ابتدای خردادماه شروع به آزمون دادن کردم.

روش پیشنهادی برای اجرای آزمون های شبیه ساز:

دانش آموز از حدود ۵ هفته مانده به کنکور شروع به آزمون دادن کند، کنکورهای ۶ سال گذشته ی داخل و خارج کشور منابع مناسبی هستند.

اولین آزمون کنکور داخل کشور ۸۹ خواهد بود (آزمون بعدی خارج کشور ۸۹ و دو روز بعد داخل ۹۰ و به همین ترتیب جلو میرود…) دفترچه سوالات کنکور ۸۹ از قبل آماده شود، برگه ی پاسخ نامه تهیه شود، ترجیحا صندلی دسته داری همانند آنچه در حوضه ی کنکور داده میشود تهیه گردد و راس ساعت ۸ صبح آزمون آغاز شود. بهتر است فرد با همان لباسی که میخواهد سر جلسه کنکور حاضر شود آزمون های شبیه ساز را بدهد، در حقیقت میخواهیم همه ی شرایط از قبیل مکان، زمان و نوع و تعداد سوالات مشابه کنکور باشد.

در این وضعیت دانش آموز با اعتماد به نصف بهتر و آمادگی بیشتر سر جلسه ی کنکور حاضر میشود. از ساعت ۸ الی ۸٫۴۵ دفترچه سوالات عمومی به پایان برسد و سپس سوالات اختصاصی شروع شود. دفترچه سوالات اختصاصی نیز راس ساعت ۱۲ به پایان برسد.

دانش آموز به هیچ عنوان به خود وقت اضافه ندهد و طی این مدت از جای خود بلند نشود مگر در صورت ضرورت.

توجه کنید که طی این آزمون از تکنیک های زمان های نقصانی هم استفاده شود و دانش آموز زمان بندی خود برای هر درس تنظیم کند. یک ویژگی مهم این آزمون ها این است که به فرد کمک میکند سر جلسه ی کنکور وقت کم نیاورد.

پس از پاسخ گویی به سوالات، پاسخ نامه ی خود را با جواب آزمون چک کند و درصد بگیرد پس از استراحت شروع به تحلیل و بررسی آزمون خود کند و پاسخ تشریحی دروس را بخواند. میشنهاد میکنم دانش آموزان تجربی پاسخ نامه ی تشریحی زیست و شیمی را به طور کامل بخوانند چون ضریب این دو درس خیلی بالاست و در دروس ریاضی، فیزیک و زمین شناسی پاسخ تشریحی سوالاتی که غلط زده اند یا برایشان وقت گیر بوده و در آنها اشکال داشته اند مطالعه کنند.

برای دروس عمومی نیز پیشنهاد میکنم معانی همه ی لغات به کار رفته در سوالات زبان انگلیسی را به خلطر بسپارند پس از تحلیل آزمون و خواندن پاسخ تشریحی دانش آموز متوجه میشود در چه مبحثی اشکال بیشتری داشته، طی زمان باقی مانده سعی کند اشکالات خود را با خواندن دوباره ی کتاب یا حل سوالات بیشتر رفع کند.

این فرآیند ۳ روز به طول می انجامد (نصف روز دادن آزمون، نصف روز الی ۱ روز خواندن پاسخ تشریحی و تحلیل آزمون، ۱ روز و نیم الی ۲ روز باقی مانده رفع اشکال و زدن تست بیشتر) البته دانش آموزان قوی تر که آزمون خود را با درصدهای بالاتری میزنند (تراز ۷۰۰۰ به بالا) میتوانند این پروسه را طی ۲ روز انجام دهند و در نهایت تعداد آزمون بیشتری حل کنند.

توجه!

اگر دانش آموز مایل باشد میتواند درصدهای خود را وارد نرم افزار تخمین رتبه کند و رتبه ی احتمالی خود را مشاهده کند. البته معمولا این رتبه کمی بهتر از حالت واقعی است چون دانش آموز بعضی از سوالات کنکورهای گذشته را طی سال حل کرده و الان برایش جنبه ی دوره کردن دارد.

برای دانش آموزان قوی: این عزیزان میتوانند کنکورهای سالهای گذشته رو به فاصله ی ۲ روزی یک بار بدهند و در نهایت وقت باقی مانده ی خود را به حل آزمون های جامع دیگر موسسات که مشابه کنکور است و دارای سوالات بدیع میباشد بپردازند.

پیشنهاد دکتر! : طی این ۱ ماه که دانش آموز آزمون های شبیه ساز میدهد نکات مهم را برای خود هایلایت یا خلاصه برداری کند تا در هفته ی آخر که زمان تورق سریع است بتواند به سرعت آنها را نیز مرور کند.

در پایان شایان ذکر است که طبق وضعیت تحصیلی هر فرد و اهداف او میتون برنامه ی آزمون های شبیه ساز را شخصی سازی کرد.

نویسنده : دکتر صالح آبادی

ما را در تلگرام دنبال کنید…

تلگرام کافه کنکور

امتیاز شما از 1 تا 5
اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید: